Ana SayfaÇocukDenizler Altında 20 Bin Fersah

Denizler Altında 20 Bin Fersah

Denizler Altında 20 Bin Fersah – Jules Verne

Tür:Çocuk
Yazar:Jules Verne
Yayınlanma Tarihi:1870
Yayınevi:Bilgi Yayınevi
Karakterler

Profesör Pierre Aronnax: Hikâyenin anlatıcısı, bir Fransız doğa bilimcisi.

Conseil:  Aronnax’ın Flaman hizmetkârı, ona çok bağlı ve biyolojik sınıflandırma konusunda bilgili.

Ned Land: Kanadalı bir zıpkıncı, “tehlikeli ticaretinde eşi benzeri yok” olarak tanımlanıyor.

Kaptan Nemo: Nautilus’un tasarımcısı ve kaptanı.

Konusu

Roman, 1868 yılında Nautilus denizaltısıyla seyahat eden Kaptan Nemo ile denizaltına konuk olan bilim adamı Pierre Aronnax’ın Kızıldeniz, Akdeniz, kayıp kıta Atlantis ve Dünya’yı kapsayan seyahatlerini ve maceralarını konu alıyor.

Denizler Altında 20 Bin Fersah Özeti

1866 yılında, çeşitli milletlerden gemiler gizemli bir deniz canavarı görürler ve bunun daha sonra devasa bir denizgergedanı olabileceği ileri sürülür. ABD hükümeti, canavarı bulmak ve yok etmek için New York’ta bir keşif gezisi düzenler. Fransız bir deniz biyoloğu ve hikâyenin anlatıcısı olan Profesör Pierre Aronnax, o sırada kasabadadır ve keşif gezisine katılmak için son dakikada bir davet alır ve kabul eder. Kanadalı balina avcısı ve usta zıpkıncı Ned Land ve Aronnax’ın sadık uşağı Conseil de katılımcılar arasındadır.

Sefer, Birleşik Devletler Donanması firkateyni Abraham Lincoln ile Brooklyn’den ayrılır, ardından Horn Burnu çevresinde güneye, Pasifik Okyanusu’na gider. Japonya’yı sona erdiren beş aylık bir aramanın ardından firkateyn, geminin dümenine zarar veren canavarı bulur ve ona saldırır. Aronnax ve Land denize fırlatılır ve Conseil onların ardından suya atlar. Fütüristik bir denizaltı olduğunu görünce şaşırdıkları canavara tırmanarak hayatta kalırlar. Sabaha kadar geminin güvertesinde beklerler, sonra yakalanırlar, içeri çekilirler ve denizaltının gizemli kurucusu ve komutanı Kaptan Nemo ile tanıştırılırlar.

Romanın geri kalanı, gizlilik içinde inşa edilen ve şimdi karada yerleşik hükümetlerin ulaşamayacağı denizlerde dolaşan Nautilus’ta kahramanların maceralarını anlatıyor. Kendi kendine sürgünde olan Kaptan Nemo’nun ikili bir motivasyonu var gibi görünüyor. Bilimsel bilgi arayışı ve karasal medeniyetten kaçma arzusu olur. Nemo, denizaltısının elektrikle çalıştığını ve gelişmiş deniz araştırmaları yürütebileceğini açıklıyor.  Ayrıca yeni yolcularına, gizli varlığının onların gitmelerine izin veremeyeceği anlamına geldiğini kalıcı olarak gemide kalmaları gerektiğini söyler.

Bazıları gerçek, diğerleri hayali olan birçok okyanus bölgesini ziyaret ederler. Gezginler mercan oluşumlarını, Vigo Körfezi Muharebesi’nden batık gemileri, Antarktika buz bariyerini, Transatlantik telgraf kablosunu ve efsanevi su altı krallığı Atlantis’i görür. Hatta Güney Kutbu’na seyahat ederler ve dönüş yolunda bir buzdağının karışıklığına hapsolurlar, kendilerini kazmak zorunda kaldıkları dar bir buz galerisine yakalanırlar. Yolcular ayrıca dalgıç kıyafetleri giyer, köpekbalıklarını avlıyorve Crespo Adası’nın su altı ormanlarında hava tabancalı diğer deniz faunası ve ayrıca Nautilus’un yaşadığı gizemli bir çarpışma sırasında ölen bir mürettebat üyesinin deniz altı cenazesine katılır. Denizaltı Atlantik Okyanusu’na döndüğünde, bir dev kalamar sürüsü gemiye saldırır ve başka bir mürettebatı öldürür.

Romanın sonraki sayfaları, Kaptan Nemo’nun anavatanı fethedildikten ve ailesinin güçlü bir emperyalist ulus tarafından katledilmesinden sonra deniz altı sürgününe gittiğini öne sürüyor. Devilfish bölümünün ardından Nemo, Ned Land’in tarafını tutmaya başlayan Aronnax’tan büyük ölçüde kaçınır. Nihayetinde, Nautilus, Nemo’ya bu kadar acı çekmesine neden olan gizemli ulustan bir savaş gemisi tarafından saldırıya uğrar. İntikam arayışını yürüten Nemo Aronnax’ın gemiyi su hattının altına sıkıştırır ve onu dibe gönderir, bu da profesörü dehşete düşürür. Daha sonra Nemo, ölen eşi ve çocuklarının bir portresinin önünde diz çöker ve ardından derin bir depresyona girer.

Denizaltıdaki koşullar büyük ölçüde değişir. artık nöbet tutulmaz ve gemi amaçsızca dolaşır. Ned o kadar içine kapanır ki, Conseil zıpkıncının hayatından endişe eder. Ancak bir sabah Ned, karayı gördüklerini ve kaçma şansları olduğunu duyurur. Profesör Aronnax, artık onu dehşete düşüren Kaptan Nemo’dan ayrılmaya fazlasıyla hazırdır, ancak yine de adama ilgi duymaktadır. Nemo’nun varlığının kararlılığını zayıflatacağından korkarak kaptanla temastan kaçınır. Ancak ayrılmadan önce, Profesör Nemo’ya kulak misafiri olur ve onun ıstırap içinde “Ey Yüce Tanrım! Yeter! Yeter!” Aronnax hemen arkadaşlarına katılır ve kaçış planlarını gerçekleştirirler, ancak denizaltının teknesine bindiklerinde Nautilus’unGörünüşe göre okyanusun en ölümcül girdabına, daha yaygın olarak “Maelstrom” olarak bilinen Moskenstraumen’e girer. Yine de kaçmayı ve Norveç kıyılarındaki bir adaya sığınmayı başarırlar. Ancak denizaltının nihai kaderi bilinmiyor.

Denizler Altında 20 Bin Fersah – Kitap Açıklaması

1866 yılında, dünyada sıkça deniz kazaları yaşanmaktadır. Bu kazaların nedeninin dev bir canavar olduğundan şüphelenilerek bir araştırma gemisi hazırlanır. Gemide doğabilimleri profesörü Aronnax da vardır. Gemi dev canavarla çatışır ve Aronnax kendini canavarın içinde bulur. O canavar, aslında son derece gelişmiş bir denizaltıdır. Jules Verne’in inanılmaz düş gücüyle dünya edebiyatına ve bilim tarihine kazandırdığı denizaltı Nautilus ve Kaptan Nemo, sualtının esrarengiz hazinelerini ve olağanüstü güzelliğini keşfeden bir yolculuk yapıyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,489TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular