Ana SayfaRoman15 Yaşında Bir Kaptan

15 Yaşında Bir Kaptan

15 Yaşında Bir Kaptan – Jules Verne

Tür:Roman
Yazar:Jules Verne
Yayınlanma Tarihi:1878
Yayınevi:Serüven Kitabevi
Karakterler

Dick Sand: Annesi ve babası tarafından terk edilmiş 15 yaşında bir çocuktur. San Francisco’ya döndükten sonra Weldon’ların evlatlık oğlu olur. Kaptan Pilgrim’in acemisidir. Kaptan Hull ve tüm mürettebatı bir balina avında öldüğünde geminin kaptanı olur.

Kaptan Hull: Pilgrim’in kaptanıdır. Balina avcılığına giderken gemiyi Dick Sand’a emanet eder. Dick Sand, ölümüyle kaptanlığın yükünü üstlenir.

Howik: Pilgrim’in baş tayfasıdır.

James W. Weldon: Pilgrim’in sahibidir.

Bayan Weldon: James W. Weldon’ın eşidir.

Jack Weldon: Bay ve Bayan Weldon’ın küçük yaştaki oğludur.

Bay Benedict: Biyolog Bayan Weldon’ın yakın akrabasıdır.

Zenci Bat: Zenci Tom’un oğlu olan tayfadır.

Zenci Hercule: Tayfa

Zenci Austin: Tayfa        

Zenci Acteon: Tayfa       

Dingo: Kaptanının köpeğidir.

Negoro: Aşçı ve Köle Tüccarı

Harris: Köle Tüccarı

Jose Antonio Alvez: Köle Tüccarlarının lideridir.

Konusu

Roman, Dick Sand’in ticaret gemisi Pilgrim’in kaptanı ve ebeveynleri tarafından terk edilen acemi mürettebat ve geminin sahibi Bay Weldon, karısını, çocuğunu ve arkadaşlarını ve gemi enkazından kurtardıkları özgür zencilerle hayatını getirmek için mücadele edişini, karaya ayak bastıktan sonraki hayatları ve diğer olayları konu ediniyor.

15 Yaşında Bir Kaptan Özeti

Romandaki olaylar 1873’te Yeni Zelanda açıklarında başlıyor. Dick Sand genç bir denizcidir. Kaptan Hull’un balina gemisi Pilgrim’e micho olarak girer. W. Weldon, Pilgrim adlı bu balina avcılığı ve ticaret gemisinin sahibidir. Son av sezonu kötü geçer. Balina gemisi Pilgrim, Amerika’ya dönüş yolculuğuna başlar. Gemide Bay Weldon’ın eşi Bayan Weldon, oğlu Jack, ailenin dadısı ve Benedict bulunuyor. Bay Weldon’ın gemisinde ayrıca 5 mürettebat, bir aşçı ve bir micho vardır. Aşçının adı Negora. Geminin micho’su Dick, henüz 15 yaşında, çok zeki bir genç adamdır. Pilgrim adlı bu ticaret gemisinde yolcularla birlikte denizde yol alırken bir gemi enkazına rastlarlar. Batan gemide kimse yoktur. Gemide yakasında WS işareti olan bir köpek bulurlar. Dönüş yolunda gemidekiler beklenmedik bir olay yaşar. Gemideki denizciler, devasa bir kambur balina ile karşı karşıya gelir. Bu, avdan eli boş dönen gemi ve mürettebatı için eşsiz bir fırsattır. Kaptan Hull deneyimli adamlarını toplar ve acemi denizci Dick Sand’i gemide bırakarak balina avlamak için yola çıkar. Ancak bu kambur balinayı avlamak çok zor bir iştir. Nitekim kaptan ve deneyimli mürettebat, bu kambur balinayı avlamaya çalışırken ölürler.

Kaptanın ölümünden sonra gemiyi yönetebilecek tek kişi olan Dick, henüz on beş yaşındayken bu geminin kaptanı olur. Genç kaptan Dick Sand’in görevi, yolcularını güvenli bir şekilde evlerine götürmek olur. Ancak gemide kötü niyetli bir kişi var, aşçı Negoro. Negoro haydutlar ve köle tüccarları için çalışıyor. Negoro, genç kaptan Dick Sand’in deneyimsizliğinden yararlanır. Geminin rotasını değiştirir ve gemiyi ve içindekileri Afrika kıyılarına yönlendirir. Denizde bir fırtına çıktığında, gemi Negero’nun yardımıyla karaya oturur. Geminin karaya oturduğu yerde Harris ile karşılaşırlar. Harris, köle tüccarlarıyla ilişkisi olan kötü bir adamdır. Gemidekileri kandırır ve onları köle tüccarlarına satar. Hercule adında bir adam gelir ve onları köle tüccarlarından kurtarır. Bu arada Negora ve Harris’in arkadaş oldukları anlaşılır. Buldukları bir teknede ilerlerken bir eve girerler. Bu evin içinde bir mektup bulurlar. Bu mektupla birlikte denizde enkaz buldukları gemi ve içinde bir köpek bulunan gemiyle ilgili sır ortaya çıkmış oldu. Böylece Negora’nın Samuel Watson’ın rehberi olduğu ve onu soyduğu ortaya çıkar.

Bunun üzerine Dick Sand, onlara her türlü oyunu yapan şeytani Haris’i öldürmek zorunda kalır. Dingo köpeği Negora’yı öldürürken, ağır yaralanan köpek Dingo kısa süre sonra ölür. Harris ve Negora’dan sağ kurtulan maceracılar, sonunda başlarına gelen olaylardan sağ kurtuldular ve bunu bir parti ile kutlarlar.

15 Yaşında Bir Kaptan – Kitap Açıklaması

İki direkli bir hafif yelkenli olan Pilgrim, 2 Şubat 1973 de, Greenwich meridyenine göre 43°57′ güney enlemiyle 165°19′ batı boylamında bulunuyordu.

Çok uzun bir zaman avlanmak üzere Güney sahillerinde San Fransisko’da donanmış olan dört yüz tonluk bu gemi, Kaliforniyalı zengin armatör James W. Weldon’a ait olup, yıllardır kaptan Hull tarafından yönetiliyordu.

Hızlı ve bakımlı bir gemi olan Pilgrim, sahibinin her mevsim güney kutbundan, kuzey denizlerine kadar, dünyanın her tarafına yolladığı balıkçı filosunun en küçük gemilerinden biriydi.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Sefa
Sefa
Ziyaretçi
7 ay önce

Çok çok çok çok teşekür ederim siza 🌹bu çiçek size

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular