Ana SayfaPolisiyeLeyleklerin Uçuşu

Leyleklerin Uçuşu

Leyleklerin Uçuşu – Jean-Christophe Grange

Tür:Polisiye
Yazar:Jean-Christophe Grange
Yayınlanma Tarihi:2002
Yayınevi:Doğan Kitap
Karakterler

Louise Antioche: 32 yaşında, tarih ve felsefe okudu ve doktorasını tamamladı. Annesini, babasını ve ağabeyini bir trafik kazasında kaybettikten sonra Georges ve Nelly Braesler adlı diplomat bir çift tarafından büyütüldü.

Max Böhm: Kuş bilimcidir. Çok uzun yıllardır leyleklerle ilgili araştırmalar yapmakta ve özellikle leyleklerin göç yollarını incelemektedir.

Dumaz: Max Böhm’ün ölümünden sonra Müfettiş olarak ölümü araştırır.

Konusu

Leyleklerin Uçuşu, Parçalanmış cesetler, nereden geldiği belli olmayan katiller… Araması onu Bulgaristan’daki Çingene mahallelerinden işgal altındaki toprakların güneşte kavrulmuş kibbutzlarına, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin ormanlarından Kalküta’nın arka sokaklarına kadar uzanan olaylar konu ediniyor.

Leyleklerin Uçuşu Özeti

Polisiye gerilim denilince akla ilk gelen yazarlardan biri olan Fransız yazar Jean Christophe Grange’ın ilk romanı olan Leyleklerin Uçuşu, okurları gizemli bir yolculuğa çıkarıyor. Louise, kuşbilimci Max Böhm ile leylek göç yollarını inceliyor. Göçe giden bazı leyleklerin her okuduklarında geri gelmemeleri şaşırtıcıdır. Bunun üzerine leyleklerin göç yollarını ziyaret etmek ve araştırmalarını derinleştirmek için bir seyahat planı yaparlar. Yolculuktan birkaç gün önce Louise, Max Böhm’ü ziyaret eder, ancak bir cesetle karşılaşır. Max Böhm öldü ve cesedi bir leylek yuvasında bulundu. Daha da ürkütücü olan, cesedin bazı kısımlarının leylekler tarafından yenmiş olmasıdır. Olayın kalp krizi mi yoksa cinayet mi olduğu araştırılıyor. Olay, Dedektif Dumaz’a verilir. İlk otopsi sonucunda ilginç bilgiler edinirler. Kurbana kalp nakli yapıldı, ancak kalp nakli olduğuna dair bir kayıt yok. Ayrıca kalp vücutla çok uyumludur ve o bölgede böyle bir operasyon mümkün değildir. Bu da olayla ilgili şüpheleri organ mafyasına yöneltiyor.

Louise olanlardan sonra seyahate çıkmak istemiyor. Üstelik Max Böhm’ün evine gizlice girer ve görmemesi gereken bazı resimler görür. Resimler kesilmiş organlara aittir. Bu onu daha da korkutur ve seyahat etmekten tamamen vazgeçer. Ancak Dumaz bu geziye çıkmasında ısrar eder. Yolculuk yapmasını ve her gün olan tuhaflıklar hakkında onu bilgilendirmesini ister. Sonra Louise yola çıkar. Louise, Minaus ile tanıştığı Sofya’ya gelir. Louise, kuşbilimci Rayko ile tanışmak ister, ancak Rayko gizemli bir şekilde öldürülür. Bir süre burada kalır ve araştırır ama bu sırada saldırıya uğrarlar ve onu karşılayan Minaus da öldürülür. Bunun üzerine Louise, Sofya’dan ayrılır ve bu kez yolu İstanbul’a, ardından İsrail’e düşer. Louise, İsrail’de Ido adında bir kuş bilimci ile buluşacak, ancak o da Louise gelmeden önce öldü. Louise, Ido’nun kız kardeşi Sarah ile tanışır. Sarah ona Ido’nun araştırmasını gösterir. Araştırmaları sırasında garip bir fenomenle karşılaşırlar. Elmas kaçakçılığı, leyleklerin ayaklarına küçük taşıyıcı şeritler bağlanarak yapılır. Louise yavaş yavaş ölümlerin nedenini anlamaya başlar.

Bu arada, Sarah da ortadan kaybolur ve Louise tekrar saldırıya uğrar. Ama Louise tüm gerçekleri öğrenmeye kararlıdır ve bir sonraki durağı olan Afrika’ya, N’djamena şehrine gider. Burada elmas madenlerini keşfetmeye başlar ve Otto Kiefer adına ulaşır. Otto Kiefer elmas madenlerini kontrol ediyor ve garip bir şekilde Max Böhl de orada çalışıyordu. Burada Louise, Max Böhl hakkında başka bilgiler de bulur. Max Böhl bir kalp hastası ve buradayken bir Fransız doktor tarafından tedavi edildi. Daha derine inmeye başlayan Louise, korkunç bir gerçeğe de ulaşır. Max’in bir oğlu var ve karaciğer hastalığıyla mücadele ediyor. Ama bu savaşı kaybetti ve öldü. Çocuğun kalbi daha sonra çıkarıldı ve Max’e transfer edildi. Burada da cinayetler Louise’in karşısına çıkıyor. Genç bir kız öldürülür ve Louise cinayetten şüphelenir ve daha fazla bilgi almaya çalışır. Aldığı bilgiler bu sefer onu şaşırtmaz. Kalbi kızın vücudundan çıkarıldı ve alındı. Louise şimdi neler olduğunu anlıyor. Elmas kaçakçılığı için leylekler kullanıldı ve Max Böhm, organ mafyası aracılığıyla kendi ölen oğlundan kalp nakli ameliyatı geçirdi. Büyük olasılıkla öldürülmesinin nedeni, içlerinden birinin yavaş yavaş ortaya çıkmasıydı. Sonra Louise geri döner ve bir sürprizle karşılaşır. Dedektif Dumaz da öldürüldü. Louise daha sonra Max Böhm’ün otopsisini yapan doktorla görüşür ve şok edici bir gerçeği öğrenir. Max Böhm’ün kalp naklini Fransız Doktor Senicier’in yaptığı sanılırken, 1965’te Senicier öldürüldü.

Bu sırada Louise annesinden bir telefon alır. Annesiyle tanışınca her şeyi öğrenir. Aslında tüm olayların merkezinde o var. Fransız Doktor Senicier’in zamanında iki oğlu vardı ama en büyük oğlunun kalp hastalığı vardı. Senicier büyük oğlunu çok seviyor ama küçük oğlunu pek sevmiyor. Son çare olarak küçük oğlunun kalbini alıp büyük oğluna nakletmeyi planlıyor. Ancak karısı işi bozar ve küçük oğlunun ellerini ateş bahanesiyle yakar ve onu başkasına verir. Amaç, parmak izi ile erişilmesini engellemektir. Senicier daha sonra kendi ölümünü uydurur ve yeni adıyla en büyük oğluna çare aramaya devam eder. Zaman içinde başkası tarafından evlat edinilen küçük çocuk Louise’dir. Ondan sonraki adam kendi babasıdır.

Leyleklerin Uçuşu – Kitap Açıklaması

Göçmen kuşlardır Leylekler. Her bahar Avrupa’ya gelir, yaz sonunda tekrar Afrikaya doğru yola çıkarlar. Ama bu yıl geri dönmeyecekler… Louis Antioche’un kayıp leyleklerin sırrını çözmek için çıktığı yolculuk kısa sürede kâbusa dönüşür. Parçalanmış cesetler, nereden çıktığı belli olmayan katiller… Arayışı onu, Bulgaristan’daki Çingene mahallelerinden işgal altındaki toprakların güneşte kavrulan kibutzlarına, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin balta girmemiş ormanlarından Kalküta’nın arka sokaklarına kadar götürecektir. Hatta cehenneme kadar…

Sınır tanımayan bir hayal gücü, kusursuz, bir kurgu tüyler ürpertici şiddet sahneleri, nefes nefese bir gerilim: Jean-Christophe Grange’yi bu tarzın zirvesine çıkaran, “Kızıl Nehirler”i dünya çapında bir başarıya ulaştıran bu nitelikler, “Leyleklerin Uçuşu”nda da var.

Korkutucu bir yolculuk, şaşırtıcı bir kitap!

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,489TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular