Ana Sayfa100 Temel EserKuyucaklı Yusuf

Kuyucaklı Yusuf

Kuyucaklı Yusuf – Sabahattin Ali

Tür:Roman
Yazar:Sabahattin Ali
Yayınlanma Tarihi:1937
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Karakterler

Romanın en önemli 5 Karakteri hakkında bilgiler;

Yusuf: Yalnız fakir bir halk çocuğudur. Ailesini erken yaşta kaybetmiş ve İnsanlara pek güvenmeyen sert,  cesur ve katı bir karakterdir. Ayrıca Muazzez’i seviyor.

Muazzez: Kaymakamın kızı, Kuyucaklı Yusuf’un eşidir. Kendi halinde, iyi niyetli bir insandır.

Kaymakam: Muazzez’in babasıdır. Ailesine bağlı, samimi, sevecen, babacan ve şefkatli bir kişidir.

Şahende Hanım: Romanda kötülüğü simgeliyor. Kaymakamın eşidir. Garez, nefret dolu, kötü niyetli ve ahlaksız bir kadındır.

Şakir: Kasabanın delikanlısıdır. Dediklerini yapan, kabadayı, ahlaksız, kötü bir karakterdir.

Konusu

Kuyucaklı Yusuf, köylünün ayrıcalıklı sınıf, zengin ve memurlarla çatışmasını anlatan sembolik romanlar arasında yer alıyor. Kuyucaklı Yusuf’un Kaymakam’ın kızı Muazzez ile olan aşkı ve mutluluğunu istemeyenlerle mücadelesi kaleme alınmıştır.

Kuyucaklı Yusuf Özeti

Kaymakam Selahattin Bey, bir cinayet davasıyla ilgilenmek için Kuyucak köyüne gidiyor. Cinayetin işlendiği eve girdiğinde kurbanların yataklarında yattığını ve odada küçük bir çocuğun bulunduğunu görür. Yusuf adında bu çocukla tanışır. Yusuf’un daha önce gördüğü çocuklardan çok farklı olması Selahattin Bey’in dikkatini çekiyor. Erkek çocuğu olmayan Selahattin Bey, Yusuf’u evlat edinir. Selahattin Bey’in eşi Şahinde bu çocuğu hiç istemiyor. Ancak sadece söylenebilir. Hayla bebek olan evin kızı Muazzez, Yusuf’u çok seviyor. Hiçbir şeye ilgi duymayan Yusuf, Muazzez ile de çok iyi anlaşır. Yusuf’un yeni evinde eskisinden farklı bir aile hayatı vardır. Selahattin Bey, Şahinde’nin dırdırını duymamak için geç saatlere kadar eve gelmezken, Şahinde de gün boyu ziyarete vakit ayırmaktadır. Yusuf ve Muazzez böyle bir ortamda büyürler.

Yusuf, küçük bir çocukken ailesinin bir cinayete kurban gitmesiyle büyür. Yusuf’un hayatı bu noktadan itibaren başkaları tarafından şekillendirilmiştir. Yeni hayatına uyum sağlamasına ve yeni bir sayfa açmaya çalışmasına rağmen yaşadığı yere ait olduğunu her zaman hissedemiyor. Büyüyor, aşık oluyor, evleniyor ama yine de o tuhaflık hissinden kurtulamıyor. Yusuf karakterini analiz etmemiz gerekirse çok pasif, içine kapanık, tüm savaşları kendi içinde yaşayan, genellikle kaba kuvvete başvuran ve her zaman sonradan aklı başına gelen biridir.

Kitap Analizi

Roman, bize bir cinayet haberi vererek başlamıştır, ancak sonunda bize başka bir cinayete tanıklık ediyor. O yıl içinde Türkiye’nin bulunduğu sosyal koşulları Yusuf ile gerçekçi bir dille anlatılıyor. Bunun dışında Anadolu illerindeki yaşam ve zihniyetten de bahsedilmektedir. Eser bugün akıcı ve kolay anlaşılır bir üslupla yazılmıştır. Sıkılmadan hızlıca okuyup bitireceğiniz bir roman olduğunu söyleyebilirim. Keyifle okumanızı dilerim.

Kuyucaklı Yusuf – Kitap Açıklaması

“Bu manasız ve yabancı hayatta bir tek şeye hakikaten sarılmış, hakikaten inanır gibi olmuştu. Bu da karısı idi. Muazzez’in varlığı Yusuf için büyük, boşlukları dolduracak mahiyette bir şey değildi, fakat onun yokluğu müthişti. Onun bu kadar sebepsiz yere, bu kadar insafsızca Yusuf’un hayatından koparılması çıldırtacak kadar acı idi. Hayatında asıl aradığı şeyin Muazzez olmadığını biliyordu, fakat Muazzez olmadan bunu aramaya muktedir olamayacağını sanıyordu.”

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
10 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Asrın
Asrın
Ziyaretçi
3 yıl önce

Şahsım adına beni kürk mantolu madonna’dan daha çok etkileyen kitaptır.

EceG
EceG
Ziyaretçi
3 yıl önce

Çok güzel bir eser özeti ve anlatımın çok yerinde olmuş emeklerinize sağlık:))

Mehmet Salih
Mehmet Salih
Ziyaretçi
3 yıl önce

Yıllar önce okuduğum nadide kitaplardan birtanesiydi ve tekrardan hatırlamak özetini okuduğumda tekrar okur gibi oldum. İyi bir paylaşım olmuş teşekkür ederiz

Derya
Derya
Ziyaretçi
2 yıl önce

Süper bir kitap okumanızı tavsiye ediyorum

Akasyaeknc
Akasyaeknc
Ziyaretçi
2 yıl önce

Çok güzel, çok seviyorum 😍

Ahmet KAVURMACIOĞLU
Ahmet KAVURMACIOĞLU
Ziyaretçi
2 yıl önce

Kuyucaklı Yusuf Sabahattin Ali’nin okunması gereken en güzel eserlerinden biridir.

Özgür
Özgür
Ziyaretçi
2 yıl önce

Harika bir kitap okunmalı

Derya
Derya
Ziyaretçi
2 yıl önce

Harika bir roman

Rabia
Rabia
Ziyaretçi
1 yıl önce

Hacı ethem kim?

Ayberk
Ayberk
Ziyaretçi
Yanıtla  Rabia
1 yıl önce

Hacı etem öncelikle kurnaz’ın teki annesi ve babası genç yaşta hacca gittiği için onada hacı etem diyorlar olay bu

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,489TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular