Ana SayfaPolisiyeDa Vinci Şifresi

Da Vinci Şifresi

Da Vinci Şifresi – Dan Brown

Tür:Roman, Polisiye
Yazar:Dan Brown
Yayınlanma Tarihi:2003
Yayınevi:Altın Kitaplar
Karakterler

Profesör Robert Langdon: Paris’teki Louvre Müzesi müdürünün esrarengiz bir şekilde ölümü ve arkasında bıraktığı ipuçları ve sırları çözmek için çağrılan bilim adamıdır.

Sophie Neveu: Profesör Robert Langdon ile beraber sırları, simgeler ve şifreleri çözmeye çalışan Fransız kriptoloji uzmanıdır.

Konusu

Paris’teki Louvre Müzesi’nin müdürü ardında gizemli ipuçları, kodlar, ve şifreleri bırakarak öldürülür. Bunun üzerine Harvard’lı bilim adamı Profesör Robert Lang gizemli cinayete yardım edecek. Bu cinayetteki soruşturma, Fransız kriptoloji servisi Sophie Neveu ile başlıyor. Ancak cinayetin sırlarını ortaya çıkarmaya başladığında hızlı ve tehlikeli bir macera beklemeye başlar.

Da Vinci Şifresi Özeti

Harvard Üniversitesi’nde Sembolizm Profesörü Robert Langdon, Paris’e bir iş gezisinde. Gece yarısı Louvre’un eski müdürünün ölü bulunduğu haberini alır. Bu ceset üzerinde birçok gizemli sembol var. Semboloji Profesörü Robert Langdon, bu sembollerin anlamlarını çözmek için çalışmaya başlar.

Langdon ve yetenekli Fransız kriptolog Sophie Neveu, cinayetin gizemini, cesedin ve üzerindeki sembollerin ne anlama geldiğini çözmeye başladılar. Cinayet ve cesetteki semboller onları tarihin derinliklerinde kalan çok gizemli sırlara doğru sürüklemeye başlar. Bu sırların ve gizemlerin en önemli ipuçları Da Vinci’nin resimlerinde gizlidir.

Da Vinci, bu sırları ünlü tablosu Mona Lisa’nın içinde herkesin görebileceği bir yere saklamıştır.

Cinayetin, Pentagon yıldızının, Kızıl Gül’ün, Kutsal Kase’nin sembollerinin ve temsil ettikleri anlamların izini süren profesör, birdenbire Hristiyan dünyasının en büyük sırlarıyla karşı karşıya kalır. Bu sırlarla birlikte Sion Manastırı Derneği ve Vatikan karşısına çıkar.

Langdon bu semboller, anlamlar ve gizemler ile öldürülen müze müdürü arasındaki bağlantıyı ortaya çıkarır. BU cinayeti, Hıristiyan dünyasının sırları, Sion Tarikatı ve Vatikan arasındaki sürtüşmelerden kaynaklanmaktadır. Öldürülen müze müdürü, Sir Isaac Newton, Botticelli, Victor Hugo ve Da Vinci gibi birçok ünlü ismin de üyesi olduğu Sion Tarikatı Cemiyeti üyesidir.

Langdon, çözmeye çalıştıkları bu cinayetin yüzlerce yıldır devam eden tehlikeli bir sır üzerine kurulu olduğunu tahmin ediyor. Bu sır çözülürse cinayetin neden ve kim tarafından işlendiği sorusu da netlik kazanacaktır. Cinayetin işlenme şekline göre birileri bu sırları korumaya çalışırken, diğerleri onu ve sırlarını yok etmeye çalışır.

Semboller ve kodlar onları, pagan toplumları Hıristiyanlığa çekmek için İznik’te toplanan Birinci Konsül’e, İsa’yı tanrılaştıran sırlara ve bu sırları saklayan Sion mezhebine götürür. Sion kültü devam ediyor ve bu sırları korumaya çalışıyor. Öldürülen müze müdürü de bu tarikatın bir üyesidir. Bu sırlar, Da Vinci’nin resimlerinde de şifre olarak gizlidir. Bu sırlar arasında İsa’nın sadece bir insan olduğu, evli olduğu, havarilerden birinin Meryem olduğu ve bu gerçeklerin Gnostik İncillerde saklı olduğu yer almaktadır.

Sion Tarikatı, Kutsal Kâse ve “Aziz” mensupları “İsa’nın aslında Tanrı’nın oğlu olmadığı” sırlarını saklayan ama günü geldiğinde bu sırrı ortaya çıkaracak bir tarikattır. Müze Müdürü o da bu tarikatın bir üyesidir. Güvenilir tarikat üyeleri bu sırları yaşadıkları sürece saklar ve onların yerine geçecek kişileri bulup eğitir ve bu sırları kendilerine aktarır. Hayatta bu sırrı bilen dört kişi vardır. Vatikan bu dört kişinin öldürülmesine karar verir ve olaylar son kişi olan Müze Müdürü’nün öldürülmesiyle başlar.

Müze müdürü ise sırrın kendisiyle birlikte ölmesine izin vermek istemediğinden, ardında şifrelerle örülmüş birçok ipucu bırakarak öldü ve Langdon ve torunu, kodları birer birer çözmeye başlarlar.

Olay, müze müdürünün öldürülmesi boyutunu aşmıştır. Cinayete yol açan sırlar dünyayı sarsacak çok önemli sırlardır. Cinayetin ve olaya neden olan tarafların ve gizemlerin peşine düşen Langdon ve Sophie Neveu, cinayetin failini ve arkasındaki gücü anlamak için harekete geçer. Katil ise çok zeki ve çok güçlü bağlantıları vardır. Böylece Paris ve Londra sokaklarında bir kovalamaca başlar. Langdon ve Neveu katilin peşine düşer, ancak katil, gizemli olduğu kadar zeki ve her hareketini önceden bilen bir adamla karşı karşıya kalır. Langdon ve Neveu bu karmaşık bilmeceyi çözemezlerse kadim gerçekler, sırlar ve cinayetler sonsuza dek kaybolacaktır.

Kısa Bilgiler

Dindar Hıristiyanlar, Dan Brown’ın kitabının İncil’in büyük bir örtbas olduğunu ve İncil’in güvenilirliğinin sorgulandığını savunuyorlar. Özellikle Dan Brown, İsa’nın ölmediğini hatta ölümden dirildiğini belirtir; Aksine, Celile Denizi’nin batısında, Tiberias ve Capernaum yolunda küçük bir balıkçı kasabası olan Magdala’dan Mary Magdalene ile evlendiğini ve Sarah adında bir çocuğu olduğunu yazdığında, Hıristiyan dünyası çok kızar. Da Vinci Şifresi’nin yazarı tarafından kurgusal bir roman olduğu belirtilmesine rağmen bazı Arap ülkelerindeki ilahiyat fakültelerinde okutulmaya başlanması da dikkat çekicidir. Dan Brown, “Hıristiyan tarihini değiştirip değiştirmediğimi bilmiyorum ama sanırım Hıristiyanları İncil, kutsal metinlerin doğruluğu ve tarihi hakkında tartışmaya teşvik ettim” demiştir.

Film Uyarlamaları
  • Kitap Da Vinci Şifresi ismiyle 2006 yılında başrollerinde Tom Hanks ve Audrey Tautou ile beyaz perdeye yansıtılmıştır.

Da Vinci Şifresi – Kitap Açıklaması

Da Vinci Şifresi satışa çıktığı ilk haftanın sonunda büyük bir başarı kazandı. New York Times’ın ‘en çok satanlar’ listesine “1 Numara”dan girdi. Aynı zamanda Wall Street Journal, Publishers Weekly ve San Francisco Chronicle’ın ‘en çok satanlar’ listesinde ilk sıradaki yerini uzun süre korudu. Colombia Pictures kitabın film haklarını satın aldı.

Harvard Üniversitesi Simge-Bilim Profesörü Robert Langdon, Paris’te iş gezisindeyken, gece yarısı, Louvre’un yaşlı müdürünün ölü bulunduğu haberini alır. Langdon ve yetenekli Fransız kriptoloji uzmanı Sophie Neveu, cesedin etrafındaki izleri takip ederek bu garip esrar perdesini araladıkça, ipuçlarının onları Da Vinci’nin tablosuna götürdüğünü keşfederler. Büyük usta bu sırrı herkesin görebileceği bir yere, ünlü eseri Mona Lisa tablosunun içine gizlemiştir.

Langdon bu garip bağlantıyı açığa çıkarınca tehlike artar. Cinayete kurban giden müze müdürü de, Sir Isaac Newton, Botticelli, Victor Hugo, Da Vinci ve aralarında diğer ünlülerin de bulunduğu gizli bir kuruluş olan Sion Manastırı Derneği’nin bir üyesidir.

Langdon, aydınlatmaya çalıştıkları bu tehlikeli sırrın yüz yıllardır tarihin derinliklerinde gizlendiğinden şüphelenir. Böylece Paris ve Londra sokaklarında amansız bir kovalamaca başlar. Langdon ve Neveu, kendilerini, atacakları her adımı önceden bilen esrarengiz olduğu kadar da çok zeki olan bir adamla karşı karşıya bulurlar. Eğer bu karmaşık bilmeceyi çözemezlerse Priory’nin büyük yankılar uyandıracak bu çok eski gerçeği ebediyen kaybolacaktır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,479TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular