Ana SayfaPolisiyeOn Kişiydiler (On Küçük Zenci)

On Kişiydiler (On Küçük Zenci)

On Kişiydiler (On Küçük Zenci) – Agatha Christie

Tür:Polisiye
Yazar:Agatha Christie
Yayınlanma Tarihi:2008
Yayınevi:Altın Kitaplar
Karakterler

Anthony James Marston (Tony Marston): Ahlaktan yoksun ve sorumsuz genç bir adamdır.

Thomas Rogers: Kahya ve Ethel Rogers’in baskıcı ve kocasıdır.

Ethel Rogers: Aşçı/ev hizmetçisi ve Thomas Rogers’in karısıdır.

General John Gordon MacArthur: Emekli I. Dünya Savaşı savaş kahramanlarındandır.

Emily Caroline Brent: Yaşlı, dindar ve evlenmemiş bir kadındır.

Edward George Armstrong: Bir Harley Street doktorudur.

William Henry Blore: Eski bir komiser ve özel dedektiftir.

Philip Lombard: Paralı askerdir.

Vera Elizabeth Claythorne: Bir kız okulunda beden öğretmenliği görevini bırakan genç bir kadındır.

Lawrence John Wargrave (Bay Adalet Wargrave): Emekli bir ceza hâkimidir.

Isaac Morris: Adanın sahibi, kalitesiz bir avukat ve ayrıca uyuşturucu kaçakçısıdır.

Konusu

On kişi Una Nancy Owen adında birinden bir mektup alır ve Negro Adası’nda bazıları iş için, bazıları tatil için gösterişli bir malikâneye davet edilir. Mektuplarda söylenenin aksine misafirler bu adamla nerede tanıştıklarını hatırlayamasalar da bedava bir tatil ya da iş fırsatını reddetmezler ve hep birlikte adaya giderler. Ancak her biri adaya vardıklarında onları bir sürpriz beklemektedir. Ev sahibi hiçbir yerde bulunamaz! Adayı ararlar ve on kişiden başkasını bulamazlar. Aynı günün akşamı, yemekten sonra, misafirler sohbet ederken, gramofona yerleştirilen plak çalmaya başlar ve ev sahibinin sesi, geçmişte sebep oldukları ölümlerden suçlu bulunduklarını söyler. Ama ceza almazlar. Bu olay yaratır ve misafirler kendilerine bir şaka yapıldığını düşünerek adadan ayrılmaya karar verirler. Ancak ada ile kara arasında ulaşımı sağlayan tekne bir kaç gün daha gelmez, bu yüzden bir süre mahsur kalırlar. Üstelik o gece adadaki misafirlerden biri öldürülür. Üstelik adada başka kimse olmadığı için katil bahsettiği kişi değil onlardan biridir… Misafirler bu zeki katili bulmaya çalışırken bir sonraki hedef olmamaya da çalışacaklardır.

On Kişiydiler (On Küçük Zenci) Özeti

En popüler kitaplar arasında yer alan On Küçük Zenci, en iyi polisiye romanlarından biridir. On kişi, geçmişte verdikleri kararlar yüzünden insanların ölümüne sebep olmuşlardır ve bunu sır gibi saklarlar.

Zenci Adası; Devon sahilleri yakınında ve üzerinde modern bir köşk olan bir yerdir. Sahibi Amerikalı bir milyoner olsada daha sonra Owen adında sadece isim üzerinde var olan ama aslen varlığından bihaber olunan biri tarafından satın alınır.

Farklı nedenlerle adaya çağrılan on kişi içerisinde hiç kimse ev sahibi U. N. Owen’i daha önce görmemiştir; uşak ve eşi de dâhil…

Daha ilk gece evde tuhaf şeyler olmaya başlar. Anîden çalışmaya başlayan bir gramafon hepsini bir cinayetle suçlamaktadır. Gruptakiler her ne kadar itiraf etmekten çekinseler de bu cinayetleri işlemişlerdir. Her birinin odasında oturma odasında mutfakta da garip bir tekerleme yazılıdır. Köşkün yemek odasında ise 10 tane cam biblo bulunmaktadır.

Adada mahsur kalan bu insanlar sırlarını birbirlerine anlatınca tek tek ölmeye başlarlar.

İlk gece Tony Marston ölür. Tıpkı tekerlemedeki gibi içki içerken anîden yere yığılmıştır. Masanın üzerindeki zenci heykellerinin sayısı da dokuza düşmüştür.

Ölüm korkusuyla tüm sırlarını döken bu kişiler, aslında bir şekilde geçmişte birbirleriyle bir ilişki içindedir. Neden orada olduklarını ve katilin amacının ne olduğunu çözmeye çalışırlar tabii öncesinde katilin kim olduğunu da. Bunlar çalışırken katil de boş durmaz elbette, biblolar git gide azalır.

Girişte karakterlerin tanıtıldığı, gelişme bölümünde dedektifin karakterleri sorgulayarak okuyucunun dikkatini belli şahıslar üzerine çektiği ve bu arada benzer bir cinayet daha yaşandığı sonuç bölümünde ise bütün sır perdesinin aralandığı bu kitabı heyecanla ve sabırsızlıkla okuyacağınızı düşünüyorum.

Kısa bilgiler
  • Bu kitaba Agatha Christie, “On Küçük Zenci” adını vermiş, daha sonra fikrini değiştirip “On Küçük Kızılderili”de karar kılmıştır. Ancak son dönemlerde Amerika’da yaşanan ırkçılık olaylarının ardından, Londra merkezli Agatha Christie Vakfı’nın talebiyle kitabın adı gereksiz hakaret oluşturmaması için tüm ülkelerde “10 Kişiydiler” olarak yeniden değiştirildi.
  • Romanda olayları çözen bir dedektif yoktur. Karakterlerin tamamı birbirini şahsen tanımamaktadır.
  • Polisiye Yazarlar Derneğinin ve Amerika’nın Gizemli Yazarlarının yayınladığı en iyi 100 polisiye romanı listelerinin her ikisinde de yer almıştır.
  • Rus yönetmen Stanislav Govorukhin tarafından Desyat Negrityat adıyla sinemaya uyarlanmıştır.

On Kişiydiler (On Küçük Zenci) – Kitap Açıklaması

Yıl 1939. Avrupa savaşın eşiğindedir. Her biri ürkütücü sırlar taşıyan on kişi, Devon kıyısında bulunan Asker Adası’ndaki ıssız bir malikâneye davet edilirler. Ancak malikâneye giden grubu bir sürpriz beklemektedir, zira ev sahibi Bay ve Bayan Owen ortalarda yoktur. Geçmişlerindeki karanlık sırlardan başka hiçbir şeyleri olmayan bu insanlar adada mahsur kalmışlardır. Konuklar bir süre sonra gizledikleri sırları birbirlerine anlatmaya ve teker teker ölmeye başlarlar…

On Kişiydiler romanı, Amerika’da 1940’lardaki ilk basımından, İngiltere’de ise 1980’lerden beri “And Then There Were None” adıyla yayımlanmaktadır. Zamanında normal karşılanan ama aslında bu amaçla kullanılmasa da günümüzde ırkçı sayılabilecek bazı kelimelerin, Agatha Christie’nin ailesinin ve ajansı ACL’in kararıyla yeni dile uyarlanması uygun bulunmuştur. Bu nedenle; daha önceleri “On Küçük Zenci” adıyla yayımlanan bu romanı kırıcı dilinden arındırarak, yeni bir isimle okura sunmayı uygun buluyoruz.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular