Kırlangıç Çığlığı

Kırlangıç Çığlığı – Ahmet Ümit

TürYazarYayınlanma Tarihi
Roman, PolisiyeAhmet Ümit2018
Karakterler

Nevzat Başkomiser: Balat’ta yaşamaktadır. Eski bir emektar arabası var. Karısını ve kızını bir felakette kaybetmiş, şimdi Rum Evgenia ile birliktedir. Aşırı iyimserdir, herkesi anlamaya çalışır ve herkesle empati kurmaktadır. Yardımcısı Ali Komiser ve Kriminoloji Uzmanı Zeynep ile birlikte çalışırlar.

Akif Soykan: 9 yaşında anne ve babasını trafik kazasında kaybetmiş ardından Çanakkale’de bir yurda yerleştirilmiştir. Nevzat Başkomiser’in kızı Aysun’un okulunun karşısındaki kırtasiyede çalışmaktadır. Aysun, ilkokul üçüncü sınıftayken ona pembe kıyafetli bir bebek vermiş ve ardından da Nevzat Başkomiser, niyetini anlamadığı için çocukla ilişkisini kesmesi konusunda uyarıda bulunmuştur.

Ferit Selcim: 4 Haziran 2017. Nişantaşı’nda özel dikim elbiseler yapan bir terzidir. Sadece erkeklere karşı tacizde bulunan çocuk taciz tacizcisidir. Tacizden 3 ayrı sabıkası vardır.

Kansu Sarmaşık: Serap hastanelerinde çalışan ancak daha sonra anlaşamayan ortağı Hayati’den ayrılan bir doktor, Çocuklara organ nakli ameliyatları yapmaktadır.

Tazı Zekai: 2012 yılında Körebe’nin işlediği cinayetlerin dosyalarına bakan ve Körebeyi yakalayamadan emekli olan Başkomiserdir.

Hicabi İnce: Çanakkale’de Akif Soykan, Sipsi İsmail ve Ali Komser’in büyüdüğü yetimhanenin emekli müdürüdür.

Medeni: Feriköy’de bir mülteci kampında kalan bir Suriyelidir. Gaziantep’ten gelirken 13 yaşındaki Fahhar’ı ve 5 yaşındaki Azez’i yeğenleri olarak kamptan İstanbul’a getirir. Fahhar’ın böbreğini organ mafyasına satar. Diğer Suriyeli ailelerden olan Cabir ve Ayber’in oğulları, Bercis’in böbreklerini satmasına aracılık etmektedir.

Alper Siper: 2012 yılında Körebey davasında Zekai Baş Komiser’e yardım eden polis memuru. 2013 yılında istifa ederek Siper Güvenlik şirketini kurdu. Uzak Doğu sporları savaş ustasıdır.

Buket: 2012’de işlenen cinayetleri haber yapan gazetecidir.

Konusu

“Körebe” davası olarak tamamlanamadan açık kalan seri katil davasının yeniden başlamasını konu alan kitap, “Körebe” isimli seri katil çocuk tacizcilerini hedef alarak her zaman kurbanlarını aynı ritüelde öldürüyor.

Kırlangıç Çığlığı Özeti

Kitabımızda da yazarın diğer kitaplarında olduğu gibi ana karakter yine Başkomiser nevzattır. Bir gün cinayet raporu ile gittiği olay yerindeki eski bir olayı hatırlar. Bu olaylara göre 2012 yılında bir seri katilin işlediği cinayetlere benzer bir cinayet vardır. Yardımcıları Ali ve Zeynep’te aynı şeyi anlarlar. 2012 yılında çocuk tecavüzcüyü öldüren bir kişi vardı ve cinayetler o yıl 12 kişiyi öldürdükten sonra sona ermişti. Aradan geçen zamanlarda katil asla yakalanmadı. Şimdi dirilen katilimizin ardından Başkomiser Nevzat ve ekibi kendini çok ilginç olayların içinde buluyor. Bu katili kovalarken Suriyeli göçmenlerle ilgili yeni gerçekleri de öğrenmeye başlarlar. Aynı zamanda sevgilisi Evgenia, Suriyeli bir kızı evlat edinmek istemektedir.

Bu iki ayrı olayı takip ederken, Başkomiser Nevzat benzer cinayetlerle karşı karşıya kalır ve bunların aynı kişi tarafından işlenip işlenmediğini anlamaya çalışır. Sonlara doğru bu cinayetlerle Suriyeliler hakkındaki gerçekler arasında bir bağ kurulmaya başlar. Suriyelilerin organlarını yasa dışı yollardan alan bir örgüte ulaşır ve aralarındaki bağlantı ile tüm bu cinayetleri çözmeye çalışır. Kitabın sonunda kahramanımız Baş Müfettiş Nevzat Körebe dedikleri katile ulaşabilecek mi?

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 6 Ortalama: 3.8]
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular