Umberto Eco

Doğum:1932, Alessandria – İtalya
Ölüm:2016, Milano – İtalya
Meslek:Bilim insanı, yazar, edebiyatçı, eleştirmen ve düşünür.

Umberto Eco Kimdir?

Gülün Adı ve Foucault’nun Sarkacı gibi romanlarıyla dünya gündemine giren İtalyan yazar, aynı zamanda ortaçağ estetiği ve göstergebiliminin de ustalarından biridir. Eco, 1971 yılında Bologna Üniversitesi’nde profesör olarak göreve başladı. Yapısalcılıktan sonra göstergebilimdeki gelişmelere yaptığı önemli katkılarla tanınır. Eco, yüksek lisans ve doktora çalışmalarını Thomasizm akımı ve onun estetik anlayışı üzerine yaptı. Tarihçi, filozof, ortaçağ uzmanı ve James Joyce üzerine derin araştırmaların yazarı. Yazarın ilk romanı Gülün Adı 1980’de yayımlandı. 1962’de Torino Üniversitesi’nde doçent, 1969’da Floransa Üniversitesi’nde görsel iletişim profesörü oldu. 1971’de University of the University’ye geçti. Bologna ve 1975’te bu üniversitenin Gösteri ve İletişim Bilimleri Enstitüsü başkanlığına atandı.

1960’ların ortalarından beri Eco’nun çalışmaları avangard eserlere ve kitle kültürüne odaklandı. Son zamanlarda güncel olaylar ve fenomenler üzerinde çalıştı. Bu çalışmalar arasında edebiyat eleştirisi, tarih ve iletişim yazıları önemli bir yer tutmaktadır. Eco, özellikle tarih bilgisi ile süslediği eserlerinde tam bir ustalık göstermektedir. Özellikle Baudolino adlı eserinde, Bizans ve IV. Haçlı Seferi ile ilgili anlatıları sürükleyici. İstanbul’a geniş yer ayırdığı bu eseri yayımlamadan kısa bir süre önce, 1998 yılında ilk kez İstanbul’u ziyaret etti. Beş gün süren ikinci ziyaretini 2013 yılında Sedat Bornovalı eşliğinde sanat tarihçisi Dr. yaptı. Bu ziyareti sırasında Boğaziçi Üniversitesi’nde yazar Orhan Pamuk ile bir söyleşiye de katıldı.

Roland Barthes’tan sonra, “ayrıntıların anlamı” ya da “ayrıntıların sosyolojisi” olarak adlandırılan bir anlayışın temel taşlarından biri olan Umberto Eco’nun birçok eseri Türkiye’de yayımlandı. Kasım 2005 ve Haziran 2008’de ABD’den Foreign Policy ve İngiltere’den Prospect dergilerinin çevrimiçi okuyucu anketleriyle oluşturulan Dünyanın En İyi 100 Entelektüel listesinde 2005’te 2. ve 2008’de 14. sırada yer aldı. Takma adı Dedalus’tur.

Birkaç yıldır kanser tedavisi gören ünlü düşünür, 19 Şubat 2016 tarihinde saat 22.30 sıralarında evinde hayatını kaybetti. Umberto Eco, ölümünden önce bir arkadaşına vasiyetinde “Ölümümden sonra 10 yıl boyunca benim adımı kullanarak etkinlikler düzenlemeyin” diye ricada bulunmuştur.

Umberto Eco Eserleri

Romanlar
Çocuk Kitabı
  • Cecü’nün Yer Cüceleri
Ödüller
  • 1981 Anghiari Ödülü
  • 1981 Strega Ödülü
  • 1981 Viareggio Ödülü
  • 1982 MacLuhan Teleglobe Ödülü
  • 1982 Médicis Ödülü

Umberto Eco’nun Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Umberto Eco’nun Sözleri ve Alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular