Suç ve Ceza

Suç ve Ceza – Fyodor Dostoyevski

Tür:Roman, Polisiye
Yazar:Fyodor Dostoyevski
Yayınlanma Tarihi:1866
Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları
Karakterler

Raskolnikov (Rodion Romanoviç) : Romanın ana karakteridir. Üniversitede hukuk okuyan fakat maddi sıkıntılarla boğuşarak eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalır. Daha sonraları ise kendi iç dünyasındaki tedirginliği ve çatışmaları ruh halini iyice bozmuştur.

Pulcheia Alexandrovna Raskolnikov: Rodion’un annesidir. Kocasından kalan maaş ile geçinmeye çalışan dul bir kadındır.

Dunya Raskolnikov: Rodion’un kız kardeşi, mutlu, neşeli ve aklı başında bir kızdır.

Razumihin: Raskolnikov’un en yakın arkadaşı, ona elinden geldiği kadar yardım etmeye çalışan biridir.

Marmelavov: Çalışan bir memurdur. Ancak yaşadığı alkol sorunları yüzünden aile içi sorunlar yaşamış ve işinden bile olmuştur.

Sonia: Marmeladov’un kızıdır, babasının yaşadığı alkol sorunları yüzünden çalışamka zorunda kalır ve kötü yola düşer.

Konusu

Dünya klasikleri arasında yer alan yapıt toplumsal kötülüklerin sebeplerini ortaya koyarken kötülükleri yapanların cezalarını çekmesi gerektiğini anlatır. 

Suç ve Ceza; Rodion Romanoviç Raskolnikov adındaki bir gencin işlediği çifte cinayet üzerine yaşadıklarını konu alan kitap, Tefeci kadını öldürüp mücevherleri alır ancak işlediği cinayete kimsenin tanıklık etmemesi için onun kız kardeşini de öldürmek zorunda kalır.

Suç ve Ceza Özeti

Romanovich fakir bir genç adamdır, Petesburg Üniversitesi’nde hukuk eğitimini yarıda bırakır. Aklı, Batı’dan gelen politik ve felsefi düşüncelerle karışıktır. Nefret edilen kötü bir tefeciyi öldürecek. Böylelikle mali sorunlarını çözerken, diğer yandan dünya kötü ve zararlı biri temizlenecektir. Raskolnikov, daha yüksek bir amaca hizmet eden bir cinayetin kabul edilebilir olduğuna inanıyor. Pek çok hesap, kitabtan sonra harekete geçer ve kadının evine giderken onu baltayla acımasızca öldürür. O anda Raskolnikov, Alonia ile yaşayan ve zarar vermeyen üvey anne beklenmedik bir şekilde geldiği için onu öldürmek zorunda kalır. Müşteriler tarafından birkaç manzara süslemesini alır ve kimselere görünmeden ayrılır.

Raskolnikov, kimsenin onu görmediğini bilmesine rağmen son derece endişelidir. Kaygısı da ailesi ve yakın çevresinden etkilenir. Raskolnikov’un hayatında üç kadın var. Bunlardan ilki, annesi sevgi dolu bir kadındır. Hayatındaki ikinci kadın kız kardeşi Dounia’dır. Hayatındaki üçüncü kadın, Marmeladov adlı işsiz bir memurun kızı Sonia’dır. Raskolnikov zaman zaman onunla görüşüp arkadaş olmuştur. Sonia’nın ailesi, babasının sarhoşluğu nedeniyle çok fakirdir. Sonia, ailesine bakmak için kötü yollara düşmüştür.

Raskolnikov, öldürdüğü kadının evinden aldığı diğer kanıtları saklayana kadar delidir. Ödenmemiş bir kredi için karakola çağrıldığında, polisin yanında bayılır. Hasta günlerce yalan söyler. “Katili cinayet mahalline iade etme” kuralına göre yakalanmak ve rahatlamak ve arınmak isteyen genç, öldürdüğü tefecinin evine gelir. Komiserle tanışır ve davranışına dikkat çekerek soruşturmanın baş şüphelisi olur. Zeki bir adam olan Komiser Porfiry Petro vich, katilin Raskolnikov olduğunu düşünüyor.

Raskolnikov, Sonia’ya suçunu ve sevgisini itiraf eder. Kötü yola düşmüş olmasına rağmen, Sonia sadık ve iyi kalpli bir kızdır. Ona acıyor ve polise itiraf etmesi ve bedelini ödemesi gerektiğini söylüyor. Sonunda vicdan azabı Raskolnikov’un suçunu itiraf etmesine neden olur, ve sibirya’ya sürgüne gönderilmiştir. Daha sonraları Sonia serbest bırakılmasını bekleyecek. Yine de Raskolnikov aşırı pişmanlık hissetmiyor. Ama Sonia sayesinde kendini dine adayacaktır.

Suç ve Ceza – Kitap Açıklaması

Fakir bir genç olan Raskolnikov, başarılı olmasına rağmen hukuk fakültesini maddi sebeplerden ötürü yarıda bırakmak zorunda kalmıştır. Paranın, parayla ne yapılacağını bilmeyen, insanlık ailesine parazit olan aşağılık insanların elinde iken, toplumun gelişmesine büyük katkılar sağlayabileceklerin para sıkıntısı çekmesinin yanlış bir düşünce olduğunu düşünmektedir. Bu yanlışlığı düzeltmek üzere yaşlı ve zengin olan bir tefeciyi,ve onun kız kardeşini görgü tanığı bırakmamak için öldürür. Kimsenin kendisini görmediğini ve geride çok büyük bir olasılıkla bir iz kalmadığını bildiği halde, bazı tesadüflerin sonucunda Raskolnikov müthiş bir tedirginlik içine düşer. İnsanlığını, masumiyetini yitirmiştir. Temiz kalpli Sonya’ya suçunu itiraf eden Raskolnikov, polise de teslim olur ve cezasını çekmek üzere Sibirya’ya gider.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Kasım Bey
Kasım Bey
Ziyaretçi
3 yıl önce

Dostoyevski yazmış olduğu en iyi eseri bence suç ve ceza. böyle güzel bir eseri paylaşımda bulunduğunuz için tesekkürü borç bilirim.

Yağız
Yağız
Ziyaretçi
1 yıl önce

Böyle bir kitabın özetini çıkarmanız iyi. gelip istediğim kitap hakkında detaylı bilgi ediniyor ve rahatlıkla alıyorum. Teşekkürler.

Sosyal Medya

786BeğenenlerBeğen
4,129TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular