Ana SayfaMasallarOrmandaki Ev

Ormandaki Ev

Ormandaki Ev – Grimm Kardeşler

Tür:Masallar
Yazar:Grimm Kardeşler
Yayınlanma Tarihi:1840
Yayınevi:Puslu Yayıncılık
Karakterler

Fakir Oduncu, Kız kardeşler, Yaşlı Adam, Prens

Konusu

Bu hikâye, karanlık bir ormanda kaybolmak, ıssız bir ev bulmak ya da nezaket ve doğruluğun her zaman kazandığı lanetli bir prensi kurtarmakla ilgili diğer birçok hikâyeyi hatırlatıyor.

Ayrıca burada tekrarlanan tekerlemeler de bu masalların özelliklerinden biridir.

Ormandaki Ev Özeti

Fakir bir oduncu ağaçları kesmek için ormana gider ve karısına öğle yemeğini en büyük kızının getireceğini söyler. Ancak en büyük kızı gelmeyince ortanca kızı ertesi gün öğle yemeğini getirmesi için, ertesi gün de en küçük kızı göndermesi için gönderir. İlk defa yola darı, ortanca kıza mercimek, büyük kız yolu bulsun diye küçük kıza bezelye koyar. Ama kızları yolu bulamaz ve ormanda kaybolur çünkü kuşlar yola saçılan bütün tahılları yemiştir. Ormanda kaybolan kızların her biri ormandaki evi görür ve evdeki yaşlı adamdan geceyi orada geçirmesini ister. Adam önce oradaki tavuk, horoz ve ineğe sorar, ardından kızlardan yemek yapmasını ister. Büyük ve ortanca kızlar, adamla yemek ve uyumak için izin isterler. Hayvanlar bakılmadığından şikâyet eder. Buna rağmen yaşlı adam kızları uyumaları için odaya gönderir. Daha sonra uyuyan kızları görünce yerdeki örtüyü açar ve onları kilere atar. Hayvanlarla sadece en küçük kız ilgilenir. Ertesi sabah, kız üç hizmetçisi ve lanetini kaldırdığı bir prensle bir şatoda uyanır. Prensle evlenir, ablası ve ortancası davranışlarını düzeltmeleri için madenciyle birlikte çalışmaya gönderilir.

Ormandaki Ev – Kitap Açıklaması

Kız: “Bu evde yaşayan insanlar, geceyi orada geçirmeme izin vereceklerdir mutlaka,” diye düşünmüş ve ışığın geldiği yöne doğru yürümeye başlamış. Kısa bir süre sonra, pencerelerinden ışık sızan bir eve gelmiş. Kız, eliyle camı tıklatmış ve içeriden boğuk bir ses, şöyle demiş: Çok güzel bu masalın devamı kitapta… Ve diğer masallar

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,118TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular