Da Vinci Şifresi

Da Vinci Şifresi – Dan Brown

TürYazarYayınlanma Tarihi
Roman, PolisiyeDan Brown2003
Karakterler

Profesör Robert Langdon: Paris’teki Louvre Müzesi müdürünün esrarengiz bir şekilde ölümü ve arkasında bıraktığı ipuçları ve sırları çözmek için çağrılan bilim adamıdır.

Sophie Neveu: Profesör Robert Langdon ile beraber sırları, simgeler ve şifreleri çözmeye çalışan Fransız kriptoloji uzmanıdır.

Konusu

Paris’teki Louvre Müzesi’nin müdürü ardında gizemli ipuçları, kodlar, ve şifreleri bırakarak öldürülür. Bunun üzerine Harvard’lı bilim adamı Profesör Robert Lang gizemli cinayete yardım edecek. Bu cinayetteki soruşturma, Fransız kriptoloji servisi Sophie Neveu ile başlıyor. Ancak cinayetin sırlarını ortaya çıkarmaya başladığında hızlı ve tehlikeli bir macera beklemeye başlar.

Da Vinci Şifresi Özeti

Harvard Üniversitesi’nde Sembolizm Profesörü Robert Langdon, Paris’e bir iş gezisinde. Gece yarısı Louvre’un eski müdürünün ölü bulunduğu haberini alır. Bu ceset üzerinde birçok gizemli sembol var. Semboloji Profesörü Robert Langdon, bu sembollerin anlamlarını çözmek için çalışmaya başlar.

Langdon ve yetenekli Fransız kriptolog Sophie Neveu, cinayetin gizemini, cesedin ve üzerindeki sembollerin ne anlama geldiğini çözmeye başladılar. Cinayet ve cesetteki semboller onları tarihin derinliklerinde kalan çok gizemli sırlara doğru sürüklemeye başlar. Bu sırların ve gizemlerin en önemli ipuçları Da Vinci’nin resimlerinde gizlidir.

Da Vinci, bu sırları ünlü tablosu Mona Lisa’nın içinde herkesin görebileceği bir yere saklamıştır.

Cinayetin, Pentagon yıldızının, Kızıl Gül’ün, Kutsal Kase’nin sembollerinin ve temsil ettikleri anlamların izini süren profesör, birdenbire Hristiyan dünyasının en büyük sırlarıyla karşı karşıya kalır. Bu sırlarla birlikte Sion Manastırı Derneği ve Vatikan karşısına çıkar.

Langdon bu semboller, anlamlar ve gizemler ile öldürülen müze müdürü arasındaki bağlantıyı ortaya çıkarır. BU cinayeti, Hıristiyan dünyasının sırları, Sion Tarikatı ve Vatikan arasındaki sürtüşmelerden kaynaklanmaktadır. Öldürülen müze müdürü, Sir Isaac Newton, Botticelli, Victor Hugo ve Da Vinci gibi birçok ünlü ismin de üyesi olduğu Sion Tarikatı Cemiyeti üyesidir.

Langdon, çözmeye çalıştıkları bu cinayetin yüzlerce yıldır devam eden tehlikeli bir sır üzerine kurulu olduğunu tahmin ediyor. Bu sır çözülürse cinayetin neden ve kim tarafından işlendiği sorusu da netlik kazanacaktır. Cinayetin işlenme şekline göre birileri bu sırları korumaya çalışırken, diğerleri onu ve sırlarını yok etmeye çalışır.

Semboller ve kodlar onları, pagan toplumları Hıristiyanlığa çekmek için İznik’te toplanan Birinci Konsül’e, İsa’yı tanrılaştıran sırlara ve bu sırları saklayan Sion mezhebine götürür. Sion kültü devam ediyor ve bu sırları korumaya çalışıyor. Öldürülen müze müdürü de bu tarikatın bir üyesidir. Bu sırlar, Da Vinci’nin resimlerinde de şifre olarak gizlidir. Bu sırlar arasında İsa’nın sadece bir insan olduğu, evli olduğu, havarilerden birinin Meryem olduğu ve bu gerçeklerin Gnostik İncillerde saklı olduğu yer almaktadır.

Sion Tarikatı, Kutsal Kâse ve “Aziz” mensupları “İsa’nın aslında Tanrı’nın oğlu olmadığı” sırlarını saklayan ama günü geldiğinde bu sırrı ortaya çıkaracak bir tarikattır. Müze Müdürü o da bu tarikatın bir üyesidir. Güvenilir tarikat üyeleri bu sırları yaşadıkları sürece saklar ve onların yerine geçecek kişileri bulup eğitir ve bu sırları kendilerine aktarır. Hayatta bu sırrı bilen dört kişi vardır. Vatikan bu dört kişinin öldürülmesine karar verir ve olaylar son kişi olan Müze Müdürü’nün öldürülmesiyle başlar.

Müze müdürü ise sırrın kendisiyle birlikte ölmesine izin vermek istemediğinden, ardında şifrelerle örülmüş birçok ipucu bırakarak öldü ve Langdon ve torunu, kodları birer birer çözmeye başlarlar.

Olay, müze müdürünün öldürülmesi boyutunu aşmıştır. Cinayete yol açan sırlar dünyayı sarsacak çok önemli sırlardır. Cinayetin ve olaya neden olan tarafların ve gizemlerin peşine düşen Langdon ve Sophie Neveu, cinayetin failini ve arkasındaki gücü anlamak için harekete geçer. Katil ise çok zeki ve çok güçlü bağlantıları vardır. Böylece Paris ve Londra sokaklarında bir kovalamaca başlar. Langdon ve Neveu katilin peşine düşer, ancak katil, gizemli olduğu kadar zeki ve her hareketini önceden bilen bir adamla karşı karşıya kalır. Langdon ve Neveu bu karmaşık bilmeceyi çözemezlerse kadim gerçekler, sırlar ve cinayetler sonsuza dek kaybolacaktır.

Da Vinci Şifresi  – Kısa Bilgiler

Dindar Hıristiyanlar, Dan Brown’ın kitabının İncil’in büyük bir örtbas olduğunu ve İncil’in güvenilirliğinin sorgulandığını savunuyorlar. Özellikle Dan Brown, İsa’nın ölmediğini hatta ölümden dirildiğini belirtir; Aksine, Celile Denizi’nin batısında, Tiberias ve Capernaum yolunda küçük bir balıkçı kasabası olan Magdala’dan Mary Magdalene ile evlendiğini ve Sarah adında bir çocuğu olduğunu yazdığında, Hıristiyan dünyası çok kızar. Da Vinci Şifresi’nin yazarı tarafından kurgusal bir roman olduğu belirtilmesine rağmen bazı Arap ülkelerindeki ilahiyat fakültelerinde okutulmaya başlanması da dikkat çekicidir. Dan Brown, “Hıristiyan tarihini değiştirip değiştirmediğimi bilmiyorum ama sanırım Hıristiyanları İncil, kutsal metinlerin doğruluğu ve tarihi hakkında tartışmaya teşvik ettim” demiştir.

Film Uyarlamaları
  • Kitap Da Vinci Şifresi ismiyle 2006 yılında başrollerinde Tom Hanks ve Audrey Tautou ile beyaz perdeye yansıtılmıştır.
Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyari
KitapDiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

988BeğenenlerBeğen
1,300TakipçilerTakip Et
114TakipçilerTakip Et
403TakipçilerTakip Et
29AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular