Ana Sayfa100 Temel Eserİki Şehrin Hikayesi

İki Şehrin Hikayesi

İki Şehrin Hikayesi – Charles Dickens

Tür:Araştırma – Tarih, Roman
Yazar:Charles Dickens
Yayınlanma Tarihi:1859
Yayınevi:Can Yayınları
Karakterler

Lucie Manette: Doktor Manette’ nin kızı, güzelliği ve masumluğuyla romanda ki ana karakterlerden biridir. Ailesine son derece bağlı bir kişidir. Hep istediği hayat, çocukluğunda tanımadığı babasının kalan hayatında sağlıklı ve mutlu olmasıdır. Kocası ve çocuğuyla birlikte mutlu ve rahat bir yaşantı istemektedir. 

Dr. Manette: Hiç bir suçla itham edilmeden kendi vatanından uzakta hapse atılmıştır. Paris’ teki ünlü Bastille Hapishanesi’ nde 18 yıl çok ağır şartlarda hapis yatmıştır. Bu hapishane koşullarından dolayı romanda ruhu ve aklı oldukça hasar görmüş zavallı bir adam olarak betimlenmiştir. Kızı Lucie onu hayata bağlayan tek şeydir.

Jarvis Lorry: Çalıştığı Tellson bankası adına Paris’ e oldukça tehlikeli bir yolculuğa çıkan çalışkan ve sadık bir çalışandır. Manette’ lere ve Charles Darnay’e karşı sadık ve koruyucu bir rol almıştır. Lucie’ yi sahip olmadığı kızı gibi sevmiş ve Doktor Manette’ nin yakın arkadaşı olmuştur. Onu ta Paris’ te bulmaya gitmiştir. Aynı zamanda pek çok sırra sahip bir sırdaştır.

Charles Darnay: Roman boyunca karakterden anladığımız onurlu biri olduğudur . Marki ailesinin tüm haklarından feragat edip Londra’ ya yerleşmesine rağmen vatana ihanetten ilk suçlanışı İngiltere’ de olmuştur. Sonrasında gelen bir haberle sevdiği kadını ve çocuğunu da bırakarak Fransız Devrimi’ nin en tehlikeli ve hareketli zamanlarında Paris’ e gitmiştir. Bu anlarda suçlandığında Devrim Mahkemeleri’ nin vereceği ceza giyotindir.

Sydney Carton: Oldukça akıllı ve yetenekli biri olabilecekken devamlı içki içen ve vurdum duymaz davranan biridir. Kendini ” Ben bozguna uğramış ağır bir işçiyim. Şu dünyada değer verdiğim hiç kimse yok, hiç kimsenin de bana değer verdiği yok” diye yine bir içki ortamında ifade etmiştir. Zaten içmeye başlayınca kafası oldukça iyi çalışmaktadır. Tam bir çakaldır. Çakallar aslanlar için avlanıp, aslanın bıraktığı artıklarlarla beslenen canlılardır. Mr. Carton bu şekilde romanda kendine pek çok rol bulmuştur. Lucie Manette ‘ye gitgide artan bir sevgisi vardır ve bu sevgi onu bir aslan yapar esasında.

Madame ve Mösyö Defarge: Bir meyhane işleten karıkoca Fransız Devriminin en ateşli destekçileridir. Hatta en organize olan devrim üyeleridir. Fransız Devrimi en kanlı devrim olacaktır diyerek sonrasında da aktif bir şekilde çalışmışlardır. Karakterler son ana kadar büyümüş ve okuyucuyu kendine bağlamışlardır. İntikam Madame Defarge’ nin özenle ördüğü ilmiklere gizlenmiştir.

Konusu

Charles Dickens’ın 1859 yılında yazdığı Fransa ve İngiltere’de geçen dönemin önemli olaylarını anlatan ve en büyük romanım dediği Fransız Devriminin en hareketli zamanlarında geçmektedir.

İki Şehrin Hikayesi Özeti

İngiltere’de yaşayan karakterlerin neredeyse hepsi Fransız Devrimi’ nin en tehlikeli ve hareketli zamanlarında Paris’ te yaşamları boyunca unutamayacakları bir mücadeleye tanıklık edeceklerdir.

Özellikle üç mahkeme duruşması okuyucuları oldukça gerecek ve romanın karakterleri bu davalar sırasında tanınacaktır. Dr. Manette 18  yıl boyunca Bastille Hapishanesi’ nde hapis yattıktan sonra kurtarılmış ve İngiltere’ye kızının yanına dönebilmiştir. Akıl ve beden sağlığı tam yerine gelmişken tekrar bu sefer terörize Paris sokakların geri dönmüş ve Fransız Devrimi sonrasında olan olayların tam kalbinde ailesiyle birlikte yer almak zorunda kalmıştır. Soylular ve aristokratlar yıllarca halka eziyet etmiş ve her biri Halk Mahkemeleri’ ne çıkacağı günü beklemektedir. Her an Devrim karşıtı olmakla suçlanıp hapse ve sonunda giyotine gideceğiniz bir yaşam savaşında bulacaksınız kendinizi.  

Kısa Bilgiler
  • İki Şehrin Hikâyesi, Charles Dickens’ın 1859 yılında gazetelerde tefrika edilmek üzere yazdığı, konusu Fransız Devrimi esnasında ve öncesinde Paris ve Londra’da geçen romandır. 200 milyonun üzerindeki satışı ile tüm zamanların en meşhur edebiyat eserleri arasındadır.

İki Şehrin Hikayesi – Kitap Açıklaması

Dünya edebiyatının en önemli yapıtlarından olan İki Şehrin Hikâyesi, Paris ve Londra arasında gelişen olay kurgusuyla, tarihin en hareketli anlarından birinin, Fransız Devrimi’nin ekseni etrafında biçimlenir. Edebiyat dünyasının “Dickens’ın en büyük tarihî romanı”, yazarın kendisinin ise “yazdığım en iyi hikâye” diye tanımladıkları yapıt, Fransız Devrimi’nin Terör döneminde, Paris’in öfkeli, kana bulanmış sokaklarında, giyotinin gölgesinde yaşamak zorunda kalan bir grup insanın hayatına odaklanır.

On sekiz yıl yattığı Bastille Hapishanesi’nden çıkan Doktor Manette’ le, İngiltere’ye gönderdiği kızının Londra’da sürdürdükleri yaşamları, yollarının tekrar Paris’e düşmesiyle iradeleri dışında bir seyir kazanır. Sürükleyici gerilimi, güçlü lirizmiyle devrimi, toplumsal mücadeleyi, zalimliği, yoksulluğu ve aşkı çağının nabzını da tutarak olanca ihtişamıyla anlatan İki Şehrin Hikâyesi, bu nitelikleriyle hem klasik edebiyatın zirvelerinden hem de tarihin en güçlü hikâyelerinden biridir.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,260TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular