Peter Pan

Peter Pan – J. M. Barrie

Tür:Masallar
Yazar:J. M. Barrie
Yayınlanma Tarihi:1911
Yayınevi:Yabancı
Karakterler

Peter Pan: Düşler adasında yaşayan, uçabilen ve hiç yaşlanmayan karakter.

Wendy, John, Michael: Darling ailesinin üç çocuğudur.

Kara Kanca: Peter Pan’ı yok etmek isteyen korsan.

Konusu

Peter Pan, büyümeyi reddeden yaramaz bir çocuktur. Bitmeyen çocukluğunu, Peri arkadaşı Tinker Bell ve Kayıp Çocuklar adlı çocuk çetesiyle birlikte küçük Neverland adasında, maceradan maceraya maceraya atılarak, Korsan Kaptanı Hook ve ekibine meydan okuyarak geçirir.

Peter Pan Özeti

Darling ailesi güzel bir bahçeye sahip şirin bir evde mutlu bir şekilde yaşıyor. Ama Bayan Darling biraz sorunludur. Çünkü çocukları Dream Island adındaki bir yerden ve Peter Pan adındaki hayali bir kahramandan bahsedip duruyor. Küçük bir çocukken duyduğu bu peri masalına çocuklarının gerçekmiş gibi inanması canını sıkar. Çocuklar Peter Pan’ın onlara geldiğini ve oyun oynadıklarını söyleyip duruyorlar.

Bayan Darling bir gece şöminenin yanında dikiş dikerken korkunç bir şey olur. Peter Pan eve gelir. O güne kadar varlığına inanmadıkları bu çocuğu görürler. Peter Pan orada gölgesini unutur ve kaçar. Daha sonra Peter Pan gölgesini almaya gelir; Çocukları yanına alır. Düşler Ülkesine doğru uçmaya başlarlar. Ama Bayan Darling, çocuklarının Peter Pan tarafından elinden alındığını görünce çok üzülür ve buna engel olamaz. O günden sonra zavallı kadın bir daha asla gülümsemez.

Peter Pan’ın yanında yaramaz bir peri vardır. Adı Çıngırak. Wendy, John ve Michael durumlarından çok memnunlar. Çünkü uçmayı öğrenirler. Sonunda Düşler Ülkesine gelirler. Dreamland’de Peter Pan’ı kovalayan korsanlar, korsanları kovalayan Kızılderililer de var. Çocuklar Peter Pan’ın arkadaşlarıyla kalır. Wendy onların annesi olur. Ama Wendy yanlışlıkla vurulur. Bir süre sonra iyileşir. Kara Kanca, kollarından birini yiyen timsahtan kaçar ve düşmanı Peter Pan’ı öldürmek için farklı planlar yapar. İkisi de başarılı olamaz. Sonunda Peter Pan’ın arkadaşlarını ve çocuklarını kaçırır. Peter Pan onları gemide öldürecekken kurtarır. Kara Kanca da yaptığı kötülüklerden dolayı cezalandırılır ve timsah tarafından yenir. Wendy, John ve Michael ailelerini özlemeye başlarlar. Londra’ya dönmek zorundalar. Peter Pan bu duruma çok üzülür. Çocuklar eve döndüğünde ise aile çok mutlu olur.

Yıllar geçer. Üç çocuğu da büyür ve evlenir. Wendy’nin bir kızı olur. Jane. Peter Pan onu Dreamland’e götürür. Wendy, kızının geri döndüğünü göremeden ölür. Wendy döndüğünde, o da evlenir ve bir kızı olur. Adı Margerat olan bu kız da Peter Pan’ın hayalini kurmaya başlar…

Peter Pan – Kitap Açıklaması

“Bütün çocuklar büyür, biri hariç.”

“Niye ağlıyorsun çocuk?”

Bu soruyla başlıyor ünlü masalımız. Wendy, Peter Pan’i yerde ağlarken bulmuştu. Kendisiyle yaşıt gibi duran bu çocuk, çaresiz bir şekilde kaybettiği gölgesini tekrar ayaklarına bağlamaya çalışıyordu. Wendy’nin ona yardım etmesi üzerine Peter, onu ve iki erkek kardeşini, Kayıp Çocuklar’la yaşadığı Varolmayan Ülke’ye, bütün çocukların çocuk kaldığı diyara davet eder. Böylece Wendy ve kardeşleri George ile John, Peter’ın perisi Tinker Bell’in tozuyla çıktıkları, denizkızları ve korsanlarla dolu bu macerayı unutamayacaklardı… En azından büyüyene kadar.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,484TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular