Ana SayfaÇocukKaptan Grant'ın Çocukları

Kaptan Grant’ın Çocukları

Kaptan Grant’ın Çocukları – Jules Verne

Tür:Çocuk
Yazar:Jules Verne
Yayınlanma Tarihi:2015
Yayınevi:Timaş Basım
Karakterler

Jacques Paganel: Romanındaki ana karakterlerden biridir.Paganel, dalgın profesör stok karakterini temsil eder.

Lord Glenarvan: Leydi Glenarvan ile evli zengin bir İskoç asildir.

Tom Ayrton: Romanında önemli bir karakter olarak tanıtıldı. Kaptan Grant’ın asi tayfası ve kanun kaçağı olarak yer aldı.Ben Joyce takma adıyla çete kuran Ayrton Lord Glenervan’ın yatı Duncan’ı ele geçirip korsanlığa başlamak ister. Romanın sonunda ıssız bir adaya terk edilir.

Konusu

Cesur ve fedakâr Lord Glenarvan, sevgili eşi Leydi Glenarvan ve arkadaşlarıyla birlikte Duncan adlı yatını test etmek için denize açılır. Bu cesur insanlar denizde buldukları bir şişenin hayatlarına yeni bir yön vereceğinden habersizdirler. Şişenin içinde bulunan belge sayesinde ünlü İskoç denizci Kaptan Grant ve iki arkadaşının batan gemiden sağ kurtulduklarını ve tehlikede olduklarını öğrenirler. İngiliz Hükümeti bu konuda herhangi bir adım atmaya istekli değil. Kaptan Grant’in iki yalnız çocuğuyla tanıştıktan sonra bu şefkatli insanların tek bir seçeneği vardır. Kaptan Grant’in izini sürmek ve ne pahasına olursa olsun onu bulmak.

Sağlam bir yat olan Duncan, bu yolculuklar için mükemmeldir. Güney Amerika kıyılarında ve Arjantin pampalarında çeşitli tehlikelerle karşı karşıyalar.

Kimi zaman güldüren kimi zaman duygulandıran anlatımıyla bir Jules Verne klasiği… Jules Verne bu romanında coğrafi bilgilere de yer vermişti. Yanlışlıkla gemilerine binen Paganel isimli Fransız coğrafya bilgini, yolculuklarında onlara çok yardımcı olacaktır. Jules Verne, Paganel’in sözleriyle Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Amerika hakkında coğrafi bilgiler veriyor.

Kaptan Grant’ın Çocukları Özeti

Bay Glenarvan ve Dostları

Bay Glenarvan, eşi Miss Helena ve kuzeni Binbaşı Mac Nabbs ile birlikte yatı Duncan ile Glasgow’a dönüyor. Peşlerinden gelen çekiç balığı yakalanınca hayvanın bağırsaklarından çıkarılan şişe uzun bir maceraya neden olur. Şişenin içindeki üç dilde yazılmış yıpranmış notlardan çıkarılabilecek en önemli mesaj, batan bir geminin kaptanı ve iki mürettebatının yardım çağrısında bulunduğudur.

Malkolm Şatosu

Bu çağrıya kayıtsız kalamayan Glenarvan Bey ve eşi, gazetelere ilan vererek hemen işe koyulurlar. Batan geminin kaptanı Kaptan Grant’in çocukları gazetedeki ilanı görür ve Bay Glenarvan’ın şatosuna gelirler. Glenarvan Bey bu iş için kimseden yardım alamasa da eşinin desteği ve kendi imkanlarıyla hazırlıkları tamamlar ve törenle yola çıkar.

Serüven Başlıyor

Kaptan Grant’in çocukları ve bineceği gemi konusunda kafası karışık olan ünlü coğrafyacı Paganel de yolculuğa katılır.

Paganel

Bay Glenarvan ve Paganel, Şili’ye vardıklarında karaya çıkar ve biraz araştırma yapar. Ancak herhangi bir bilgi alamıyorlar. Bunun üzerine hem denizde hem de karada arama yapılması gerektiğine karar verirler.

Denizden ve Karadan Yolculuk

Bayanlar gemide kalıyor, beyler ise mürettebattan birkaç kişiyle birlikte karaya çıkıyor. Kara yolculuğu rehberler ve katırlarla yapılıyor. Ancak katırlarla aşamayacakları bir duvarla karşılaştıklarında rehber, katırlarını da yanına alarak gruptan ayrılır. Bay Glenarvan ve arkadaşları duvarı aşıp bir kulübe bulurlar.

Deprem

Geceyi kulübede geçirirken bölgede sık sık meydana gelen ve büyük bir duvarın oluşmasına neden olan şiddetli depremlerle karşılaştılar. Yüzbaşı Grant’ın oğlu Robert bu depremler nedeniyle kaybolur ve yerel biri sayesinde bulunur.

Talkav

Bu kötü olay sayesinde aradıkları rehberi bulurlar ve ondan öğrendikleri bilgilerle bir hedef belirleyip yolculuğa birlikte devam ederler.

Fransız Kalesi

Uzun ve yorucu bir yolculuğun ardından bir kaleye ulaşırlar. Paganel ile kalenin komutanı birbirini tanıyor. Komutan sayesinde aradıklarını burada bulamayacaklarını anlarlar ve Duncan’a dönmeye karar verirler.

Sular Yükseliyor

Duncan’a dönmek için uzun bir yol kat etmeleri gerekir ve bu yol sıkıntılarla doludur. Paganel sürekli notaları düşünüyor.

Avustralya

Sonuçta yeni bir dernekle farklı bir hedef belirliyor. Büyük zorluklarla okyanus kıyısına ulaşırlar ve Duncan’ı görürler.

Duncan

Yerel rehberleri Talkav’ın silahıyla işaret veriyorlar. Gemidekiler sinyale yanıt vererek bir tekne gönderirler. Talkav’a veda edip gemideki hayatlarına geri dönerler.

Denize Yağ Dökelim

Bölgede bol miktarda bulunan fokları avlayıp, petrol stoklayarak yolculuklarına devam ediyorlar. Hava kötüleşir ve çok tehlikeli hale gelir. Kaptan John Mangles petrollerinin denize yayılmasını istiyor. Böylece dalgalar azalır ve kurtulup yolculuklarına devam ederler.

Ayrton

Bir süre sonra ıssız bir kumsala giderler ve bir çiftlik görürler. Çiftlik sahibi onları çok güzel ağırlıyor. Çiftliğin sahibiyle Kaptan Grant hakkında bilgi almak için konuştuktan sonra hizmetçilerden biri olan Ayrton’un Kaptan Grant’in mürettebatından olduğunu öğrenirler. Ayrton’un kendilerine katılması için çiftlik sahibinden izin alırlar. Yolculuğa eskisinden daha büyük bir grubun kara yoluyla devam etmesine ve Duncan’ın onarılmasının ardından iki grubun tekrar bir araya gelmesine karar verirler.

Şüpheli Olaylar

Ayrton ile birlikte çıktıkları yolculuk çeşitli sıkıntılarla devam eder.

Ben Joyce

Bir süre sonra bir tren kazasına tanık olurlar. Kısa süre sonra bunun bir kaza değil cinayet olduğunu öğrenirler. Bu olay onları biraz tedirgin etse de bir otelde konaklayıp yolculuklarına devam ederler.

Hain Bir Adam

Yol boyunca çeşitli sıkıntılar yaşarlar ve tuhaf bir şekilde kadınların arabasını çeken atlar ve öküzler ölür. Sonunda Ayrton isimli adamın tren kazasına sebep olan suçluların başı olduğu ortaya çıkar.

Mulrady Vuruluyor

Bu gerçeğin ortaya çıkması durumu daha da kötüleştirecektir. Haydutların amacı Duncan’ı yakalamaktır. Bu nedenle her fırsattan yararlanırlar. Ancak Bay Glenarvan ve arkadaşları her şeye rağmen mücadeleye devam etmektedir.

Maoriler

Kıyıya vardıklarında Duncan’dan haber almaya çalışırlar ama bütün çabaları boşa çıkar. Sonunda Kaptan Grant’i bulma umudunu yitirerek Avrupa’ya dönmeye karar verirler. Bu nedenle bir gemiye binerler ve tekrar yola çıkarlar. Ancak geminin durumu kötü, kaptanı ve mürettebatı oldukça kayıtsız. Bu, geminin Yeni Zelanda’da karaya oturmasına neden olur. Geceleri kaptan ve mürettebat, gemideki tek tekneyle gizlice kaçar.

Yeni Zelanda

Bay Glenarvan ve arkadaşları büyük zorluklarla karaya çıkarlar. Auckland’a ulaşmak için uzun süre yürümeye başlarlar.

Uzun Yürüyüş

Uzun yürüyüşten yorulmuşlar, nehir kenarında kamp kurup uykuya daldılar. Sabah uyandıklarında kendilerini Maorilerin arasında bir teknede bulurlar.

Kai-Kumu

Bay Glenarvan yerlilerin şefine onlara ne yapacaklarını sorar. Şef Kai-Kumu, İngilizlerin kabul etmesi halinde onları ellerine geçen Maorilerle değiştireceğini, aksi takdirde hepsini öldüreceğini söylüyor.

Tabu

Ertesi gün Kai-Kumu, Bay Glenarvan ile konuşur. Bu sırada Bay Glenarvan, Kara-Tete’yi öldürür. Mahkumlar yine kulübeye kilitlenir ancak Robert ve Paganel aralarında değildir. Üç gün sonra cenaze töreni yapılırken Tohonga’nın İngilizler tarafından öldürüldüğü haberi geldi. Bunun üzerine Kai-Kumu yarın hepsinin öleceğini söyler.

Maorilerden Kaçış

Mahkumlar gece kulübenin duvarlarına vurulduğunu duyduklarında meraklanırlar. Nedenini öğrenmek için kazmaya başlarlar. Sonunda Robert önlerinde belirir ve kaosun içinde kaçıp saklandığını ve ardından boş bir kulübede bir ip ve bıçak bulduğunu anlatır. İp sayesinde hepsi kulübeden çıkıp dağlara doğru kaçarlar. Güneş doğduğunda Maoriler, esirlerin kaçtığını anlar ve peşlerine düşer. Onları Kara-Tete’nin mezarına kadar yakalamaya çalışırlar. Ancak Kara-Tete’nin mezarı onların daha fazla ilerlemesine engel olur. Bay Glenarvan ve arkadaşları mezara giderler. Orada Paganel’i de bulurlar. Maoilerin mezara bıraktığı eşyalar sayesinde kaçarlar. Uzun bir süre sonra Pasifik Okyanusu kıyısında bir köye varırlar. Ufukta bir gemi görüyorlar, o Duncan’dır.

Kurtuluş

Bay Glenarvan ve arkadaşları Duncan’a çıkar. Her şeyi Kaptan Tom Austin ve gemide tutuklu olan Ayrton’dan öğreniyorlar.

Kaptan Grant

Ayrton’dan öğrendiklerinin karşılığında onu ıssız bir adaya bırakacaklarına söz verdikleri için uygun bir ada ararlar. Buldukları ada onlara istediklerinden çok daha fazlasını sunuyor. Kaptan Grant ve ekibini o adada bulurlar. Ayrton’u adada bırakıp geri dönüş yoluna koyulurlar.

Eve Dönüş

Başlarına gelen her şeye rağmen İskoçya’ya döndüklerinde hepsi çok mutlu bir şekilde hayatlarına devam ederler.

Kaptan Grant’ın Çocukları – Kitap Açıklaması

Bir Jules Verne klasiğidir. 1864’de Duncan adlı yelkenli gemisiyle yolculuk yapan Bay Glenarvan ve arkadaşları dev bir köpek balığı yakalarlar. Köpek balığının karnından bir şişe çıkar ve içinden çıkan belgeler çok ilgi çekicidir. Bu belgelerde Kaptan Grant ve iki adamının bir adada mahsur kaldıkları yazlıdır. Ancak belgeler çok eskidiği için adanın adı tam olarak anlaşılamamaktadır. Kahramanlarımız Kaptan Grantın iki çocuğunu da yanlarına alarak Patagonya’ya doğru yola çıkarlar. Sürükleyici br macera onları beklemektedir.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,534TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular