Yabancı

Yabancı – Albert Camus 

Tür:Roman, Polisiye
Yazar:Albert Camus 
Yayınlanma Tarihi:1942
Yayınevi:Can Yayınları
Karakterler

Meursault: Kitabın anlatıcısı ve ana karakteridir. Yaşamında meydana gelen trajik olaylara soğukluğu ve kayıtsızlığı ile dikkat çeken ve düşüncelerini ifade edemeyen bir karakterdir.

Marie: Meursault’un iş arkadaşıdır.

Raymond: Meursault’un komşusudur.

Salamano: Kötü ruhlu yaşlı bir adamdır. Meursault ile aynı blokta yaşar.

Masson: Raymond’un arkadaşıdır.

Hakim: Cinayet soruşturmasını almakla görevli hakimdir.

Konusu

Romanda 20. yüzyıl insanının yabancılaşması, bir Arap’ı öldüren ancak bu suçtan ziyade gerçek duygularını dile getirdiği için dışlanan ve toplumun istediği kalıba girmeyi reddeden bir “yabancı” üzerinden anlatılır.

Yabancı Özeti

Suç

Meursault, Cezayir’de yaşayan bir adamdır. Bir gün huzurevine alınan annesinin ölüm haberini alır. Ancak, kahraman etkilenmemiş görünüyor. Mekâna vardığında, kahramanın olaylar karşısında pasifliğine şaşıran iltica müdürüyle konuşur. Meursault da annesinin cesedini görmek istemez.

Bir sonraki gün, Meursault’nun cenazesine eşlik eden tek kişi, annesinin eski bir arkadaşıdır. Cenazeden sonra Meursault’yu en çok endişelendiren, dinlenmek için Cezayir’e gelmesidir. Kahraman, Cezayir’de bir meslektaşı olan Marie Cardona ile tanışır. Kız, annesinin ölümünü öğrendiğinde ve Meursault’nun üzülmediğini görünce çok şaşırır.

Günlerden bir gün, işten dönerken, kahraman komşusu Raymond ile tanışır, ona sevgilisini nasıl dövdüğünü anlatır ve Meursault’dan kendisine dönmesine yardım etmesi için bir mektup yazmasını ister. Meursault ile bir sonraki görüşmede, Marie ona onu sevip sevmediğini sorar ve kahramanı hayır der. Raymond’ın evinde kız arkadaşını taciz eden sesler duyarlar. Polis geldiğinde Raymond’u götürürler. Meursault kendisinden bunu yapmasını istediğinde, komşusunu polisin önünde savunmaya karar verir.

Raymond, Meursault’u bir arkadaşının kulübesinde bir hafta sonu geçirmeye davet eder. Orada Raymond’ın kız arkadaşının erkek kardeşiyle tanışırlar. Bir kavgadan sonra Raymond yaralanır. Meursault, arkadaşına saldıran adamı öldürünce katil olur.

Ölüm cezası

Suç sürecini ve kahramanın cinayetten tutuklandıktan sonraki sorgusunu geliştirir. Hem yargıç hem de avukatı, kahramanın annesinin ölümüyle ilgili kayıtsızlık ve üzüntü eksikliği nedeniyle birbirlerine hayran kalırlar. Tanıklar da kahramanın beraatına fayda sağlamaz. Daha sonra suçlu kabul edilir ve ölüme mahkûm edilir. Kahraman, sonunda ölümünü kabul etse de kaderini değiştirmek ister.

Yabancı – Kitap Açıklaması

“Albert Camus”nün ( 1913-1960) en tanınmış, en çok yabancı dile çevrilmiş, en çok incelenmiş ve hala en çok satan kitaplar arasında yer alan “Yabancı”, aynı zamanda yazarın en gizemli yapıtı. Ölümün egemen olduğu bir “varlık”ın en anlamsız olgularını saçma bir düzensizlik içinde yaşayan bu romanın başkişisi “Meursault”, bir simge kahraman değildir, “adı” olmayan bir “Yabancı”dır; bu eksik kimlik, gerçeklikten algıladığı şeyi yapılandıramayan, yeniden örgütleyemeyen, ama gerçekliğin yankılarını yakalamaya çalışan bir boş bilincin imgesidir. Onun kayıtsızlığı ve edilgenliği, işte bu boş bilincin ürünüdür. Yabancı, büyüleyici gücünü, içinde barındırdığı trajedi duygusuna borçlu: Bir türlü ele geçirilemeyen anlamın sürekli aranması, bilinç ile toplumsal dünya arasındaki çatışma… Camus’yle buluşanların hiçbiri, onunla karşılaşınca hayal kırıklığına uğramamıştır. “Mutluluk, bir yerde ve her yerde hiçbir şey beklemeden dünyayı, insanları sevmektir,” der Camus. Giderek daha çok sevilen bir yazar olması, onun bu sevgisinin yansımasından başka bir şey değildir.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,263TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular