Ana SayfaPolisiyeKırlangıç Çığlığı

Kırlangıç Çığlığı

Kırlangıç Çığlığı – Ahmet Ümit

Tür:Roman, Polisiye
Yazar:Ahmet Ümit
Yayınlanma Tarihi:2018
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Karakterler

Nevzat Başkomiser: Balat’ta yaşamaktadır. Eski bir emektar arabası var. Karısını ve kızını bir felakette kaybetmiş, şimdi Rum Evgenia ile birliktedir. Aşırı iyimserdir, herkesi anlamaya çalışır ve herkesle empati kurmaktadır. Yardımcısı Ali Komiser ve Kriminoloji Uzmanı Zeynep ile birlikte çalışırlar.

Akif Soykan: 9 yaşında anne ve babasını trafik kazasında kaybetmiş ardından Çanakkale’de bir yurda yerleştirilmiştir. Nevzat Başkomiser’in kızı Aysun’un okulunun karşısındaki kırtasiyede çalışmaktadır. Aysun, ilkokul üçüncü sınıftayken ona pembe kıyafetli bir bebek vermiş ve ardından da Nevzat Başkomiser, niyetini anlamadığı için çocukla ilişkisini kesmesi konusunda uyarıda bulunmuştur.

Ferit Selcim: 4 Haziran 2017. Nişantaşı’nda özel dikim elbiseler yapan bir terzidir. Sadece erkeklere karşı tacizde bulunan çocuk taciz tacizcisidir. Tacizden 3 ayrı sabıkası vardır.

Kansu Sarmaşık: Serap hastanelerinde çalışan ancak daha sonra anlaşamayan ortağı Hayati’den ayrılan bir doktor, Çocuklara organ nakli ameliyatları yapmaktadır.

Tazı Zekai: 2012 yılında Körebe’nin işlediği cinayetlerin dosyalarına bakan ve Körebeyi yakalayamadan emekli olan Başkomiserdir.

Hicabi İnce: Çanakkale’de Akif Soykan, Sipsi İsmail ve Ali Komser’in büyüdüğü yetimhanenin emekli müdürüdür.

Medeni: Feriköy’de bir mülteci kampında kalan bir Suriyelidir. Gaziantep’ten gelirken 13 yaşındaki Fahhar’ı ve 5 yaşındaki Azez’i yeğenleri olarak kamptan İstanbul’a getirir. Fahhar’ın böbreğini organ mafyasına satar. Diğer Suriyeli ailelerden olan Cabir ve Ayber’in oğulları, Bercis’in böbreklerini satmasına aracılık etmektedir.

Alper Siper: 2012 yılında Körebey davasında Zekai Baş Komiser’e yardım eden polis memuru. 2013 yılında istifa ederek Siper Güvenlik şirketini kurdu. Uzak Doğu sporları savaş ustasıdır.

Buket: 2012’de işlenen cinayetleri haber yapan gazetecidir.

Konusu

“Körebe” davası olarak tamamlanamadan açık kalan seri katil davasının yeniden başlamasını konu alan kitap, “Körebe” isimli seri katil çocuk tacizcilerini hedef alarak her zaman kurbanlarını aynı ritüelde öldürüyor.

Kırlangıç Çığlığı Özeti

Kitabımızda da yazarın diğer kitaplarında olduğu gibi ana karakter yine Başkomiser nevzattır. Bir gün cinayet raporu ile gittiği olay yerindeki eski bir olayı hatırlar. Bu olaylara göre 2012 yılında bir seri katilin işlediği cinayetlere benzer bir cinayet vardır. Yardımcıları Ali ve Zeynep’te aynı şeyi anlarlar. 2012 yılında çocuk tecavüzcüyü öldüren bir kişi vardı ve cinayetler o yıl 12 kişiyi öldürdükten sonra sona ermişti. Aradan geçen zamanlarda katil asla yakalanmadı. Şimdi dirilen katilimizin ardından Başkomiser Nevzat ve ekibi kendini çok ilginç olayların içinde buluyor. Bu katili kovalarken Suriyeli göçmenlerle ilgili yeni gerçekleri de öğrenmeye başlarlar. Aynı zamanda sevgilisi Evgenia, Suriyeli bir kızı evlat edinmek istemektedir.

Bu iki ayrı olayı takip ederken, Baş komiser Nevzat benzer cinayetlerle karşı karşıya kalır ve bunların aynı kişi tarafından işlenip işlenmediğini anlamaya çalışır. Sonlara doğru bu cinayetlerle Suriyeliler hakkındaki gerçekler arasında bir bağ kurulmaya başlar. Suriyelilerin organlarını yasa dışı yollardan alan bir örgüte ulaşır ve aralarındaki bağlantı ile tüm bu cinayetleri çözmeye çalışır. Kitabın sonunda kahramanımız Baş Müfettiş Nevzat Körebe dedikleri katile ulaşabilecek mi?

Kırlangıç Çığlığı – Kitap Açıklaması

Acıyı gördüm. Gözlerinin ortasında bir çiçek gibi büyüyen irisin önce ağır ağır büzülmesini, ardından çığlık gibi ansızın patlamasını gördüm. Titreyen dudaklar, bal mumuna dönüşen yüzleri, çöken yanakları, irileşen elmacık kemiklerini, birer mağara gibi derinleşen göz çukurlarını, kurumuş ağızların içinde pelteleşen dilleri gördüm.

Anladım ki benliğimizin farkına vardığımız an, acının pençesinde kıvrandığımız andır.

Çığlık değil, ürperiş değil, evet, nereden geldiğini bilmediğim o vahşi iniltiyi kalbimin derinliklerinde duydum. Soluksuz kaldım, boğazım kupkuru, alnım ateşler içinde, tuhaf bir hülyaya kapılmışım gibi sürüklendim o dipsiz boşlukta. Hayatın en karanlık sırrıyla yüzleştim.

Karanlığın her aşamasından geçtim, akan kanın sesini duydum, ölümün serinliğini damarlarımda hissettim.

Geçmişin kamburunu çoktan söküp attım sırtımdan.

İnsanın insanı öldürdüğü o ilk ânı gördüm, katilin zafer haykırışını, kurbanın korku çığlığını işittim.

Her an uyanmaya hazır o muhteşem dürtüyü bastırmak, insanlığın en masum haline, en saf doğasına dönmemek için yıllarca ihanet ettim kendime. Kendimle birlikte bütün dünyayı da kandırdım. Neredeyse başaracaktım ama bırakmadılar, benim adıma onlar öldürmeye başladılar.

İşte bu yüzden geri döndüm…

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular