Ölümsüz Aile

Ölümsüz Aile – Natalie Babbitt

Tür:Çocuk, Roman
Yazar:Natalie Babbitt
Yayınlanma Tarihi:1975
Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları
Karakterler

Winifred “Winnie” Foster: Romanın kahramanıdır. Roman başladığında 10 yaşında ve Treegap’te yaşar. Ailesi, Treegap’teki en eski ailedir. Tuck ailesini sevmeye başlar ve Jesse Tuck’a aşık olur.

Angus Tuck: Tuck çocuklarının babasıdır. Ölümsüzlüğünden ve ölme ve cennete gitme hayallerinden hoşlanmaz.

Mae Tuck: Tuck çocuklarının annesidir. Angus ile evlidir. Eski kıyafetler giymekten ve dağınık bir evde yaşamaktan mutlu olan biridir.

Jesse Tuck: Ailesinin en küçüğü olan Jesse 104 yaşında ama fiziksel olarak on yedi yaşında görünür. Ölümsüzlüğü sevse de yalnızdır, bu yüzden Winnie’den onunla evlenebilmesi için 17 yaşındayken suyu içmesini ister.

Miles Tuck: 22 yaşında görünen Miles, Jesse’nin ağabeyi ve Angus ile Mae’nin oğludur. Marangoz ve demirci olarak eğitilmiştir. Karısı ondan boşar çünkü neredeyse 20 yıl evli kaldıktan sonra genç görünümünü korumak için ruhunu şeytana satmış olması gerektiğine inanır.

Sarı Takımlı Adam: Sarı Takımlı Adam, Winnie’yi bulmaya ve ormana karşılık onu geri vermeye çalışır. Winnie’yi geri almaya çalıştığında, Mae ona bir silahın ucuyla vurur ve ertesi gün aldığı yaralardan ölür.

Konusu

Issız bir ormanın ortasında, suyundan içene ölümsüzlük vaat eden bir pınar… Bu pınarın suyundan içerek ölümsüzlüğe kavuşan, ama nedense ölümsüz olmaktan pek hoşnut olmayan bir aile…

Ölümsüz Aile Özeti

Treegap köyünün kenarında yaşayan on yaşındaki Winifred “Winnie” Foster, zorba ailesinden kaçmaya karar verir. O akşam, sarı takım elbiseli bir adam, bilgi almak için Foster’ın evine yaklaşır. Winnie, adam ve Winnie’nin büyükannesi, Fosters’ların evinin yakınındaki ormanda çalan bir müzik kutusunu duyar.

Ertesi sabah, Winnie ormanı keşfeder. Ormanın sahibi Fosterlar olsa da oraya asla girmezler. Jesse Tuck adında genç bir adamın küçük bir pınardan su içtiğini görür. Yaşını sorduğunda önce 104 yaşında olduğunu söyler, sonra cevabını on yedi olarak değiştirir. Winnie pınardan içmek ister ama Jesse onu durdurur. Jesse babasından bahsedince ona baharı anlatacağından korkar. Jesse’nin annesi Mae ve kardeşi Miles gelir. Winnie’yi yakalarlar, onu evlerine götürürler ve korkmaması için yalvarırlar. Yolda sarı takım elbiseli adamın yanından geçerler.

Tuck’lar, 87 yıl önce çiftlik için arazi ararken ormanın içinden geçtiklerini açıklar. Bahardan içerler. Yirmi yıl sonra, Tuck’lar yaşlanmadıklarını fark ederler. Miles’ın karısı, oğullarını ve kızlarını alarak onu terk eder. Çiftliklerini terk etmek zorunda kalan Tucks, Treegap yönüne döner. İlkbaharın etrafındaki açıklığın yirmi yıldır değişmediğini gören Tucks, baharın onları ölümsüz kıldığını fark eder.

Winnie kısa sürede Tucks’a düşkün olur. Ailenin reisi Angus Tuck, yaşlanmak istediğini ama yaşayamadığını açıklar. Ondan Tucks’ın sırrını saklamasını ister, eğer diğerleri baharı öğrenirse, ondan içeceklerini ve daha sonra ölümsüzlüklerinden pişmanlık duyacaklarını söyler. O akşam Jesse, Winnie’nin on yedi yaşına bastıktan sonra ilkbahardan içmesini ve sonsuza kadar onunla yaşamasını teklif eder.

Sarı takım elbiseli adam Tucks’ın atını çalar ve Fosters’ların evine gider. Onlara Tuck’ların Winnie’yi kaçırdığını ve Fosters’ın odunu karşılığında onu kurtarmaya söz verdiğini söyler. Polis memurunu Tucks’ların evine yönlendirir, ardından Tuck’larla yalnız buluşmak için önde gider. Tuck’lara, büyükannesinin, kocası yirmi yıldır yaşlanmadığı için oğlunu ve kızını alarak kocasını terk eden bir arkadaşı olduğunu söyler. Yaşlanmayan kocanın annesinin bir müzik kutusu vardır. Sarı takım elbiseli adam müzik kutusunun melodisini arkadaşından öğrenen büyükannesinden öğrenmiştir. İki gece önce adam, Mae’nin müzik kutusunda çaldığı Fosterların koruluğundan gelen aynı melodiyi duymuştu. Tuck’ları izlemiş ve hikâyelerini dinlemek için kulak misafiri olmuştu. Sarı takım elbiseli adam, Tuck’lara yenilmezliklerini açıkça göstermeleri için ödeme yapmayı teklif eder. Angus öfkeyle reddeder. Adam Winnie’yi dışarı sürükler. Suyu içtikten sonra onunla yapılacak gösterilerin de işe yarayacağını duyurur. Mae, sopa gibi bir pompalı tüfek kullanarak, onu kafasına vurur. Sarı takım elbiseli adam tam polis geldiğinde yere düşer.

Winnie, polis memuruna Tucks’ın kendisini kaçıranlar değil, arkadaşları olduğunu söyler. Polis memuru Winnie’yi eve götürür ve Mae’yi köy hapishanesine kilitler. Sarı takım elbiseli adam ölür. Mae cinayet işlediği için asılacaktır. Tucks ve Winnie, onu idam etmeye çalışmanın Tucks’ın sırrını ortaya çıkaracağının farkındadır.

Ertesi akşam Jesse, Winnie’yi ziyaret eder. Miles’ın Mae’yi hapisten kaçırmak için bir planı olduğunu açıklar. Ona kaynaktan bir şişe su verir ve on yedi yaşına geldiğinde içmesini ister. Winnie, Mae’nin kaçmasına yardım etmek için gönüllü olur. Gece yarısı Winnie ve Tucks hapse girer. Miles, Mae’nin hücresinin penceresini açar ve Winnie, Mae ile yer değiştirir. Karanlıkta, polis memuru Winnie’yi Mae sanır. Sabaha kadar Mae’nin kaçtığını ve o zamana kadar Tuck’ların gittiğini fark etmez.

İki hafta geçer. Winnie, bir köpek tarafından tehdit edilen bir kurbağa görür. Kurbağayı kapar ve Jesse’nin şişesindeki suyu üstüne döker.

Yıllar sonra 1950’de Mae ve Angus Tuck, Treegap’e geri döner. Üç yıl önce 1947’de ahşaba yıldırım çarptığını ve yandığını öğrenirler. Buldozerle yıkıldı ve şimdi sitede bir benzin istasyonu durur. Angus, Winnie’nin mezarını bulur ve iki yıl önce, 1948’de evlenip çocuk sahibi olduktan sonra öldüğünü öğrenir. Gurur duyuyor. Kasabadan ayrılırken yolda çömelmiş bir kurbağa görürler. Angus onu yolun kenarına çeker ve sonsuza kadar yaşayacağını düşünmesi gerektiğini söyler.

Kısa Bilgiler
 • 5 milyondan fazla sattı ve modern çocuk edebiyatının bir klasiği olarak adlandırıldı.
 • Tuck Everlasting, 1981 ve 2002’de yayınlanan iki uzun metrajlı filme uyarlandı ve üç kez kısaltılmamış sesli kitaplara uyarlandı.
 • 1988’de Listening Library/Random House tarafından ve Peter Thomas tarafından, 1993’te Recorded Books tarafından ve Barbara tarafından anlatıldı.
 • Caruso tarafından ve 2001 yılında Sesli Kitaplık tarafından ve Melissa Hughes tarafından anlatıldı.
 • Ayrıca müziği Chris Miller’a, sözleri Nathan Tysen’a ve kitabı Claudia Shear ve Tim Federle’ye ait olan bir sahne müzikaline de uyarlanmıştır.
Ödüller
 • Tuck Everlasting, gençler için en iyi kitap olarak Janusz Korczak Madalyası ve 1976 Christopher Ödülü de dâhil olmak üzere ödüller almıştır.
 • Bir ALA Önemli Kitabı seçildi ve Horn Book Magazine Fanfare Listesine dâhil edildi.
 • 2005 yılında Anita Silvey tarafından Çocuklar için En İyi 100 Kitap’ta yer aldı.
 • 2007’de çevrimiçi bir ankete dayanarak, Ulusal Eğitim Derneği onu “Öğretmenlerin Çocuklar için En İyi 100 Kitabı’ndan biri olarak sıraladı.
 • School Library Journal tarafından yayınlanan 2012 araştırmasında tüm zamanların “En İyi 100 Bölüm Kitabı” arasında 16. sırada yer aldı.
 • Broadway müzikali, 2015-2016 sezonu için Bir Müzikalin En İyi Kostüm Tasarımı kategorisinde Gregg Barnes için Tony Ödülü adaylığı aldı.
Uyarlamalar
 • Ölümsüz Aile
 • Tuck Everlasting, Tuck Everlasting

Ölümsüz Aile – Kitap Açıklaması

Issız bir ormanın ortasında, suyundan içene ölümsüzlük vaat eden bir pınar… Bu pınarın suyundan içerek ölümsüzlüğe kavuşan, ama nedense ölümsüz olmaktan pek hoşnut olmayan bir aile…

Gün gelir pınarın başına bir genç kız gelir. Ölümsüz Aile, yani Tuck’lar, bu güzel kızın, pınarın suyundan içmesine engel olmak; akıp giden dünyanın, sürekli değişen bir doğanın parçası olmanın ne kadar güzel bir şey olduğunu kanıtlamak zorundadır.

Ölümsüz Aile geçtiğimiz yirmi yıl içinde milyonlarca çocuğa ulaştı; birçok dile çevrildi, hem Amerika’da hem de Avrupa’da okullarda okutuldu. Çocuk edebiyatının bu unutulmaz klasiği, nihayet Türk çocuklarının beğenisine sunuluyor.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,101TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular