Jules Verne

Doğum:1828, Nantes – Fransa
Ölüm:1905, Amiens – Fransa
Meslek:Yazar

Jules Verne Kimdir?

Zengin avukat Pierre Verne ve eşi Sophie Henriette Allotte de la Fuye’nin beş çocuğundan en büyüğüdür. Kışın trafiğin yoğun olduğu bir liman kenti olan Nantes’ta; Yaz aylarında, çocukluğunu Loire Nehri kıyısındaki yelkenlileri ve gemileri izleyerek geçirerek seyahat ve macera hayallerini ateşler. 12 yaşındayken bir gemiye binerek evden kaçmaya çalışan Jules Verne’in, babası tarafından yakalanıp gemiden inince ailesine “bundan sonra bir hayal dünyasında tek başına seyahat edeceğine” söz verdiği rivayet edilir. Üzerinde” Bu hikâyenin gerçekliği hakkında şüpheler vardır. Jules Verne’in deniz ve macera tutkusu kardeşi Paul tarafından paylaşılır. Paul sonunda bir deniz mühendisi olur. Jules Verne ise kısa öykü ve şiirler yazmaya başladığı yatılı okul döneminin ardından babasının işini sürdürmek için 1846 yılında hukuk okumak üzere Paris’e gider.

Jules Verne, Paris’e gittikten sonra hızla hukuk diploması alır. Ancak bu süre zarfında edebi coşkusunun hukuka olan ilgisinden daha büyük olduğunu fark eder. Amcası aracılığıyla Paris edebiyat çevresiyle tanışır. Victor Hugo ve Alexandre Dumas gibi bizzat tanıdığı yazarların etkisinde oyunlar yazar. Bohem bir hayat sürer. Babasının mesleğini sürdürmek yerine tiyatroya ve edebiyata yönelmesine kızan babası, babasının maddi desteğini kesmesi üzerine yazarak geçimini sağlamak zorunda kalır.

Yazarlık kariyerine arkadaşı müzisyen Jean Louis Aristide Hignard ile oyunlar yazarak başlar. İlk tiyatro eseri 12 Haziran 1850’de sahnelendi. 1852-1855’te Paris tiyatrosunda sekreter olarak çalışır. Komediler, operetler yazar. Kısa öyküler yazmaya ve bunları dergilerde yayınlamaya başlar. Bunların çoğu Paris’te yayınlanan “Musée des familles” dergisinde yayınlanır. Onun büyük bir hayranı olan Verne, Amerikalı yazar Edgar Allan Poe’nun eserlerini okuduktan sonra Poe’nun etkisi altında makaleler üretmeye başlar.

Bir gemide dünyayı dolaşan Fransız gezgin Jacques Arago ile arkadaş olur. Bu dostluk ona Paris’ten daha geniş ve daha ilginç dünyalar hakkında yazmak için ilham verir. Fransa’nın dışına hiç çıkmamış olmasına rağmen, hayal gücünü diğer dünyaları tanımlamak için kullanır.

Ölümü

1902’de ilerleyici şeker hastalığı sonucu görme yetisini kısmen kaybeden yazar, 24 Mart 1905’te Amiens’teki evinde ölür. Amiens’teki La Madeleine Mezarlığı’na defnedilir.

Ölümünden iki yıl sonra mezarına bir heykeli dikilir. Heykelde Verne, mezarında ayakta, bir elini yıldızlara uzatarak tasvir edilmiştir.

Jules Verne Eserleri

Jules Verne’nin Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Jules Verne’nin sözleri ve alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular