Ana SayfaMasallarGüzel ve Çirkin

Güzel ve Çirkin

Güzel ve Çirkin – Kolektif

Tür:Masallar
Yazar:Kolektif
Yayınlanma Tarihi:1700 – 1800 Yıları
Yayınevi:1001 Çiçek
Karakterler

Güzel: Bir babanın üç kızından en küçük olanıdır.

Çirkin: Bir büyücü tarafından canavara dönen. Bahçesinden koparılan gül karşılığında adamın kızını alan bir prens.

Konusu

Kızlarının en küçüğü olan ‘Güzel’, başlarına gelen felaketlerden kendini sorumlu tutar ve babasının cezasını çekerek kendini feda eder.

Güzel, Çirkin’e ait olan gizemli kalede onunla yaşamaya başlar ve bu kalenin göründüğü kadar tehlikeli veya karanlık olmadığını anlaması konu ediniyor.

Güzel ve Çirkin Özeti

Bir zamanlar zengin bir tüccar varmış. Bu tüccarın üç kızı varmış. İki kız çok bencil ama küçük kız iyi kalpli bir kızmış. Bir gün ticaret gemilerinin battığı haberini alır. Bir süre sonra tüccar son gemisinin güvende olduğunu duyar ve aramaya gider. Ayrılırken kızlarını mutlu etmek için ne istediklerini sorar. İki kızı mücevher ve elbise ister. Küçük kızı da bir gül ister. Tüccarın son gemisinden bir şey gittiğini öğrenir. Dönüş yolunda yolda bir saray görür ve akşamı orada geçirir. Giderken bahçesinden bir gül koparır. O anda bir canavar belirir. Adam çok korkar. Canavar gülü koparıldığı için çok sinirlenir. Kızından gülü koparması karşılığında bir tane getirmesini ister. Adam kabul eder ve çaresiz eve döner. Durumu kızlarına anlatır. İki büyük kız orada olmaz bile. Küçük kız, babasını ölümden kurtarmak için canavara gitmeyi kabul eder. Babası isteksizce onu canavara teslim eder. İlk günler güzel geçer ancak çok ağlar. Daha sonra canavara alışır. Canavar her akşam saat dokuzda onu ziyarete gelir. Kendini güzel bulup bulmadığını sorar. O da güzel bulmadığını söyler. Canavar korkunç bir ses çıkarır. Daha sonra evlenme teklif eder. Ancak kız kabul etmez. Bu birkaç gün devam eder.

Güzel kız canavarın varlığına alışmıştır. Bu sırada aynada kendisine ailesinin durumu gösterilir. Bir gün babasının hasta yattığını görür. Canavardan ayrılmak için izin ister. Canavar, bir hafta içinde gelmesi şartıyla gitmesine izin verir. Gelmezse öleceğini söyler. Kız sözünü tutmaz. İki hafta sonra pişmanlık duyar ve geri döner. Ancak bahçede yatan canavarı görür. Canavarı gördüğünde onu özlediğini fark eder. Ona sarılır ve canavarın daha önce yapmış olduğu evlilik teklifini kabul eder. Canavar daha sonra genç bir prense dönüşür. Bir büyücünün kendisine büyü yaptığını söyler. Güzel ve prens evlenir ve sonsuza kadar mutlu yaşarlar.

Güzel ve Çirkin – Kitap Açıklaması

Güzel’in babası, büyülü bir şatonun bahçesinden bir gül koparınca ev sahibini çok sinirlendirir. Onu bu korkunç düşmandan kurtarabilecek tek kişi, kızı Güzel’dir. Çirkin’in büyülü şatosunda, Güzel’i tahmin edilemez bir kader beklemektedir…

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular