Ana SayfaMasallarHansel ve Gretel

Hansel ve Gretel

Hansel ve Gretel – Grimm Kardeşler

Tür:Masallar
Yazar:Grimm Kardeşler
Yayınlanma Tarihi:1812
Yayınevi:Mephisto Kitaplığı
Karakterler

Hansel ve Gretel: Üvey anneleri tarafından ormanda bir başına terk edilen iki kardeştir.

Cadı: Hansel ve Gretel’in gözlerini boyamak için yiyecek ve içecek vererek, daha sonraları ise mahkûm edip şişmanlatarak yemeyi planlayan kadındır.

Konusu

Hansel ve Gretel, evlerini çevreleyen ormanda yaşayan korkunç bir cadı tarafından kaçırılan kardeşlerin hikâyesini anlatıyor. Yiyecek ve iş bulmak için Gretel ve erkek kardeşi Hansel, karanlık ormanın derinliklerine doğru yola çıkarlar. Ancak burada onları kötü bir sürpriz beklemektedir.

Hansel ve Gretel Özeti

Hansel ve Gretel, fakir bir oduncunun çocuklarıdır. Oduncunun karısı açlıktan korkarak çocukları ormana götürmeye ve onları terk etmeye ikna eder. Planı duyan Hansel ve Gretel, eve dönüş yolunu bulmak için beyaz çakılları toplar. Çocuklar döndüğünde, anneleri babayı tekrar aynısını yapmaya ikna eder. Ama bu sefer çocukların sadece yolu işaretlemek için kırıntıları var. Ne yazık ki, orman hayvanları artıkları yerler, bu yüzden Hansel ve Gretel kaybolur.

Çocuklar ormanın derinliklerinde şekerden yapılmış bir kulübeye rastlarlar. Dayanamazlar ve kulübeyi yemeye başlarlar. Kulübenin sahibi yaşlı bir kadın onları içeri davet eder ve onlara yemek ikram eder. Masa şekerler, fıstıklar, kekler ve diğer tatlılarla dolu. Ama kadın aslında kulübeyi çocukları cezbetmek, onları şişmanlatmak ve yemek için yapmıştır. Hansel’i bir kafese kilitler ve Gretel’i hizmetçi yapar. Gretel’e Hansel’i zorla beslemesini emreder. Çaresiz Gretel ağlamaya başlar ve emirleri yerine getirir. Hansel, daha önce kafeste olan bir çocuğa ait ince bir kemik bulur. Hansel’in yemek için yeterince şişman olup olmadığını öğrenmek isteyen cadı, ondan parmağını çıkarmasını ister ve bu kemiği uzatır. Cadı çok yaşlıdır ve iyi göremez, bu yüzden Hansel’in parmak yerine kemik uzattığını anlamaz. Günler geçer ama cadı, Hansel’in hiç şişmanlamadığını düşünür. Bir gün sinirlenir ve şişman olsun ya da olmasın onu yemeye karar verir. Gretel’e fırına tırmanmasını ve kızgın olup olmadığına bakmasını söyler. Gretel cadının onu pişireceğini tahmin eder, onu fırına sokar ve kapıyı arkasından kapatır. Cadı evinden mücevherleri alan çocuklar, babalarının evine dönerler ve o günden sonra aileleriyle hep mutlu kalırlar.

Hansel ve Gretel – Kitap Açıklaması

Grimm Kardeşler ve onlardan da önce Giambattista Basile tarafından uyarlanan bir masal.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular