Ana SayfaMasallarPamuk Prenses ve Yedi Cüceler

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler – Grimm Kardeşler

Tür:Masallar
Yazar:Grimm Kardeşler
Yayınlanma Tarihi:1812
Yayınevi:Sis Yayıncılık
Karakterler

Pamuk Prenses: Kötü kalpli kraliçe kendisinden daha güzel olan Pamuk Prenses’in öldürülmesini ister. Saraydan kaçan Pamuk Prenses ormanda yedi cücenin evini bulur ve onlarla yasamaya baslar.

Kral: Pamuk Prenses’in babasıdır. Kraliçe eşi öldükten sonra yeniden evlilik yapar ancak yeni Kraliçesi kıskanç ve hırslıdır.

Kraliçe: Pamuk Prenses’in babası ile evlenen ancak onun kendisinden daha güzel oluşunu hazmedemeyip Pamuk Prenses’i öldürmeye çalışan köü kalpli biridir.

Prens: Pamuk Prenses’in bir tabutun içinde uyurken görüp yanına alır ve daha sonra sihirin etkisinden kurtulduktan sonra evlenir.

Konusu

Kendisinden daha güzel olduğu için kötü ve kıskanç üvey annesi tarafından öldürülmek üzere ormana gönderilen ve ormanda cücelerle birlikte yaşamaya başlayan bir prensesin maceralarını anlatır.

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler Özeti

Pamuk Prenses’in annesi ölünce babası (kral) yeniden evlenir, ancak üvey annesi (yeni kraliçe) Pamuk Prenses’e kötü davranır. Kötü kraliçenin sihirli bir aynası vardır ve sık sık bu aynaya dünyanın en güzel insanının kim olduğunu sorar. Gerçeği söyleyen sihirli ayna, Pamuk Prenses büyüyüp güzel bir genç kız olana kadar kraliçenin güzelliğini her zaman onaylar.

Pamuk Prenses’in kendisinden daha güzel olduğunu öğrenince kıskançlık krizine giren kraliçe avcılardan birine genç kızı öldürmesini emreder. Avcı Pamuk Prenses’i ormanda serbest bırakır. Pamuk Prenses ormanda bir cüce ailesiyle birlikte yaşamaya başlar. Bir süre sonra genç kızın yaşadığını öğrenen kötü kraliçe, yaşlı bir kadın kılığında cücelerin evine gider ve Pamuk Prenses’i zehirli bir elmayla zehirler. Cüceler, derin bir uykuya dalan genç kızı cam bir tabutta tutmaya başlar. Yoldan geçen bir prens, tabuttaki kıza âşık olur ve cüceleri tabutu yanına almaya ikna eder.

Hizmetçiler, ormanda ilerlerken tabutu bırakırlar. Pamuk Prenses’in boğazındaki zehirli elma parçası düşüşün etkisiyle çıkar ve genç kız uyanır. Genç çift evlenmeye karar verir ve yaşlı kral ile kötü kraliçeyi düğünlerine davet eder. Pamuk Prenses’in öldüğünü düşünen kraliçe, aynasından genç kraliçenin kendisinden daha güzel olduğunu öğrenince düğüne gelmeye karar verir. Burada gerçek ortaya çıkar ve kraliçe ceza olarak kırmızı kızgın demir ayakkabılarla dans ederek ölür.

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler – Kitap Açıklaması

İyi kalpli ve dünyalar güzeli Pamuk Prenses, üvey annesinin kıskançlığı yüzünden bir ormana bırakılır. Burada şirin mi şirin ve küçücük bir kulübeye sığınır…

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular