Ana Sayfa100 Temel EserSuyu Arayan Adam

Suyu Arayan Adam

Suyu Arayan Adam – Şevket Süreyya Aydemir

Tür:Yaşam Öyküsü
Yazar:Şevket Süreyya Aydemir
Yayınlanma Tarihi:1959
Yayınevi:Remzi Kitabevi
Karakterler

Ekmeksiz Köy Öğretmeni: İnsanlarla iyi iletişim kuran, vatansever, sosyal bir karakterdir.

Hoca Efendi: Kendi halinde bir insandır. Kooperatifçilikle ilgilenir.

Muhtar: Köy öğretmenine her koşulda yardım etmeye çalışan, dürüst, yardımsever ve iyi niyetli bir adamdır.

Konusu

Suyu Arayan Adam, bir ilkokul öğretmeninin Kafkasya ve Hazar ülkelerine yaptığı gezileri konu alıyor. Ayrıca romanında, otobiyografisi aracılığıyla çocukluğundan başlayarak tüm hayatını ayrıntılı bir şekilde anlatan yazar, II. Meşrutiyet açısından da etkili olan siyasi ideal arayışlarını da ele almaktadır.

Suyu Arayan Adam Özeti

Suyu Arayan Adam, Şevket Süreyya Aydemir’in kendi hayatını anlattığı 1959 yılında tamamladığı bir kitaptır.

Birinci bölümde, Osmanlı Devleti’nin son dönemde egemen olan ideolojilerini Osmanlıcılık, Türkçülük-Turancılık gibi irdelemekte ve bu ideolojilerle ilişkisini dile getirmektedir. Ayrıca bu bölümde Rusya’da Sovyet Devrimi, Azerbaycan’da Turancılık ve sosyalist hareketler, Asya’daki zafer, Sovyetlerde Lenin ve Stalin dönemleri arasındaki farklar ve ayrıca Nâzım Hikmet gibi tanınmış Türk sosyalistleri de ele alınmaktadır. Ve Doğu İşçileri Sosyal Bilimler Akademisi’nde okuyan, Türkiye’ye dönüşünde Aydınlık dergisi etrafında toplanan sosyalist aydınlardan biri haline gelen yazar, Doktor Nazım ve bazı İttihat ve Terakki mensupları, Aydınlık dergisini ilk bölümüyle görüş ayrılıklarını konu alan ilk bölümü olarak yayımlar. Türkiye Komünist Partisi’nde, 1925 ve 1927’de komünist tutuklamalarla Afyon’da hapis cezasına çarptırılır.

İkinci bölümde, İnkılap Emrinde başlıklı bölümde yazar, Kadro hareketi, Kemalist devrim ve devrimin gerçekleşmesi için gerekli koşullara değinir. Cumhuriyetin ilk yıllarında Atatürk’ün himayesinde yürüttüğü eğitim faaliyetlerini anlatarak kitabı sonlandırır.

Kitapta, kendisini “su arayan adam” olarak tanımlayan Şevket Süreyya Aydemir, Turancılık şevkinden kurtularak, Komünizm gibi fikirleri reddederek, Cumhuriyetçi ve Milliyetçi kılığına girerek suyu bulduğunu ifade ederek, doğru yola ulaştığını söyler.

Kısa Bilgiler
  • Suyu Arayan Adam’da Aydemir, Tek Adam, İkinci Adam, Enver Paşa; Makedonya’dan Orta Asya’ya ve Menderes’in Dramı adlı kitapların anlattığı yakın dönem Türkiye dizisinin kendi öz yaşam öyküsünden yola çıkarak farklı bir bakış açısından anlattığı beş kitabından biridir.
  • Millî Eğitim Bakanlığı tarafından “100 Temel Eser” kapsamına alınmıştır.
  • Toplumların kaderini tayin etmiş önemli oluşumlara ışık tutan eser, bu özelliği ile yakın Türk tarihinin incelenmesi bakımından önemli bir kaynak olma özelliği taşıyor. 
  • Atatürk’ün yaşamını ve inkılaplarını incelediği Tek Adam adlı kitabıyla büyük bir üne kavuşan yazar, Suyu Arayan Adam adındaki otobiyografik romanıyla ise tarihteki kendi rolünün altını çiziyor.

Suyu Arayan Adam – Kitap Açıklaması

Bu kitap, ilkokul öğretmeni olarak yetişmek üzereyken, Birinci Dünya Harbinde savaşa katılan ve sonra Büyük Turan’ı kurmak yolunda Kafkas, Hazer ülkelerine koşan bir Türk gencinin hikâyesidir.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular