Ana SayfaBiyografilerGustave Flaubert

Gustave Flaubert

Doğum:1821, Rouen – Fransa
Ölüm:1880, Rouen – Fransa
Meslek:Roman ve oyun yazarı

Gustave Flaubert Kimdir?

Bir doktorun kızı ve dini bağlılığı olan bir aristokrat olan annesi Justine-Caroline Fleuriot’un ortanca çocuğu ve Hotel-Dieu’nun baş cerrahı olan orta sınıf babası Achille-Cleophas’tı. Rouen’de mutlu bir çocukluk geçirdi.

1832-1840 yılları arasında Rouen Koleji’nde okudu. Edebi çıkışlarını okul gazetesinde ve Le Colibri (“Sinek Kuşu”) adlı küçük bir dergide yaptı. 1834’te arkadaşı Ernest Chevalier ile birlikte Art et Progres (Sanat ve İlerleme) adlı bir dergi çıkarmaya başladı. 15 yaşındayken Trouville sahilinde tanıştığı, kendisinden on yaş büyük evli bir kadın olan Elisa Schlesinger’a âşık oldu. Bu aşk hayatında çok önemli etkiler ve izler bırakmıştır. Elisa Schlesinger, daha sonra “Duygusal Eğitim” adı altında yazacağı eserde Marie Arnoux karakterinin ana kaynağı olmuştur. Öğrencilik yıllarında sürekli yazdı. 1840 yılında yazmaya başladığı “Bir Delinin Hatıraları” (1838), “Smarh” (1839) ve “Kasım” lise döneminin ürünleridir.

1841’de Paris’e giderek Hukuk Fakültesi’ne girdi. Hukuk okurken aynı zamanda yazmakla da meşguldü. 1844 yılında ilk epileptik krizini geçirdiğinde hukuk eğitimini bırakıp dinlenmeye ihtiyacı olduğu için eve döndü. Hastalığı nedeniyle zamanının çoğunu evde geçirmek zorunda kaldı.

1846’da babasını ve hemen ardından kız kardeşini kaybetti. Ölen kardeşinin küçük bebeğine o baktı. Babasından kalan büyük bir miras sayesinde tüm zamanını yazarak geçirmeye karar verdi. Yeğeni ve annesiyle birlikte Rouen yakınlarındaki Croisset’e yerleşti ve tüm hayatını burada geçirdi. Bu arada edebiyat dünyasında uzun zamandır sevgilisi olarak anılan şair Louise Colet (1846) ile tanışır ve ilişkileri sekiz yıl sürer.

1849’da “Aziz Antoine”nin ilk okumasını arkadaşlarına yaptığında büyük hayal kırıklığına uğradı. Arkadaşları ona sıradan konuları seçmesini ve bunları herkesin anlayabileceği bir dilde doğal bir üslupla yazmasını tavsiye etti. Bu hayal kırıklığının ardından yakın arkadaşı Maxime du Camp ile 18 aylık bir Ortadoğu turuna çıktı. Yunanistan, Anadolu, Mısır, Filistin, Suriye ve İtalya’yı gezdi. Servetinin çoğunu yolculuk sırasında harcayan ve frengiye yakalanan Flaubert, içe dönüklüğünden ancak Mısır ve Tunus’a seyahat ederek kurtuldu. Ünlü romanı Salambo’ya ilham veren bu yolculuklardı. Bu sırada Madame Bovary’nin de editörlüğünü yaptığı belirtiliyor. Edebiyat dünyasından birçok insanla yazıştı. Bu mektuplardan bazıları daha sonra büyük ün kazandı. Sevgilisi Louise Colet’e yazdığı mektuplar edebi eserleri arasında sayılır.

Hayatının son yılları acılar, edebi başarısızlıklar ve mali zorluklarla doluydu. 1874 yılında bitiremediği son projesi Bouvard ve Pecuchet’i yazmaya başladı. 1877’de yayımlanacak olan “Üç Öykü”yü (A Pure Heart, The Legend of the Welcoming Saint Julien ve Hérodias) yazdı. Çocukluk arkadaşı Laure le Poittevin’in oğlu Maupassant’ı evlatlık oğlu olarak evlat edindi. Onu iyi bir yazar olarak yetiştirmeye çalıştı ve Maupassant’ın başarıları onu teselli etti.

Ölümü

Flaubert, 8 Mayıs 1880 günü, ani bir felç sonucu, Croisset’de öldü.

Gustave Flaubert Eserleri

Romanlar
Günlük
  • Kırlarda ve Kumsallarda
Anı
  • Bir Delinin Anıları

Gustave Flaubert’in Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Gustave Flaubert’in sözleri ve alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,540TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular