Gora

Gora – Rabindranath Tagore

Tür:Roman
Yazar:Rabindranath Tagore
Yayınlanma Tarihi:1910
Yayınevi:Kapı Yayınları
Karakterler

Gora: Romanın ana karakteridir. Huzurlu bir Hindistan istemekte ve bunun için Hinduizm’de birleşmeyi savunmaktadır.

Binoy: Gora’nın en iyi arkadaşıdır. Brahmolar’a katılır.

Pareş Babu: Güçlü bir karakterdir.

Suşarita: Eğitimli bir kadındır. Gora’nın sevdiği kızdır.

Lolita: Geleceği görebilen bir karakterdir. Ayrıca Binoy’un sevdiği kızdır.

Krişnadayal: Gora’nın babasıdır.

Anadamoyi: Gora’nın annesidir.

Konusu

Gora, Tagor’un Hindistan’ın kurtuluşu hakkındaki fikir ve inançlarını anlatmaktadır. Hindu dininde yapılacak yenilikleri bir araya toplayan Brahmo Samaş mezhebi romanda önemli bir yere sahiptir.

Gora Özeti

Yağmurlu bir günde dışarıyı seyreden Binoy bir kaza geçirir ve kazaya yardım etmek için dışarı çıkar. Yardım ettiği insanların tedavi masraflarını karşılar. Ancak hayatta kalanlar bunu kabul etmezler. Bir süre sonra doktor parasını iade eder. Aile hakkında bilgi alır. Kurtulanlardan biri Pareş Babu, diğeri ise Binoy’un tutuklu bulunan 17 yaşındaki kızıdır. Binoy arkadaşı Gora’ya gider. Gora dindar bir Hindu’dur. Bu nedenle dinine pek bağlı olmayan Binoy ile anlaşamazlar ve sürekli kavga edip barışırlar. Gora aslında bir İngiliz ailesinin kalıntısıdır. O bir Hindu değil, ama bilmez.

Binoy ve Gora, yan ev olarak Pareş Babu’nun evine giderler. Binoy burada modern bir yaşam görür. Erkeklerden kaçmayan kızlar görür. Aşkının adı Lolita. Gora bu durumu kabul edemez. Dini görevlerini yerine getirmeye devam eder. Gora sosyal ilişkiler de kurarken Paresh, Babu’nun evinden Susharita’ya yakın hisseder. Suharita da ona yakın hisseder. Ama aralarında kast farkı vardır. Binoy gibi düzene karşı çıkan biri olmak istemez. Binoy ve Lolita zaman zaman yasak da olsa evlenirler. En büyük destekçileri Paresh Babu olur.

Gora arınmak için Ganj Nehri’ne gider. Sonra babası ölüm döşeğindeyken onu çağırır. Babasının yanına gider ve İngiliz olduğunu öğrenir. Derinden sarsılır, inancı alt üst olur. Sushirata’ya gider ve evlenebileceklerini söylerler. Evlenip mutlu olurlar.

Gora – Kitap Açıklaması

Nobel Ödüllü, Hint edebiyatının büyük yazarı… Dünyanın pek çok diline çevrilmiş ve milyonların kalbine dokunmuş bir yazar Tagore. Ve Tagore’un en önemli eseri kabul edilen Gora, insanın kendisini arayışının romanı. Keşif, cesaret ve aşk, zengin felsefi içerikle birlikte genç kuşağın ilgisini çekmeye ve sevgisini kazanmaya bir kere daha hazır. İşte bütün yalınlığı ve güzelliğiyle üstün lirizm içinde aktarılan mistik duyuşlar… İşte birer yaşayan ve canlı varlıklar olarak kadın ve erkek kahramanlar…

Bu kahramanların duygu ve şiir yüklü iç dünyaları… özgün ve yeni bir teknikle romana dökülmüş Hint gerçeği. Hindistan’ın bağımsızlık ideali. insana karşı duyulan ölümsüz sevgi. Bir incelik ve inanç romanı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 100 Temel Eser arasında kabul ettiği Gora, Kapı farkıyla… Birçok önemli eseri Türkçeye kazandıran Adnan Cemgil’in çevirisiyle… Herkes için… Bir okuma şöleni…

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,534TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular