Dijital Kale

Dijital Kale – Dan Brown

Tür:Roman, Bilim Kurgu
Yazar:Dan Brown
Yayınlanma Tarihi:1998
Yayınevi:Altın Kitaplar
Karakterler

Susan Fletcher: NSA’nın Baş Kriptograficisi ve hikâyenin başkarakteri.

David Becker: Modern Diller Profesörü ve Susan Fletcher’ın nişanlısı.

Ensei Tankado: Digital Fortress sisteminin yazarı ve huysuz eski bir NSA çalışanı.

Commander Trevor Strathmore: NSA Operasyon Direktör Yardımcısı.

Phil Chartrukian: NSA Teknisyeni.

Greg Hale: NSA Kriptograficisi.

Leland Fontaine: NSA Direktörü

Hulohot: Strathmore tarafından geçiş anahtarını bulmak için tutulan bir suikastçı.

Midge Milken: Fontaine’in iç güvenlik analisti.

Chad Brinkerhoff: Fontaine’in kişisel asistanı

Jabba: NSA’nın kıdemli Sistem Güvenlik Görevlisi

Soshi Kuta: Jabba’nın başteknisyeni ve asistanı

Tokugen Numataka: Dijital Kale sisteminin geçiş kodunu satın almaya çalışan bir Japon iş insanı.

Konusu

Kitap, Amerikan hükümetinin kontrolünde olan ve tüm şifrelenmiş metinleri dijital ortamda çözmek için kullanılan gizli bir sistemin (TRANSLATR) bir gün çözemediği bir şifrelemeye bulaşmasından sonra yaşananları konu alıyor. Ayrıca, hükümetin vatandaşların özel bilgilerini izlemesini, mahremiyet haklarının ihlal edilmesini ve bunların etik sonuçlarını sorguluyor.

Dijital Kale Özeti

Susan Fletcher, NSA adı verilen bir şifre çözme, halka açık veri deposunda şifre çözme başkanı olarak çalışıyordu. O sabah erkek arkadaşı David Becker ile tatile gitmeyi hayal ederken, David’in acil bir işi olduğunu ve hemen İspanya’ya gitmesi gerektiğini öğrenir ve ardından komutanı Strathmore tarafından NSA’ya çağrılır. NSA’da işler iyi gitmiyor. TRANSLTR, şimdiye kadar neredeyse hiç bir şifre olmayan bir şifrenin şifresini çözemez. Bu, eskiden TRANSLTR’nin üretim mühendislerinden biri olan Ensei Tankado tarafından oynanan mini bir oyundur. Ensei Tankado; Gizliliğe değer verdi, TRANSLTR’nin dünyaya duyurulması gerektiğini savundu, ancak bu nedenle NSA’dan atıldı. Şimdi Dijital Kale adını verdiği kırılmaz bir kod bulduğunu iddia ederek Komutan Strathmore’a şantaj yapıyor. Ya o Dijital Kale’yi her yere teslim edip NSA’yı yok eder ya da TRANSLTR’yi ortaya çıkarıp NSA’yı kurtarır.

Bu arada, David yüzüğün peşindedir. Peşinde olan suikastçı Hulahot’tan habersiz yüzüğü aramaya başlar. İlk olarak, Tankado öldüğünde etrafındaki insanları araştırır. Hastanede yaşlı adamı bulur ama yüzüğün onda olmadığını öğrenir. Oradan çıkınca Hulahot yaşlı adamı öldürür. Daha sonra yüzüğü alan Alman turisti aramaya başlar ve onu bir otelde bulan David, yüzüğü başkalarına verdiklerini öğrenir. Ve yüzüğü alan kızın şu anda havaalanında olduğunu öğrenen David, son hızla havaalanına doğru yola çıkar ve kızı bulur. Kız için aldığı uçak bileti karşılığında yüzüğü satın alır. Strathmore’un geri dönmeye çalışırken özel uçağını geri aldığını gören David, Hulahot ile bir kovalamacaya başlar ve bacağından vurulur. Sonunda yüksek bir tepeye çıkarak onu aldatmayı başardı ve Hulahot’u vurdu. Bu arada, Başkan Fonteine’in ajanları David’i kurtarmak için gelirler. Başkan Fonteine, Strathmore’un ne yaptığının farkındadır ve ilk başta iyi şeyler yaptığını düşünür ama sonunda gerçeği anlar ve devreye girer.

Susan oyunu çözmeye başlar. Aslında Dijital Kale diye bir şeyin olmadığını, Tankado’nun onlar için oynadığı basit bir oyunla virüsü TRANSLTR’ye sokmayı başardığını ve NDAKATO diye birinin olmadığını öğrenir. Bunu komutana haber vermeye gider ama komutan da bunu anlar. Her şey için çok geçtir. TRANSLTR kendi kendine patlayacak ve ikisi de orada ölecek. David’den hâlâ haber alamayan Susan büyük bir merakla beklerken Strathmore ceketini ona verir ve TRANSLTR’yi kurtarmaya gittiğini söyler. Ancak unuttuğu hatırlatma cihazı Hale’nin ölmeden önce söylediklerinin doğruluğunu kanıtlar. Bunları öğrenen Susan artık yerinde duramaz. Strathmore ona her şeyi anlatır ve Susan kaçmaya çalışırken TRANSLTR patlar ve Strathmore’u içeride ölü bırakır.

Oradan çıkmayı başaran Susan, Başkan Fonteine ​​ile karşılaşır. Ayrıca virüsün farkına vardılar ve virüsü yok etmek için Jabba ile birlikte çalışırlar. David’in hayatta olduğunu öğrenen Susan rahatlar ve işini yapmaya başlar. Verileri kurtarmak için gerekli şifreyi bulma süresi sadece on dakikadır. On dakika sonra tüm dünya gerçeği öğrenebilir, hatta şifreyi bulamazlarsa büyük bir savaş patlak verebilir. Birlikte kodu kırmaya çalışırlar. Yüzüğü boşuna bulduğunu fark eden David, Susan’ın kodu deşifre etmesine yardım etmeye çalışır. Kalan son üç saniye ile Nagazaki ve Hiroşima arasındaki farkı buldular, verileri çözdüler ve kurtardılar. Şifre 3’tür. David gelir ve Susan’a evlenme teklif eder.

Dijital Kale – Kitap Açıklaması

Ulusal Güvenlik Teşkilatı dünyanın kaderini değiştirecek ve dijital ortamdaki tüm şifreli metinleri bilecek özel bir bilgisayar üretir. Ne var ki, günün birinde bu özel bilgisayar karşılaştığı esrarengiz bir şifreyi çözemez. Ve kriptoloji uzmanı, zeki ve güzel Susan Fletcher göreve çağrılır. Genç kadın korkunç bir gerçekle yüzleşir. Silahlarla ya da bombalarla değil, Amerika Birleşik Devletleri’nin en güçlü haber alma örgütü olan Ulusal Güvenlik Teşkilatı çözülemez bir şifreyle rehin alınmıştır.

Sırlar ve yalanlar fırtınasına yakalanan Fletcher inandığı teşkilatı kurtarma savaşı verir. Dörtbir yandan ihanete uğrayan güzel kadın yalnızca ülkesini değil, kendi canını ve sevdiği erkeği de kurtarmaya çalışır…

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular