Ana SayfaMasallarBremen Çalgıcıları

Bremen Çalgıcıları

Bremen Çalgıcıları – Grimm Kardeşler

Tür:Masallar
Yazar:Grimm Kardeşler
Yayınlanma Tarihi:1819
Yayınevi:Sis Yayıncılık
Karakterler

Eşek: Sahibinin tavırlarından dolayı evden kaçan eşek.

Köpek: Yaşlandığı için sahibi tarafından bakılmayan bir köpek.

Kedi: Yaşlandığından dolayı avlanamayan bir kedi.

Horoz: Kesilip pişirilmekten korkan bir horoz.

Konusu

Sahiplerinin kötü tavırları nedeniyle evden kaçan eşek, köpek, kedi ve horozun Bremen’e gidip müzisyen olarak orada çalma hayalleridir.

Bremen Mızıkacıları Özeti

Bir zamanlar yaşlı ve yorgun bir eşek varmış. Sahibinin artık onu beslemek istemediği ortaya çıktı. “En iyisi buradan çıkmak,” diye düşünür eşek. “Bremen’de şarkı söylüyorum. Bazı insanlar yine de anırmamı ister.” Bu yüzden bir sabah erkenden yola çıkar. Bir süre yürüdükten sonra çarpık bir köpeğe rastlar. Köpek eşeğe, “Artık ustama avlanmak için çok yaşlıyım,” der. “Sahibim artık beni beslemez.” Der.  Eşek gülmeye başlar. “Benimle Bremen’e gel, şarkıcı olacağız” der. Yola düşerler. Çok geçmeden çatıda üzgün bir şekilde oturan bir kedi görürler. “O kadar yaşlıyım ki, fareler bile bununla dalga geçer” der. “Bizimle gel” der eşek. “Hâlâ güçlü görünüyorsun, Bremen’de şarkı söyleyeceğiz.” Yüksek sesle şarkı söyleyerek yollarına devam ederler. Bir çiftlik evinin yanından geçtiklerinde, kendilerine ait yüksek bir sesle irkilirler. ” Kuk-ku-ri-kuuuuuuuu!… Bitirdim!” büyük bir horoz der. Sonra eşeğe, köpeğe ve kediye yan yana şöyle der. “Bu akşam sahibimin misafirleri gelecek. Sanki beni pişirip yiyeceklermiş gibi hissediyorum.” Eşek” Merak etmeyin sizin gibi bir ses bize çok şey katar. Şarkıcı olalım” der.

Akşam olunca hepsi çok yorulur. Bir şeyler yemek ve uyumak isterler. İleride, penceresinden ışık sızan bir kulübe görürler. Horoz içeri girer ve pencereden dışarı bakar. “Lezzetli bir masada dört soyguncu görüyorum” der. “Bir planım var,” der eşek. Birbirlerinin sırtına tırmanırlar. Altta eşek, sonra köpek, onun üstünde kedi ve en sonunda da horoz. Pencereye yaklaşırlar ve ellerinden geldiğince yüksek sesle bağırmaya başlarlar. “Yardım! Bu bir hayalet!” der hırsızlardan biri. “Bence bu bir canavar!” der diğeri. “Bence cadılar üzerine bastı! ‘ der, diğeri. “Annemi istiyorum,” der sonuncusu. Birkaç dakika sonra dört şarkıcımız soyguncuların bıraktığı masadaydılar.

Gece onlar uyurken soyguncular geri gelir. Ama hayvanlar hazırlanmıştır. Soyguncular içeri girer girmez eşek “Şimdi” der ve saldırırlar. Soyguncular bir daha dönmemek üzere kaçar. Şarkıcılarımız da bu şirin küçük kulübeye yerleşir. Bremen’e gitmeyi bir süre ertelerler ama her gün şarkı söylemeyi de unutmazlar. Eğer onları dinleme şansınız olursa Bremenlilerin nasıl bir tehlike içinde olduğunu anlamak hiç de zor olmayacaktır.

Bremen Mızıkacıları – Kitap Açıklaması

Çiftlikteki yaşam çok zorlaşmaya başlamıştı. Eşek, kedi, köpek ve horoz bir orkestraya katılmak için çiftlikten ayrıldılar. Ancak ne yazık ki, orkestra yerine bir haydut grubuyla karşılaştılar.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

787BeğenenlerBeğen
4,131TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular