Madam Bovary

Madam Bovary – Gustave Flaubert

Tür:Roman
Yazar:Gustave Flaubert
Yayınlanma Tarihi:1856
Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları
Karakterler

Emma Bovary: Romana adını veren karakterdir. Romantik bir dünya görüşüne sahip olan Emma’nın güzellik, zenginlik ve yüksek sosyete tutkusu vardır. Emma rüyalarda yaşayan bir karakterdir.

Charles Bovary: Emma’nın kocası çok basit ve sıradan bir adamdır. Kasaba doktorudur ama her şeyde olduğu gibi mesleğinde de vasattır. Ancak hastalarını düzenli olarak kontrol eden ve işini severek yapan bir adamdır. Güler yüzlü ve arkadaş canlısı, isimleri ve yüzleri hatırlama yeteneğine sahip biridir.

Rodolphe Boulanger: Zengin bir mahalle sakini, diğer birçok metresiyle yaptığı gibi Emma’yı baştan çıkarır ve eğlenir.

Leon Dupuis: Emma’yı şiirle tanıştıran ve ona âşık olan bir kâtiptir.

Mösyö Lheureux: Yonville halkını sürekli kredili mal satmak için satmaya ve bu şekilde faizle borca ​​sokmaya çalışan manipülatif ve kurnaz bir tüccardır.

Mösyö Homais: Mahallenin eczacısıdır. Azılı bir din düşmanıdır.

Justin: Mösyö Homais’in çırağı ve uzaktan akrabasıdır. İlk başta iyilik olsun diye eve alınsa da çalışkanlığıyla kendini sevdirir. Emma’ya âşıktır.

Pere Rouault: Emma’nın babasıdır. İyi kalpli ve dürüst bir adamdır. Romandaki karakterlerde görülen ikiyüzlülük ve aptallık özelliklerini taşımayan iki karakterden biridir.

Konusu

Yaşadığı sıkıcı ve sıradan taşra hayatından kurtulabilmek için sınırlarını umutsuzca zorlayan Madam Bovary’nin hikâyesi konu edinmiştir.

Madame Bovary Özeti

Charles Bovary orta sınıf bir ailenin oğludur. Annesi oğluna ne kadar düşkünse, babası o kadar kayıtsızdır. Annesinin ona olan düşkünlüğünden dolayı arkadaşlık ilişkilerinde zorluklar yaşar ve annesi ona sürekli rehberlik eder. Annesinin baskısı altında kalan Charles, tıp okur ve bir dul kadınla evlenir. Kısa bir süre sonra, Charles’ın hasta karısı ölür. Bu arada Charles, bir çiftlikte Peder Rouault ile ilgilenir. Bu çiftlikte tanıştığı Baba Roualut’un kızı Emma ile Charles arasında bir yakınlaşma başlar ve evlenirler. Emma Bovary, yıllar boyunca zengin olma hayalleri yüzünden bunalıma girmiştir. Charles karısı için çok üzülür ve hava değişikliğinin kendilerine iyi geleceğini düşünerek Yonville’e taşınmaya karar verirler. Başlangıçta çok mutlu olan evlilikleri, Emma Bovary teselli edilmediği için bozulur. Zengin olma hayalleri onu mutsuzluğa iter. Güzelliğinin yanı sıra iyi bir eğitim ve yetiştirilme tarzıyla da çevresini etkilemeye başlar. Aralarında genç ve yakışıklı Leon da vardır ancak Madame Bovary’den beklediği karşılığı alamayınca Yonville’den ayrılır.

Kısa bir süre sonra Emma, ​​Rodolphe adında bir adama âşık olur ve onunla bir ilişkisi olur. Rodolphe için her türlü fedakârlığı yapar ve o kadar çok para harcar ki sonunda elinde sadece imzaladığı faturalar kalır. Bu ilişki Emma’ya zarar vermeye başlar. Rodolphe, Emma’yı terk eder ve Emma Bovary ciddi bir depresyona girer. Charles, karısını iyileştirmek için her yola başvurdu; ama sonuç yok. Ödenmeyen faturalar nedeniyle evlerine haciz gelir. Bu acıya dayanamayan Emma Bovary uyuşturucu alarak intihar eder. Charles Bovary de karısının acısına dayanamaz ve kısa bir süre sonra oda ölür.

Kısa Bilgiler
  • Madam Bovary (/ˈboʊvəri/;[1]), Fransız yazar Gustave Flaubert’in “Madam Bovary: Taşra Hayatı” orijinal ismiyle 1856’da yayınlanan ilk romanıdır.
  • Roman, 1 Ekim 1856 ve 15 Aralık 1856 arasında La Revue de Paris’te ilk kez tefrikalar halinde yayınlandığında, kamu savcıları tarafından müstehcenlik nedeniyle hakkında soruşturma başlatılmıştır.
  • Ocak 1857’de ortaya çıkan dava yoğun ilgi çekmiş, Flaubert’in 7 Şubat 1857’deki beraatinden sonra, Madame Bovary, Nisan 1857’de iki ciltte yayınlandığında en çok satan kitap olmuştur.
  • Romantizmin idealist yaklaşımına bir tepki olarak ortaya çıkan roman, realizm akımının ilk ve en önemli örneklerindendir.
  • Bu kitaptan sonra bovarizm akımı oluşmuş ve psikolojide tatminsizlik, memnuniyetsizlik anlamına gelen bir rahatsızlık olarak yer almıştır.
  • Time dergisi tarafından 2007 yılında açıklanan dünyanın en ünlü yazarlarına göre “Tüm Zamanların En İyi On Kitabı” listesinde, Lev Tolstoy’un Anna Karenina adlı yapıtının ardından ikinci seçilmiştir.

Madame Bovary – Kitap Açıklaması

“Madame Bovary benim…”

Gustave Flaubert

“Yazın tarihinde Madame Bovary ölçüsünde ilgi uyandırmış, Madame Bovary ölçüsünde tartışmalara, değişik yorumlara konu olmuş bir roman daha göstermek zordur… [Madame Bovary’nin] hiç kuşkusuz, roman sanatının belli başlı doruklarından biri olduğu söylenebilir… Roman denildi mi usumuza ilk gelen yapıtlardan biri Madame Bovary’dir, Flaubert denilince de önce Madame Bovary’yi düşünürüz.”

Tahsin Yücel

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular