Ana SayfaÇocukRobensonlar Okulu

Robensonlar Okulu

Robensonlar Okulu – Jules Verne

Tür:Roman, Çocuk
Yazar:Jules Verne
Yayınlanma Tarihi:2012
Yayınevi:Parıltı Yayınları
Karakterler

Godrey Morgan: Godfrey, seyahat etmek isteyen 22 yaşında bir genç adamdır. İstediği seyahate çıkabilir. Ancak ıssız bir adada mahsur kalır.

T.Artelett: Godfrey’in amcasının ısrarı üzerine dünya gezisine çıkar. Godfrey ile birlikte Phina Adası’nda mahsur kalır.

Phina Hollaney: O 16 yaşında. William W. Kolderup’un evlatlık kızıdır. Yeğeni Godfrey Morgan ile nişanlı.

William W. Kolderup: Godfrey’in amcası ve Phina’nın üvey babası. Bu iki gencin evlenmesini istiyor. Zengin bir tüccardır.

J.R. Taskinar: William W. Kolderup’un rakibi. Onunla birçok yerde yarışır ve kaybeder. Zenginliğini güreşteki kazancına ve pokerdeki şansına borçludur. Aynı zamanda ticari atılımları da olan biri.

Seng-Vu: Dream gemisine yasa dışı olarak binen ve ülkesine dönmeye çalışan Çinli bir adamdır.

Karefinotü: Kendisi daha sonra Phina Adası’na düşen siyahi bir adam.

Konusu

Kitap, macera tutkunu genç Godfrey, evlenmeyi planladığı kız arkadaşı Phina’yı ve onu çok seven dayısı William’ı geride bırakarak, uçsuz bucaksız denizlere doğru yola çıkışını konu ediniyor.

Robensonlar Okulu Özeti

1880’de Amerikan Hükümeti Kaliforniya’dan 460 mil uzakta bulunan Spencer Adası’nı satışa çıkarır. İki rakip zengin adam, William W. Kolderup ve J.R. Taşkınar, daha önce olduğu gibi yine yarışır. Bu verimsiz ada için açık artırmada adanın değerini artırırlar. Açık artırmada 1 milyon 100 bin dolara satışa çıkarılan ada, sonunda William W. Kolderup tarafından 4 milyon dolara satın alınır.

Kolderup’un ailesi üvey kızı Phina Hollaney ve kız kardeşinin oğlu Godfrey Morgan’dan oluşur. Godfrey 22 yaşında ve üniversiteden yeni mezun olur. Dünyayı gezmek ister. Seyahat kitapları okur. Robinson Crusoe’nun hayatına imrenir. Phina Hollaney 16 yaşında bir genç kızdır.

William W. Kolderup ikisiyle evlenip onları büyük servetinin mirasçıları yapmak ister. Godfrey Morgan amcasına dünyayı dolaşmak istediğini ve dönüşte Phina ile evleneceğini söyler. Genç kızın rızasıyla amcası William W. Kolderup bunu kabul eder. Tüccarın gemilerinden biri olan Dream bu işe hazırlanır. William W. Kolderup, Phina ve Godfrey’e dans eğitimi veren T. Artelett’i gezide yeğenine eşlik etmesi için görevlendirir. Hazırlıkların tamamlanmasının ardından gemi yola çıkar. Gemi bir süre yolculuk ettikten sonra 26 Haziran gecesi batar. Geminin kaptanı Kaptan Turcotte, Godfrey ve T. Artelett’i girdaptan kurtarmak için denize atar. Gemi enkaz olmadan batar. Artık Godfrey ve T.Artelett iki Robenson’dur. Zorluklara birlikte göğüs gelerek, her türlü olayı yaşayacaklar. Bazı olaylar açıklanamaz durumlar alır. Çeşitli doğa olayları ve açıklanamayan olaylar sayesinde adada güzel bir yaşam kurmaya başlarlar.

Robensonlar Okulu – Kitap Açıklaması

Robensonlar Okulu

Issız bir ada, tüm vahşi doğasıyla bir okula dönüşebilir mi?

Macera düşkünü genç Godfrey’in en büyük isteği gemiyle bir dünya seyahatine çıkmaktır. Evlenme planları yaptığı sevgilisi Phina’yı ve kendisini çok seven dayısı William’ı boynu bükük hâlde geride bırakan Godfrey, bu isteğini yerine getirmek için engin denizlere açılır. Ancak hiçbir şey planladığı gibi gitmez. Geçirdikleri gemi kazasından öğretmeni Bay Tartelett ile birlikte kurtulur ve ıssız bir adaya çıkmayı başarır. Godfrey, şimdi sevdiklerinden uzakta ve hep hayranlıkla andığı Robinson Crusoe gibi yaşamakla karşı karşıyadır.

Jules Verne’in (1828-1905) en sevilen romanlarından olan Robinsonlar Okulu, 1882 yılında yayınlandığından bu yana birçok dile tercüme edilmiştir.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular