Ana SayfaMasallarFareli Köyün Kavalcısı

Fareli Köyün Kavalcısı

Fareli Köyün Kavalcısı – Grimm Kardeşler ve Robert Browning

Tür:Masallar
Yazar:Grimm Kardeşler ve Robert Browning
Yayınlanma Tarihi:16’ncı Yüzyıl
Yayınevi:Kare Yayınları
Karakterler

Kavalcı: Piposu ile güzel bir melodi çalarak köyü altın karşılığında farelerden kurtarmaya çalışan ancak parası verilmeyince çocukları kaçırarak altınlarını temin etmeye çalışan adamdır.

Köy Halkı: Farelerden kurtulmak için Kavalcı’ya ellerindeki tüm altınları vererek köyü kurtarmaya çalışan kişilerdir.

Muhtar: Kavalcı köyü farelerden kurtarınca, artık fare olmaz deyip Kavalcı’ya parasını vermeyen, bunun üzerine Kavalcı’nın çocukları kaçırmasına neden olan kişidir.

Konusu

Almanya’nın Aşağı Saksonya bölgesinde bulunan Orta Çağ kasabası Hamelin’de çok sayıda çocuğun evden ayrıldığı ve daha sonra öldüğü bir efsaneye konu olur.

Tam anlatısında 16. yüzyılda kasabada çoğalan farelerden kurtulmak isteyen kasaba halkı, kasabadaki fareleri temizlemek için bir kavalcı ile anlaşma yapar. Vatandaşlar bu hizmet için ödeme yapmayı kabul etmeyince kavalcı, sihirli piposuyla rengarenk giysiler içindeki kasabanın çocuklarını alıp kasabadan uzaklaştırır. Hikayenin bu versiyonu sonraki yıllarda bir peri masalı gibi yayılmaya başladı.

Fareli Köyün Kavalcısı Özeti

1284’te fareler Hamelin köyünü işgal eder. Her yerde fareler var ve insanların tüm yiyeceklerini tüketmeye başlarlar. Halk bu durumda ne yapacağını bilemez ve köye “fareli köy” denilmeye başlar. Bir gün bu köye bir adam gelir. Ona bir torba altın verirlerse köyü farelerden kurtaracağını söyler. Köylüler o kadar çaresizdir ki, gerekli parayı toplayıp köy muhtarına verirler. Adam piposunu çıkarır ve öyle güzel bir melodi çalar ki bütün fareler onu takip eder. Adam onları köyün yakınındaki bir nehre götürür. Kavalcı nehri yürüyerek geçer ama peşinden gelen fareler suda boğulur. Köy farelerden kurtulur. Adam altınını almak için köye döndüğünde muhtar adama para vermek istemez çünkü köyde fare kalmamış ve altını ona vermemiştir. Bunun üzerine kavalcı yeniden piposunu çalar ve yürümeye başlar. Bu sefer 130 çocuk onu takip etmeye başlar. Kavalcı onları yakındaki bir ormana götürür. Ancak kavalcı uyurken köyün yerini bilen çocuklardan biri kavalcıyı alır ve bütün çocukları köye geri götürür. Çocuklarının kaybolmasından çok endişelenen köylüler, çocukları dönünce çok mutlu olurken, gerçeği öğrendiklerinde de köy muhtarına çok kızarlar. Sonunda kavalcıya altınlarını verirler.

Fareli Köyün Kavalcısı – Kitap Açıklaması

Sevgili çocuklar!

Her biri dünya klasikleri arasına girmiş olan bu masalları hiç böyle görmediniz. Bu kitaptaki harika çizimlerle sayfaların arasında kaybolacak, okurken çok keyif alacaksınız. Bu seri size masalların heyecan veren dünyasının kapısını açacak.

Elinizdeki bu kitapta değer olarak “sözünde durmak’ konusu işlenmiştir.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,488TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular