Ana SayfaMasallarÇizmeli Kedi

Çizmeli Kedi

Çizmeli Kedi – Tatsuhiko Shibusawa

Tür:Masallar
Yazar:Tatsuhiko Shibusawa
Yayınlanma Tarihi:1860
Yayınevi:Timaş Çocuk
Karakterler

Çizmeli Kedi: İnsanları aldatarak yoksul efendisi için zenginlik ve saygınlık elde etme peşinde koşan bir kedi.

Konusu

İnsanları aldatarak yoksul efendisi için zenginlik ve saygınlık elde etme peşinde koşan bir kedi hakkındaki Avrupa masalıdır.

Çizmeli Kedi Özeti

Bir değirmenci ölürken değirmenini büyük oğluna, eşeğini ortanca oğluna, kedisini de küçük oğluna bırakmış. Hiçbir şey yapamayan delikanlı kediyle ne yapacağını bilemez. Ancak kedi konuşur ve ona yardım edeceğini söyler. Bir çift çizme ve bir çanta ister. Evden uzakta olan kedi, bir tepenin yamacında ölü taklidi yaparak çantasına koyduğu şalgam ve havucu yemeye gelen tavşanı boğar. Saraya gider ve efendisi Karabaş Markisi’nden tavşanı krala hediye eder. Çizmeli Kedi uzun bir süre krala bu şekilde hediyeler getirmeye devam eder. Kralı Karabaş Markisi hakkında meraklandırır. Bir gün kralın kızını nehir kıyısında gezintiye çıkaracağını öğrendiğinde, değirmencinin oğlunun geçecekleri saatte nehre girmesini ve boğuluyormuş gibi yapmasını ister ve araba yaklaştığında sorar. Yardım için Kralın adamları boğulma numarası yapan çocuğu kurtarır. Çizmeli kedi efendisinin kıyafetlerinin çalındığını söylediği için genç adam kralın yedek kıyafetlerini giymiş. Kralın kızı, şık giysiler içinde oldukça göz alıcı görünen genç adama âşık olur.

Kral, genci arabasına alıp yola devam ederken, deniz gibi uzanan tarlaların önünde arabayı durdurup orada çalışan işçilere tarlaların kim olduğunu sorar ve karabaş markisi cevabını alır. Çünkü kedi kısa yolu çalıştırıp, söylemezlerse kılıçtan geçirileceklerini söyleyerek işçileri korkuttur. Aslında tarlalar, yakınlardaki devasa bir sarayda yaşayan ve istediği hayvan kılığına girebilen Ogre tipi bir deve aittir. Çizmeli Kedi onu ziyaret eder ve yeteneğini sergilemesini ister. Dev, kedinin isteği üzerine önce aslan, sonra da fare kılığına girer. Fare kılığına giren dev kedi onu hemen yer. Kralın arabası devin sarayına vardığında onu Karabaş Markisinin sarayında karşılar. Marki’nin zenginliğinden etkilenen kral, güzel kızını değirmencinin oğluyla evlendirir.

Çizmeli Kedi – Kitap Açıklaması

İnsanları aldatarak yoksul efendisi için zenginlik ve saygınlık elde etme peşinde koşan bir kedi hakkındaki Avrupa masalıdır.

Bir varmış bir yokmuş. Eski zamanların birinde yaşlı bir değirmenciyle üç oğlu yaşarmış.

Yaşlı adamcağızın bütün mal varlığı, değirmeni, eşeği ve kendisinden ibaretmiş…

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,101TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular