Ana SayfaPolisiyeKırmızı Pazartesi

Kırmızı Pazartesi

Kırmızı Pazartesi – Gabriel Garcia Márquez

Tür:Roman, Polisiye
Yazar:Gabriel Garcia Marquez
Yayınlanma Tarihi:1981
Yayınevi:Can Yayınları
Karakterler

Santiago Nasar: Angela’nın ilişki yaşamış olan ve bu durum yüzünden Angela’nın kardeşleri tarafından öldürülmek üzere aranan karakterdir.

Placida Linero: Santiago Nasar’ın annesidir.

Angel Vicario: Santiago ile beraber ilişki yaşayan ve ardından Bayardo San Roman ile evlenmek üzere olan karakterdir.

Bayardo San Roman: Angela Vicario ile evlenme hazırlıkları içerisine giren kişidir. Hazırlıklar esnasında evleneceği Angel’in başkası ile bir ilişkisi olduğunu anlar ve bu durumu kardeşlerine yetiştirerek geleneğin gerçekleştirilmesini ister.

Pablo Vicario: Angela’nın erkek kardeşidir. Santiago kız kardeşi ile yaşadığı gizli ilişkiden dolayı öldürmek ister.

Pedro Vicario: Angela’nın erkek kardeşidir. Santiago kız kardeşi ile yaşadığı gizli ilişkiden dolayı öldürmek ister.

Konusu

Bayardo San Roman zengin ve varlıklı bir kişidir ve düğün hazırlıkları esnasında evleneceği kadının kız olmadığını öğrenir. Bunun üzerine damat, gelinin iki kardeşine de gelinin kız olmadığını haber eder. Olayın namus davasına dönüşmesi üzerine gelin Angela’ya baskı yaparak gelinin kız olmama nedeninin Santiago Nasar olduğu ortaya çıkar. Bunun üzerine gelinin iki erkek kardeşi, geleneğe göre Santiago Nasar’ı öldürmek durumdadır. İki kardeş, Santiago’yu öldürmek için aradıkları şeyi kamuoyuna açıklar ancak bu durumu kimse ciddiye almaz. Bu plandan habersiz tek kişi ise Santiago’nun kendisidir.  

Kırmızı Pazartesi Özeti

Bayardo Angela ile evlenmeye karar verir. Angela’nın annesi ve erkek kardeşleri konuşur ve geçinir. Çok zengin bir adam olan Bayardo San Roman şenlikli bir düğün düzenler, ancak Angela ile Bayardo’nun evliliği sadece 6 saat sürer. Sabaha doğru Bayardo, Angelay’ı üstü açık bir arabada ailesiyle birlikte düğün hediyeleri ile geri alır ve Angela’nın kız olmadığını söyleyerek ailesine teslim eder. Bayardo, durumu gelinin anne ve kardeşlerine anlatarak kız olmayan bir gelini kabul edemeyeceğini belirtir.

Angela’nın kardeşleri Pablo ve Pedro büyük bir utanç içinde girerler ve kız kardeşleri Angela’ya bunu kimin yaptığını sorarlar. Angele, onunla ilgilenen kişinin Santiago Nasar olduğunu söylüyor ancak tüm baskı ve şiddete rağmen Santiago Nasar’ın nerede ve kim olduğunu kardeşlerine söylemiyor. Pablo ve Pedro daha sonra ellerine iki büyük kasap bıçağı alarak ve Santiago’yu öldürmek için yola çıkarlar.

Piskopos o sabah kasabaya gelecektir. Bu nedenle Santiago Nasar’daki piskoposu herkesle selamlamaya gelir. Pablo ve Pedro, Clotilde Armenta’nın meyhanesinde Santiago’yu beklemeye başlar. Pablo ve Pedro ayrıca tanıştıkları herkese Santiago’yu öldüreceklerini duyurur. Onurlarını kurtarmak için gerçekten öldürmeleri gerekse de Santiago’yu öldürmek istemiyorlar ama bunu herkese ilan ediyorlar çünkü birinin onları durdurmasını istiyorlar. Belki de Santiago’nun bunu duyup kasabayı terk etmesini umuyorlardır. Ancak Santiago dışındaki tüm kasaba halkı Santiago’yu öldüreceklerini duyar, ancak nedense sadece Santiago bunu öğrenmemiştir. Aslında herkes Santiago’nun da bunu bildiğini ve öldürülmeyeceğini düşünüyor.

Santiago kısa süre önce bir kızla nişanlanır ve o kızın evi de geçtiği yoldadır. Santıago meyhanenin bulunduğu meydana yaklaşırken nişanlısı onu görür ve çağırır. Nasar’ın nişanlısı olan her şeyi duymuştur ve Nasar’ın kendisine verdiği nişan hediyelerini ve yazdığı mektupları içeren kutuyu Nasar’a geri verip ağlayarak uzaklaşır. Hiçbir şeyin farkında olmayan Santiago, nişanlısının tavrı karşısında şaşkına döner. Bunun üzerine nişanlısının babası Pablo ve Pedro’nun onu öldürmek istediğini söyleyerek onu uyarır. Nasar evine doğru yürümeye devam ediyor. Ancak onu gören Pablo ve Pedro onu takip etmeye başlamışlardır. Santiago Nasar evinin önüne geldiğinde, Nasar’ın annesi Placida Linero, Pablo ve Pedro’nun eve doğru koştuğunu görür ve Santiago’nun yüzüne kapıyı kapatır. Annesi Santiago’nun eve farklı bir yönden girmeye çalıştığını fark etmez ve eve giremeyen Santiago Nasar, Pablo ve Pedro’nun bıçaklarından kurtulamayarak ölür.

Kısa Bilgiler
  • Kolombiya’nın bir şehrinde işlenen yaşanmış gerçek bir cinayet anlatılır.
  • Roman’ın ilk cümlesi ile yazar; kimin ne zaman öldürüleceğini açıklar.
  • Sorgulama/mülakat tekniği ile yazılmış bu kısa romanda sadece okuyucu değil, tüm kasaba ahalisi de kimin ne zaman öldürüleceğini önceden bilmektedir.
  • Marquez, çocukluğunu geçirdiği kasabada gerçekleşmiş bir cinayeti konu alarak yazmış olduğu polisiye romanıdır.

Kırmızı Pazartesi – Kitap Açıklaması

Kolombiyalı büyük yazar Gabriel García Márquez’in 1981’de yayımlanan yedinci romanı Kırmızı Pazartesi, işleneceğini herkesin bildiği, engel olmak için kimsenin bir şey yapmadığı bir namus cinayetinin öyküsü. Hem Kolombiya’da, hem de yayımlandığı dünyanın dört bir yanındaki pek çok ülkede sarsıcı etkileri olmuş bir roman. Usta yazar, çocukluğunu geçirdiği kasabada yıllar önce yaşanmış bir cinayet olayını aktarıyor. Romanın kahramanı Santiago Nasar’ın öldürüleceği daha ilk satırlardan belli. Kırmızı Pazartesi, yalnızca bir cinayetin arka planını değil, bir halkın ortak davranış biçimlerinin potresini de çiziyor. Böylece, sonuna dek ilgiyle okuyacağınız bu kısa ve ölümsüz roman, bir toplumsal ruhçözümü niteliği de kazanmış oluyor.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Sabiha
Sabiha
Ziyaretçi
2 yıl önce

çok teşekkür ederim emeğinize sağlık

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,534TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular