Ana SayfaMasallarAli Baba ve Kırk Haramiler

Ali Baba ve Kırk Haramiler

Ali Baba ve Kırk Haramiler – Kolektif

Tür:Masallar
Yazar:Kolektif
Yayınlanma Tarihi:18. Yüzyıl
Yayınevi:Kaknüs Yayınları
Karakterler

Ali Baba: Tüccar bir babanın çocuğudur. Odun toplayıp kesen bir oduncu.

Kasım: Ali Baba’nın ağabeyidir. Hırs ve zenginlik peşinde koşması, öldürülmesine sebep olur.

Morgiana: Kasım’ın zengin eşi.

Kırk Haramiler: Mağarada sakladıkları altınları ile tanılan bir grup hırsız.

Konusu

Masal Ali Baba’nın, hırsızların ” Açıl Susam Açıl” diyerek girdiği bir mağarayı keşfeden fakir bir oduncunun, hırsızlar tarafından fark edilmesi ile Ali Baba’yı öldürmeye çalışan Kırk Haramiler’i konu ediniyor.

Ali Baba ve Kırk Haramiler Özeti

Ali Baba ve ağabeyi Kasım, tüccar bir babanın çocuklarıdır. Babasının ölümünden sonra açgözlü Kasım zengin bir kadınla evlenir ve babasının işini büyütmeye çalışır. Ali Baba fakir bir kadınla evlenir ve oduncu olur. Ali Baba bir gün ormanda odun toplayıp keserken, kırk hırsızın hazineyi ziyaret ettiğini duyar. Hazineler bir mağaradadır ve mağaranın ağzı sihirle mühürlenmiştir. “Açıl Susam Açıl” denildiğinde açılır, “Kapan Susam Kapan” denildiğinde kapanır. Hırsızlar mağaradan çıkarken Ali Baba mağaraya girer ve dikkatlice bir torba altın alır ve eve götürür.

Ali Baba ve karısı, halalarından altını tartmak için terazi isterler. Kasım’ın karısı, Ali Baba ve karısının ne tarttığını anlamak için terazinin altına balmumu yapıştırır. Teraziyi geri aldıklarında teraziye yapışmış bir altın para görünce şok olur ve kocasına söyler. Kasım’ın ısrarı üzerine Ali Baba ona mağarayı anlatır. Kasım mağaraya yanına bir eşek alır ve sihirli sözleri söyleyerek mağaraya girer. Ancak hazineye olan hırsı ve heyecanı nedeniyle mağaradan çıkış için sihirli kelimeleri unutur. Hırsızlar, Kasım’ı mağarada bulup öldürürler. Ağabeyi geri dönmeyince Ali Baba mağaraya gider ve Kasım’ın cesedinin parçalara ayrıldığını ve içeri girmeye çalışanlara tehdit olsun diye her parçanın mağaranın girişine yerleştirildiğini görür.

Ali Baba cesedi eve getirir ve Kasım’ın evindeki cariye olan Morgiana’ya teslim eder ve kızı Kasım’ın ölümünün doğal sebeplerle olduğunu göstermesi için görevlendirir. Morgiana önce eczaneden bir ilaç alır ve Kasım’ın ağır hasta olduğunu söyler. Sonra Baba Mustafa adlı bir terziye para verir, gözlerini bağlar ve Kasım’ın evine götürür. Terzi, Kasım’ın vücudunun ayrılan kısımlarını kimse şüphe etmesin diye diker. Daha sonra kimsenin şüphesi olmadan Ali Baba ve ailesi Kasım için cenaze töreni düzenler. Hırsızlar cesedin gittiğini anlarlar ve onun sırlarını bilen başka birinin olduğunu anladıklarında onu bulmak için yola çıkarlar. Hırsızlardan biri kasabaya gider ve ölü bir adamın cesedini yeniden diktiğini söyleyen Baba Mustafa’ya rastlar. Baba, Mustafa’dan kendisini ölüler evine götürmesini ister. Terzi yine gözleri bağlı ve adımlarıyla evinin yolunu bulur. Hırsız gece gelip evdeki herkesi öldürsünler diye evin kapısına bir işaret koyar. Ancak Morgiana hırsızın ne yaptığını görür ve tüm komşularının kapılarına aynı işareti koyar. Kırk hırsızlar geceleyin geldiklerinde evi bulamazlar ve hırsızların reisi öfkelenir ve kapıya işaret koyan hırsızı öldürür. Ertesi gün başka bir hırsız Baba Mustafa’ya gider. Ancak bu kez Ali Baba’nın ön kapısındaki taş basamağın bir parçasını kırar. Morgiana yine aynı şeyi komşularının kapısına yaparak planın başarısız olmasına neden olur. İkinci hırsız da başarısızlığı nedeniyle öldürülür. Bu sefer hırsızların lideri gidip evi kendisi bulur ve evin her detayını aklında tutar.

Hırsızların başı, Ali Baba’nın misafirperverliğine ihtiyacı olan ve katırlarla birlikte otuz sekiz kavanoz getiren bir petrol tüccarı kılığına girer. Küplerden biri yağla doldurulur, hırsızların geri kalanı gizlenir. Ali Baba uyuduğunda hırsızlar onu öldürür. Yine Morgiana, hırsızların planını anlar ve hırsızların saklandığı kavanozlara kızgın yağ döker. Liderleri adamlarını uyandırmaya geldiğinde, hepsini ya ölü ya da kaçarken bulur. Ertesi sabah Morgiana, Ali Baba’ya kavanozdaki hırsızları anlatır. Onları gömerler ve Ali Baba Morgiana’yı serbest bırakır. Bir süre sonra hırsızların lideri, intikam almak için Ali Baba’nın oğluyla arkadaşlık kurarak kendisini tüccar olarak tanıtır ve Ali Baba’nın evinde yemeğe davet edilir. Morgiana hırsızı tanıdığında, bir hançerle kılıç dansı yapar ve hırsızı hırsızın kalbine saplar. Ali Baba Morgiana’ya önce kızar ama hırsızın onu öldürmeye çalıştığını öğrenince kıza teşekkür eder ve onu oğluyla evlendirir. Ali Baba artık mağaradaki hazineleri ve hazinelere nasıl ulaşılacağını bilen tek kişidir.

Ali Baba ve Kırk Haramiler – Kitap Açıklaması

“Ali Baba çok şanslı ama hizmetçi kız Nurcihan’ın zekâsı olmasa işler yolunda gitmeyebilirdi.” Zarah, 12

Atlılar Ali Baba’nın gizlendiği yerin yakınında durunca Ali Baba nefesini tutup beklemeye başladı. Atlarından inen adamları birer birer saydı, toplam kırk kişiydi; hepsi de ellerinde torbalar dolusu altın, gümüş ve değerli taş taşıyordu.

Ali Baba ormana her zamanki gibi odun toplamak için gittiğinde hayatını değiştirecek inanılmaz bir maceraya atılacağını nereden bilebilirdi?

Gizli hazinelerle dolu mağarayı keşfettikten sonra Ali Baba’nın yüzüne gülen talihi, çok geçmeden korkunç bir tehdide dönüşüyor. Karısıyla ve ailesiyle birlikte yeniden huzurlu bir hayat yaşayabilecek mi?

Ali Baba’nın kardeşi Kasım zengin bir adam ama başkalarının mutluluğunu önemsemiyor. Bu bencilliği başına neler açacak?

Hizmetçi kız Nurcihan’ın karşılaştığı sorun, bir ölüm kalım meselesi. Kendini ve Ali Baba’nın ailesini felaketten kurtarabilecek kadar zeki ve yürekli mi?

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Meryem
Üye
1 yıl önce

Ne dinlerdik ya 😊

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,489TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular