İki Şehrin Hikayesi

İki Şehrin Hikayesi – Charles Dickens

TürYazarYayınlanma Tarihi
Araştırma – Tarih, RomanCharles Dickens1859
Karakterler

Lucie Manette: Doktor Manette’ nin kızı, güzelliği ve masumluğuyla romanda ki ana karakterlerden biridir. Ailesine son derece bağlı bir kişidir. Hep istediği hayat, çocukluğunda tanımadığı babasının kalan hayatında sağlıklı ve mutlu olmasıdır. Kocası ve çocuğuyla birlikte mutlu ve rahat bir yaşantı istemektedir. 

Dr. Manette: Hiç bir suçla itham edilmeden kendi vatanından uzakta hapse atılmıştır. Paris’ teki ünlü Bastille Hapishanesi’ nde 18 yıl çok ağır şartlarda hapis yatmıştır. Bu hapishane koşullarından dolayı romanda ruhu ve aklı oldukça hasar görmüş zavallı bir adam olarak betimlenmiştir. Kızı Lucie onu hayata bağlayan tek şeydir.

Jarvis Lorry: Çalıştığı Tellson bankası adına Paris’ e oldukça tehlikeli bir yolculuğa çıkan çalışkan ve sadık bir çalışandır. Manette’ lere ve Charles Darnay’e karşı sadık ve koruyucu bir rol almıştır. Lucie’ yi sahip olmadığı kızı gibi sevmiş ve Doktor Manette’ nin yakın arkadaşı olmuştur. Onu ta Paris’ te bulmaya gitmiştir. Aynı zamanda pek çok sırra sahip bir sırdaştır.

Charles Darnay: Roman boyunca karakterden anladığımız onurlu biri olduğudur . Marki ailesinin tüm haklarından feragat edip Londra’ ya yerleşmesine rağmen vatana ihanetten ilk suçlanışı İngiltere’ de olmuştur. Sonrasında gelen bir haberle sevdiği kadını ve çocuğunu da bırakarak Fransız Devrimi’ nin en tehlikeli ve hareketli zamanlarında Paris’ e gitmiştir. Bu anlarda suçlandığında Devrim Mahkemeleri’ nin vereceği ceza giyotindir.

Sydney Carton: Oldukça akıllı ve yetenekli biri olabilecekken devamlı içki içen ve vurdum duymaz davranan biridir. Kendini ” Ben bozguna uğramış ağır bir işçiyim. Şu dünyada değer verdiğim hiç kimse yok, hiç kimsenin de bana değer verdiği yok” diye yine bir içki ortamında ifade etmiştir. Zaten içmeye başlayınca kafası oldukça iyi çalışmaktadır. Tam bir çakaldır. Çakallar aslanlar için avlanıp, aslanın bıraktığı artıklarlarla beslenen canlılardır. Mr. Carton bu şekilde romanda kendine pek çok rol bulmuştur. Lucie Manette ‘ye gitgide artan bir sevgisi vardır ve bu sevgi onu bir aslan yapar esasında.

Madame ve Mösyö Defarge: Bir meyhane işleten karıkoca Fransız Devriminin en ateşli destekçileridir. Hatta en organize olan devrim üyeleridir. Fransız Devrimi en kanlı devrim olacaktır diyerek sonrasında da aktif bir şekilde çalışmışlardır. Karakterler son ana kadar büyümüş ve okuyucuyu kendine bağlamışlardır. İntikam Madame Defarge’ nin özenle ördüğü ilmiklere gizlenmiştir.

Konusu

Charles Dickens’ın 1859 yılında yazdığı Fransa ve İngiltere’de geçen dönemin önemli olaylarını anlatan ve en büyük romanım dediği Fransız Devriminin en hareketli zamanlarında geçmektedir.

İki Şehrin Hikayesi Özeti

İngiltere’de yaşayan karakterlerin neredeyse hepsi Fransız Devrimi’ nin en tehlikeli ve hareketli zamanlarında Paris’ te yaşamları boyunca unutamayacakları bir mücadeleye tanıklık edeceklerdir.

Özellikle üç mahkeme duruşması okuyucuları oldukça gerecek ve romanın karakterleri bu davalar sırasında tanınacaktır. Dr. Manette 18  yıl boyunca Bastille Hapishanesi’ nde hapis yattıktan sonra kurtarılmış ve İngiltere’ye kızının yanına dönebilmiştir. Akıl ve beden sağlığı tam yerine gelmişken tekrar bu sefer terörize Paris sokakların geri dönmüş ve Fransız Devrimi sonrasında olan olayların tam kalbinde ailesiyle birlikte yer almak zorunda kalmıştır. Soylular ve aristokratlar yıllarca halka eziyet etmiş ve her biri Halk Mahkemeleri’ ne çıkacağı günü beklemektedir. Her an Devrim karşıtı olmakla suçlanıp hapse ve sonunda giyotine gideceğiniz bir yaşam savaşında bulacaksınız kendinizi.  

İki Şehrin Hikayesi – Kısa Bilgiler

  • İki Şehrin Hikâyesi, Charles Dickens’ın 1859 yılında gazetelerde tefrika edilmek üzere yazdığı, konusu Fransız Devrimi esnasında ve öncesinde Paris ve Londra’da geçen romandır. 200 milyonun üzerindeki satışı ile tüm zamanların en meşhur edebiyat eserleri arasındadır.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 12 Ortalama: 4.3]
Önceki KonuGeorge Orwell Sözleri
Sonraki KonuAydaki Kadın

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular