Ana SayfaRomanBaşlangıç

Başlangıç

Başlangıç – Dan Brown

Tür:Roman
Yazar:Dan Brown
Yayınlanma Tarihi:2017
Yayınevi:Altın Kitaplar
Karakterler

Edmond Kirshc: Bir bilgisayar dehasıdır. Bu keşfin tüm inançları derinden sarsacağı ve hatta dinleri sona erdireceği konusunda büyük bir keşif yaptığını iddia ediyor. Keşfini dünyaya duyurmadan önce, üç büyük dinin temsilcileriyle gizli bir görüşme yapar ve keşfe tepkilerini görmek ister. Bu sunum esnasında öldürülür.

Robert Longdon: Edmond Kirshc’ın eski hocasıdır.

Wiston: Asistan bir yapay zekâdır.

Ambra: Müze müdürüdür. İspanyanın gelecekti Kralı ile nişanlıdır.

Avila: Sunum esnasında Edmond Kirshc’ı öldüren katildir.

Konusu

Dinlerin kökeni ve inanç değerleri hakkında yazılmış bir gizem romanıdır. Bir milyarder fütürist Edmond Kirsch’ün dünyayı değiştirecek bir bilgi ifşası çağrısından sonra başlar ve entrikalarla devam eder. Dinlerle olan bağlantıları ve onların kökensel birlikteliklerini sorgulayan kitapta, tüm gizem Langdon üzerinde toplanıyor.

Başlangıç Özeti

Kitabın asıl sorusu şudur: “Nereden geldik, nereye gidiyoruz?”. Çok zengin ve deha olan Edmond Kirsch, tarih boyunca insanlığı şaşırtan bu sorunun cevabını bir keşifle bulur. Bu sunuma eski akıl hocası Robert Langdon’ı da davet eder. Edmond oldukça gösterişli bir sunumla seyirciyi tepkiye hazırlarken, sahnede öldürülür ve o andan itibaren kaos patlak verir.

Sunum öncesi Robert ile bireysel olarak görüşen Edmond, keşfinin dört büyük dini yok edeceğini ve bu dinlerin üç gün önce din adamlarıyla buluştuğunu söyler. Bu sunumu din adamlarına yapar. Ama din adamları açıkça Edmond’u tehdit eder. Robert’a bu durumu anlatan Edmond, hocasından bir fikir almak ister. Sunumu yapmalı mı? Robert ayrıca din adamlarının tehditlerinin gözdağı vermek olduğunu, böyle bir hata yapmayacaklarını söyler ve öğrencisini sunuma teşvik eder. Sahnede vurulan Edmond’un ölümünden kendini sorumlu tutan Robert, sunumu tüm insanlığa göstermek için bir maceraya atılır.

Robert gizemleri çözmeye çalışırken Kraliyet Ailesi, Hıristiyan temsilciler ve dini fanatikler işin içine girer. Müze müdürü Ambra, Robert’a çok yardımcı olur. Bu arada, Robert’a yapay zeka asistanı Winston yardım eder. Müzeyi gezen konuklara kemik iletimli kulaklık vesilesiyle eşlik eden Winston, Robert’e de yardım eder.

Edmond Kirsch’i öldüren Amiral Luis Avilla, Edmond’ı sahnede öldürmek isteyen Regent isimli adam yönünde icadın keşfedilmesini engellemeye çalışır ve başarılı olur. Öte yandan yabancı basın ve ülke gündemi Edmond Kirsch’ün ölümünü konuşur. Bazı iddialarda bulunuldu. Bu iddialarda Kraliyet Ailesi’nden söz edilmesi de önemli bir konudur.

Ambra Vidal ve Robert Langdon sonunda Edmond’ın laboratuvarına gelirler ve keşfi açıklamaya hazırlanırlar. Buluş, insanın evrim teorisiyle nasıl var olduğunu genel hatlarıyla anlatmaktadır. İnsan ırkının 50 yıl içinde neslinin tükeneceğini söyler.

AI Winston kendini sıfırlayacak ve bu durumda laboratuvardan aldığı telefondan Profesör ile iletişime geçecektir. Edmond kanserden ölecektir. Bunu öğrenen Winston, buluşun yansımaları hakkında düşünür ve sonuç olarak, Edmond’un sunum sırasında ölümünün en etkili kaybolma olduğu sonucuna varır. İnternette kiralık katiller tutar, basına asılsız haberler sızdırır ve suikastı Naip adıyla Avilla’ya yönettiğini itiraf eder. Robert duydukları karşısında şok oldu ve Yapay Zekânın ne kadar geliştiğini ve daha da gelişebileceğini tahmin etmez.

Başlangıç – Kitap Açıklaması

Kim olursan ol, neye inanırsan inan, Çok yakında her şey değişecek…

Genç adam, aniden üç büyük dinin temsilcilerine döndü. “Şaşırtıcı bulacağınızı tahmin ettiğim bilimsel bir buluşum sebebiyle bugün buradayım. İnsanlık deneyimimizin en temel iki sorusuna cevap bulma ümidi ile yıllardır peşinden koşuyordum. Bu bilginin tüm inananları derinden etkileyeceğine inanıyorum. Nasıl desem, ‘yıkıcı’ diye tanımlanabilecek bir değişikliğe sebep olabilir. Birazdan görecekleriniz, dünyayla paylaşmayı umduğum sunumun kaba bir kesiti. Fakat bunu yapmadan önce dünyanın en etkili din adamlarına danışmak, en çok etkilenecek kişilerce nasıl algılanacağını öğrenmek istedim.”

Piskopos, haham ve ulema birbirlerine baktılar, sıkılmış görünüyorlardı. Piskopos, “İlginç bir girizgâh Bay Kirsch. Bize gösterecekleriniz dünya dinlerinin temelini sarsacakmış gibi konuşuyorsunuz,” dedi.

Genç adam kutsal metinlerin saklandığı bu eski mahzende etrafına baktı. Temellerini sarsmayacak, yıkacak, diye düşündü. Din adamları üç gün içinde bu sunumu bir etkinlikle insanlara duyuracağını bilmiyorlardı. Bunu yaptığında tüm insanlar, dini öğretilerin gerçekten de ortak bir noktası bulunduğunu anlayacaklardı: Hepsinin tümden yanlış olduğunu…

Nereden geldik? Nereye gidiyoruz?

İnsanoğlunun var olduğu günden beri cevabını bulmaya çalıştığı bu temel soruya cevap bulma iddiasındaki bir fütüristin tam da keşfini açıklayacağı gece her şey trajik bir biçimde karanlığa gömülür. Eski öğrencisinin sunumuna davetli olan Simgebilim Profesörü Robert Langdon söz konusu keşfi öğrencisinin anısına dünyaya duyurmaya karar verir. Ancak, kendisini bekleyen şifrelerden, acı sürprizlerden ve ölümcül fanatiklerden habersizdir…

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,481TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular