Dünyanın Merkezine Yolculuk

Dünyanın Merkezine Yolculuk – Jules Verne

TürYazarYayınlanma Tarihi
Bilim KurguJules Verne1864
Karakterler

Axel: Profesör Liedenbrock’in yeğenidir. Amcasının kızı Getrud’a âşıktır.

Profesör Liedenbrock: Üniversitede hocalık yapan Profesör aynı zamanda meraklı, pes etmeyen araştırmacı bir bilim adamıdır. Hayatı kitaplarla doludur.

Gertrud: Profesör Liedenbrock’in vaftiz edilen kızıdır. Axel’e âşıktır. Ama Babasının korkusundan bunu söyleyemez.

Marta: Ev işlerinde Profesör Liedenbrock yardım eden yardımcılarıdır.

Konusu

Jeoloji uzmanı Profesör Lindenbrock’un etrafında şekillenen bilim kurgu kitabı, Hamburg’un en eski caddesi Konigstrasse caddesinde, profesörün evinde başlar. Profesörün yeğeni Axel ile geçen macerayı konu edinir.

Dünyanın Merkezine Yolculuk Özeti

Genç ve çekingen Axel Lindenbrock, Hamburg’un eski mahallesindeki küçük bir evde, jeolog ve mineralog olan amcası Profesör Lindenbrock ile birlikte çalışmaktadır. Axel, bu sabırsız ve öfkeli profesörün yanında yaşayan güzel Estonyalı kız Grauben’e aşıktır. Bir gün profesör eski bir el yazmasının içinde bir kod bulur ve o andan itibaren hayatları alt üst olur. Ancak bu şifrenin şifresini çözemezler. Bir süre sonra Axel Lindenbrock kodun şifresini çözer. 16. yüzyıl İzlandalı bilgini Arne Saknussemm bu şifrede İzlanda’daki soyu tükenmiş yanardağ Sneffels’in kraterinden Dünya’nın merkezine indiğini açıklıyor.

Profesör Lindenbrock çok heyecanlanır ve yeğeni Axel ile İzlanda’ya gider. Sakin ve soğukkanlı rehberleri Hans Bjölk eşliğinde yanardağın gizemli derinliklerine inerler. Sonra Axel hızla ilerler ve mağaralardan geçerken ortadan kaybolur, Axel’in öleceğinden ümidini keser ve sonra duvarların ötesinden bir ses duyar, ses tekrar kaybolur, yarım gün sonra biraz iyileştikten sonra yaralı olarak bulunurlar. yeraltında onları sürprizlerle dolu bir yolculuk beklemektedir. Yolculuklarında başlarına bir şey gelir. Yolda milyonlarca yıl önce yaşamış canlılarla karşılaşırlar. Yolculuğun sonunda başka bir yanardağ olan Stromboli’den çıkarlar. Sonra Hamburg’a dönerler. Hans Bjelke, Hamburg’un kalabalık olması nedeniyle bir türlü alışamıyor ve memleketine dönüyor. Bir süre sonra Axel ve Grauben evlenirler.

Dünyanın Merkezine Yolculuk – Kısa Bilgiler

  • Jules Verne tarafından yazılan klasikleşmiş bir bilimkurgu romanı.
  • İlk olarak 1864 yılında Fransızca olarak yayımlandıktan sonra 1867’de genişletilmiş baskısı yayımlanır.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Önceki KonuYekta Kopan
Sonraki KonuGoriot Baba
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular