Sinan Canan

Doğum: 1972, Ankara

Meslek: Akademisyen, Biyolog, Araştırmacı

Sinan Canan Kimdir

Profesör Doktor Sinan Canan 1972 yılında Ankara’da doğmuştur. İlk ve orta öğretimini de yine Ankara’da tamamlamıştır. Daha sonrasında üniversite eğitimine de Ankara’da devam etmiştir. 1995 yılına gelindiğinde Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden mezun olmuştur. Bu eğitim sürecinin ardından Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji – Embriyoloji Analabilim Dalı’nda yüksek lisans yapmıştır. Yine aynı kurumda Fizyoloji Anabilim Dalı’nda ise doktora eğitimini tamamlamıştır. Tüm bu süreçler içerisinde sinir bilimleri ve deneysel epilepsi konuları üzerinde farklı çalışmalar sürdürmüştür. Sinan Canan 2010 yılına gelindiğinde Fizyoloji doçenti unvanını almıştır. Ankara Başkent Üniversitesi Fizyoloji Anabilim Dalı’nda tam 5 yıl boyunca, Ankara Turgut Özal Üniversitesi Fizyoloji Anabilim Dalı’nda 1 yıl, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı’nda 4 yıl boyunca öğretim üyesi olarak görev yapmıştır.

Sinan Canan Araştırmaları ve Eserleri

Son yıllarda gerçekleştirdiği bilimsel araştırmalarını kaotik ve fraktal özellikli konulara yoğunlaştırmıştır. Aynı zamanda Sinan Canan kaos teorisi, karmaşıklık, doğadaki biçimler, öğrenme, fraktal geometri, lisan, afazi, zihin ve beyin gibi birçok farklı konuda ülke çapında birçok farklı insana konferanslar ve programlar düzenlemektedir. Kimsenin Bilmeyeceği Şeyler ve Değişen Beyim adlı kitapları da bulunmaktadır.

2013 yılına gelindiğinde ise Beyin’i kurmuştur ve halen başkanlığını sürdürmektedir. Burada bilimsel anıları araştırma gibi son derece ciddi çalışmalar sürdürülmektedir. Sinan Canan birçok farklı eser kaleme almıştır. Eseleri genellikle uzman olduğu konularda ve doğrudan insan ile ilişkilidir. Özellikle insan beynine yönelik olarak gerçekleştirdiği çalışmalara kitaplarında sıklıkla yer vermektedir. Beynin ve insan düşüncelerinin ortaya çıkarttıkları kitaplarında yer alan konular arasında bulunmaktadır. Bununla birlikte insan beyninin sırları, beyni geliştirmek, insanın kendisinde barındırdığı sırlar gibi birbirinden farklı konular da kitapları içerisinde yer almaktadır. Sinan Canan’ın eserleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

Sinan Canan Eserleri

  • İnsanın Fabrika Ayarları
  • Kimsenin Bilmeyeceği Şeyler
  • Fraktal Düşünceler
  • Değişen Beynim
  • Dijital Gelecekte İnsan
  • Beynin Sırları
  • Kendimi Keşfediyorum
  • Gelecekten Beyin Öyküleri
  • İnsan Odaklı Liderlik
  • Unutulacak Şeyler

Tüm bu eserlerinin isimlerinden dahi anlaşıldığı üzere, daha çok insan odakları eserler ortaya koymaktadır. Bu Sinan Canan’ın uzman olduğu alan ile doğrudan ilişkili olduğundan son derece doğaldır. Kaleme aldığı eserlerde daha çok insanın keşfedilmemiş noktalarında vurgu yaparken, insanın düşüncelerini ve beynini etkileyen unsurlarda yer vermektedir. Bununla birlikte insan anılarının nasıl işlediği ve insanın kendisini nasıl keşfedeceği gibi konularda eserleri içerisinde yer almaktadır. Okuyucuya bilimsel araştırmalara dayanarak birçok farklı önemli nokta sunmaktadır. Ele aldığı eserler ise okuyucuları tarafından sevilerek dile getirilmektedir.

Günümüzde Sinan Canan

Sinan canan günümüzde kendisinin kurmuş olduğu Beyin’de başkanlık görevine devam etmektedir. Aynı zamanda çeşitli noktalarda konferanslara ve konuşmalara katılım sağlamaktadır. Ele aldığı konular ve eserleri ile birçok farklı noktaya değinmektedir. Özellikle insanın beynini ve düşüncelerini daha iyi anlaması konularında ince ayrıntılar söz konusu olabilmektedir. Sinan Canan, Bige Canan ile evlidir ve Aybike, Melike ve Metehan adında üç çocukları vardır. Sinan Canan’ın resmi web sitesi adresi de Açık Beyin’dir. Aynı isimde birde YouTube kanalı bulunmaktadır ve buradan da sıklıkla paylaşımlar yapmaktadır. Gelişen dünya ile birlikte kendiside dijital ortama ayak uydurmuş ve eserlerinin yanı sıra dijital birçok farklı içeriği de ele almaktadır. Sunduğu içerikler ile de insanı düşünmeye itmekte ve , insanın beyni ile arasındaki ilişkiyi daha net anlamasını sağlamaya çalışmaktadır.

Sinan Canan Sözleri ve Alıntıları

Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler

Önce konuşmaktan ziyade susmanın bir insani erdemi olduğunu hatırlamak faydalı olabilir.

Seçim benim, en azından müzik konusunda. Az şey değil bence, hatta bayağı bir lüks bu devirde.

Bir insanın düşüncesinin sınırları, dil yeteneğinin sınırları tarafından belirlenir.

Zihin kontrolü paranoyası” ile zihin kontrolü, aslına bakarsanız en yaygın kontrol yöntemlerinden biridir.

 İnsanın Fabrika Ayarları

Einstein fizikten, Darwin biyolojiden, Bach ve Dede Efendi müzikten emekli olamamıştı.

Bilgi karşısında tevazu, minnet ve gayret, insana en yakışan haller arasındadır.

Zihnimiz neye izin veriyorsa “biz” onu algılayabiliriz.

Alışkanlıkları kırmak, rutinleri zorlamak ve değiştirmek her zaman en zenginleşririci ve en geliştirici deneyimlerin kapısını aralar.

Değişen Beynim

Rutin ve yeknesak faaliyetler, beynimiz için yavaş etki eden zehirler gibidir. O yüzden erişkinlik döneminin belki de en önemli gerekliliği, zihnen ve bedenen aktif bir yaşamdır.

Beynin Sırları

Beyni anlamaya çalışan en gelişmiş aracımız yine beynin kendisidir.

Beynimiz bölük pörçük de olsa gelmeye devam eden sinyallerden, muhteşem bir dünya tasviri çıkarabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Hafızayı, beynin diğer işlevlerini kuvvetlendirmenin yolu, onu farklı işlere, farklı deneyimlere zorlamak.

Tecrübeyle gelişen, değişen ve bir anı bir anıyla eşit olmayan bir algılama cihazına sahibiz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Önceki KonuNikolay Ostrovski
Sonraki KonuTalip Apaydın
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular