Melekler ve Şeytanlar

Melekler ve Şeytanlar – Dan Brown

TürYazarYayınlanma Tarihi
Roman, PolisiyeDan Brown2000
Karakterler

Robert Langdon: Harvard Üniversitesi’nde Simgebilim Profesörüdür. Dört Papa adayının kaçırılması üzerine onları kurtarmak ve Papa adaylarını kaçıran tarikatı çözmek için adımlar atar.

Konusu

İlahiyatçı Robert Langdon, tarihin en güçlü yeraltı ağı olan Illuminati adlı eski bir gizli kardeşliğin yeniden canlandırıldığını öğrenmesi ile kesintisiz macera ve aksiyonla Robert ve Vittoria, 400 yıllık antik sembollerin izini sürdürülmesi konu edinmiştir.

Melekler ve Şeytanlar Özeti

Harvard Üniversitesi Semboloji Profesörü kahramanımız Robert Langdon, Vatikan’dan kütüphanelerine girmek için izin beklerken Vatikan polisini karşısında bulur. Papa’nın ölümünden sonraki krizde Langdon’ın yardımına ihtiyaçları var ve Longdon tekrar İtalya’ya giden yola çıkıyor.

Vatikan’ın uzun süredir savaş halinde olduğu İlluminati mezhebi, sevilen dört Papa adayını kaçırır ve dahası CERN’den tüm Vatikan’ı yok edebilecek bir deneyi çalar. İlluminati her saat başı bir papa adayını öldüreceklerini ve gece yarısı tüm Vatikan’ı yok edeceklerini duyurur. Bunun üzerine Langdon, İlluminati tarikatının gizemlerini çözmeye başlar ve dört Papa adayına ulaşmaya çalışır.

Melekler ve Şeytanlar – Kısa Bilgiler

  • Da Vinci Şifresi isimli romanın da başkarakteri olan Robert Langdon ilk kez bu romanda boy göstermiştir.
  • Bu romanda Illuminati isimli eski bir kardeşlik örgütü ile Katolik Kilisesi arasında geçen heyecan dolu olaylar anlatılıyor.
  • Ambigramlar (tersine çevirme (inversion), sunulduğu şekliyle okunabildiği gibi, tam tersine çevrildiğinde de okunabilen grafiksel figürler) hakkında bilgi içeren ilk roman olarak gösterilir.
  • Romanın büyük bölümü Vatikan ve Roma’da, bazı bölümleri de İsviçre’de bulunan CERN laboratuvarında geçer.
Film Uyarlamaları
  • Film uyarlaması 15 Mayıs 2009’da ABD’de ve Türkiye’de vizyona girmiştir.
  • Ron Howard’ın yönettiği filmde Robert Langdon’ı 2006 yapımı The Da Vinci Code / Da Vinci Şifresi’nde olduğu gibi Tom Hanks canlandırmıştır.

Melekler ve Şeytanlar – Kitap Analizi

Vatikan’ın Papa seçilmesiyle ilgili gerçekleri ve geçmişte İlluminati tarikatı ile ilgili bilgileri kitapta bulabilirsiniz. Üstelik Vatikan’ın içinde bir tur atıyorsunuz ve gizemli yapıları çözüyorsunuz. Elbette Dan Brown sonunda herkesi şaşırtıyor ve kitabını çarpıcı bir sonla tamamlıyor. Okumanızı tavsiye ettiğim kitaplardan bir tanesi olduğunu söylebilirim.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyari
KitapDiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

988BeğenenlerBeğen
1,300TakipçilerTakip Et
114TakipçilerTakip Et
403TakipçilerTakip Et
29AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular