Dan Brown

Doğum:1964, ABD
Ölüm:
Meslek:Yazar

Dan Brown Kimdir?

Amherst College ve Philips Exeter Academi’den mezun olduktan sonra bir süre bu okullarda İngilizce öğretmenliği yaptı. Şifre çözme ve gizli devlet kuruluşlarına olan ilgisi, 1996’da ilk romanı Digital Fortress’i ortaya çıkardı.

Roman, yayınlanmasından kısa bir süre sonra Dan Brown tarafından elektronik kitap listelerinde anında bir numaraya yükseldi. ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) hakkındaki roman, sivil nüfusun mahremiyeti ile ulusal güvenlik arasındaki ince çizgiyi araştırmıştır.

Başkanlık Ödüllü bir matematik profesörü ve teolojik müzisyen bir annenin oğlu olan Dan Brown, bilim ve din gibi paradoksal felsefelerin egemen olduğu bir ortamda büyüdü. Bu tamamlayıcı görüşlerden esinlenerek 2000 yılında ünlü romanı Melekler ve Şeytanlar’ı yazdı. Bu eser de bir İsviçre fizik laboratuvarı ile Vatikan şehri arasında bilim ve din odaklı bir gerilim filmi romanıdır.

2001 yılında kaleme aldığı ikinci tekno-gerilim romanı İhanet Noktası’nda siyasette ahlak, güvenlik ve gizli teknoloji konularını işlemiştir.

Dan Brown dedesinin de Mason olduğunu birçok programda duyurdu. Evlerinde tuhaf önlükler ve beyaz eldivenler bulduğunu söyledi. Kayıp Sembol romanını bu yüzden yazdığı düşünülmektedir.

2003 yılında yayınlanan ve tüm dünyada satış rekorları kıran Da Vinci Şifresi’nin de yazarıdır. Da Vinci Şifresi, Melekler ve Şeytanlar ve Cehennem de çekilmiştir.

Bir sanat tarihçisi ve ressam olan karısı da araştırmalarına yardımcı oluyor ve çalışmalarını finanse ediyor.

Dan Brown Eserleri

Romanlar
Robert Langdon Serisi
Çocuk Kitabı

Dan Brown’un Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Dan Brown’un sözleri ve alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,534TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular