Ana SayfaRomanEsrarlı Ada

Esrarlı Ada

Esrarlı Ada – Jules Verne

Tür:Roman
Yazar:Jules Verne
Yayınlanma Tarihi:1875
Yayınevi:Arkadaş Yayıncılık
Karakterler

Cyrus Harding/Cyrus Smith: Yazar

Giedon Spielt: Gazete muhabiri

Pencroft: Denizci

Neb: Cyrus Smith’in uşağıdır.

Herbert: Pencorft’un oğludur.

Konusu

Amerikan İç Savaşı sırasında, Konfederasyon güçleri tarafından yakalanan 5 adam beklenmedik bir şekilde bir balonun içinde esaretten kaçar. Ama balonları onları Kuzey güçlerine değil, Pasifik okyanusunun ortasındaki bir adaya sürükler.

Esrarlı Ada, bu insanların ıssız bir adada mahsur kalışlarını ve orada hayatta kalma çabalarını konu edinmiştir.

Esrarlı Ada Özeti

Denizci Pecroff ve dört arkadaşı, buldukları bir balonla Kuzey Amerikalılara katılmak için yola çıkarlar. Ancak balon, Pasifik Okyanusu’na hâkim olan şiddetli fırtınaya dayanamayacak kadar yaşlı. Karayı gördüklerinde, Cirus Smith ve köpeği denize düşer. Diğerleri ancak balon karaya gelene kadar dayanabilir. Karaya çıktıklarında, birkaçı adayı keşfeder ve birkaçı da Cirus Smith’i bulmaya çalışır. Sabah Neb, Cirus Smith’i aramak için dışarı çıkar ve uzun bir süre geri dönmez. Diğer üç adam bir köpeğin sesini duyar. Bu köpek Cirus Smith’in köpeği. Onu takiben Neb ve Cirus Smith’i bulurlar ve mağaraya geri dönerler.

Ertesi gün adayı yeniden incelerler ve Cirus Smith’i başkan olarak seçerler. Belki de ömürlerinin sonuna kadar bu adada kalacaklarının farkına varırlar. Böylece adanın imkânlarından yararlanarak çeşitli işler yapmaya başladılar. İlk işleri daha iyi bir barınak inşa etmek olacaktır.

Bir akşam ilkel yöntemlerle avladıkları kanguru etini yerken Cirus Smith’in dişi kırıldı. Bu durumun nedeni, herkesi endişelendiren kanguru etinden gelen kurşundur.

Bir gün kıyıda buldukları dev bir kaplumbağayı yakalayıp ters çevirirler ama döndüklerinde kaplumbağayı bıraktıkları yerde bulamazlar. Bu durum meraklarını daha da artırınca kıyıyı kontrol etmeye karar verirler. Böylece birçok faydalı eşyayla dolu yüzen bir sandık bulurlar. Mağaralarına döndüklerinde birçok maymunla karşılaşırlar. Onlarla nasıl baş edeceklerini düşünürken onları gören maymunlar kaçar. Tek bir maymun kaldığında onu evcilleştirmeye karar verirler ve kısa sürede amaçlarına ulaşırlar.

Bir gün denizde bir kaza geçirmiş birinin notu olan bir şişe bulurlar. İkisi, notu yazan kişiyi bulmak ve ona yardım etmek için Tabor Adası’na gider. Orada gaddar bir adamla karşılaşırlar ve onu da yanlarına alarak adalarına dönerler. Adamı geri almak için çok uğraşırlar ve sonunda onlarla konuşur. Böylece adamın geçmişi hakkında bir şeyler öğrenirler. Bu adam, daha önce bir kaza geçirmiş olan Kaptan Grant’in mürettebatının bir üyesi. O isyan etti ve gemiyi ele geçirmeye çalıştı, ancak başarısız oldu ve gemiden atıldı. Daha sonra Lord Glenaryan ve maiyetine Kaptan Grant ve iki mürettebatını aramak için katıldı. Ayrıca gemilerini ele geçirmeye çalıştı ama yine başarısız oldu. Böylece Kaptan Grant ve iki mürettebatı bulunup kurtarıldıktan sonra kaldıkları adada bırakıldılar.

Bir gün büyük bir gemi görürler ve çok geçmeden bunun bir korsan gemisi olduğunu anlarlar. Korsanlar hakkında bilgi almaya çalışırlar. Airton korsan gemisine gider. Korsanlar onu fark eder ve onu döver. Airton zar zor denize atlayarak kaçar. O sırada kıyıdaki diğer adamları fark eden korsanlar, saldırıya hazırlanmaya başladılar. Onlar saldıramadan önce gemileri havaya uçar. Airton ve çevresi bu garip durum karşısında şaşkına döner. Daha sonra kendilerini gemiden kurtulan birkaç korsandan korumak için hazırlıklara başlarlar. Airton ayrıca korsanları gözetleme görevini de üstlenir.

Olayın üzerinden iki gün geçer ama ne Airton ne de korsanlar ortalıkta yoktur. Aynı zamanda Herbert hastalanır, ancak onu iyileştirecek bir ilaç yoktur. Bu sırada Neb elinde bir şişeyle gelir, şişedeki ilaç Herbert’in hızla iyileşmesine yardımcı olur. Uyuşturucuların aniden ortaya çıkması meraklarını daha da artırıyor.

Herbert iyileştiğinde, Airton’ı aramaya giderler ve ormanda bir mağara bulurlar. Korsanlar mağaradan çıktıklarında çevreyi incelerler. Bu sırada Airton ile çimenlerin üzerinde birini görürler. Öldüklerini anladıklarında gömerler. Daha sonra mağarayı incelerler ve duydukları seslerle patlamaya hazırlanan bir volkanın olduğunu anlarlar.

Mağaralarına döndüklerinde oradan nasıl kurtulacaklarının endişesi içindedirler. Ertesi sabah, Cirus Smith’in köpeği ağzına bir kâğıt parçası getirir. Kâğıda notu yazan kişi, adadan bir an önce uzaklaşmaları gerektiğini söyler ve onlara kaçış yolunu gösterir. Yazılı talimatları izleyerek kaçarlar ve bir gemiye ulaşırlar. Geminin kaptanı onlara her şeyi açıklar, böylece tüm gizemler çözülür. O gece Kaptan Nemo ölür ve Pecroff ve maiyeti yaptıkları küçük gemi sayesinde kurtulur.

Esrarlı Ada – Kitap Açıklaması

Amerikan iç savaşının sonlarına doğru; Kuzeyli General Ulysses Grant, güneydeki Richmond kentini kuşatmıştı. Richmond Valisi, Güneyli komutan General Lee’den yardım isteyecek askeri için bir balon hazırlatmıştı. İşte bu balon, Kuzeyli birkaç tutsağın kaçış umudu olacaktı.

Kucağında köpeği ile bir mühendis, onun özgür bıraktığı uşağı, deneyimli bir gazeteci, usta bir denizci ve gemicinin arkadaşı bir genç; 18 Mart 1865 gecesi esir oldukları kamptan gizlice havalanır. Gaz kaçırmaya başlayan balonla okyanusta dalgalarla boğuşulan zorlu yolculuktan sonra hiç bilmedikleri bir adaya ulaşan kaçaklar, adayı kendileri için yaşanabilir hâle getirebilmek için çaba gösterirler; bir yandan çetin doğa koşullarıyla, hastalıkla mücadele ederken karşılarına rotasını şaşıran korsanlarla da savaşmak zorunda kalır.

Edebiyatta bilimkurgunun öncülerinden, Jules Verne (1828-1905), ünlü romanlarından Esrarlı Ada’da, okuru eski bir tanıdıkla da buluşturuyor.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,263TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular