Ana SayfaRomanKayıp Sembol

Kayıp Sembol

Kayıp Sembol – Dan Brown

Tür:Roman
Yazar:Dan Brown
Yayınlanma Tarihi:2009
Yayınevi:Altın Kitaplar
Karakterler

Robert Langdon: Harvard Üniversitesi’nde semboloji profesörü ve aynı zamanda kitabın ana karakteridir.

Mal’akh: Kitapta Robert’ı Kongre Binası’na götüren ve Kadim Gizemlere ulaşmaya çalışan kişidir. Vücudu dövmelerle kaplı ve Peter’ı kaçırırken elini keser.

Peter Solomon: Otuz üç dereceden bir duvarcı, Katherine Solomon’un ağabeyi, Robert Langdon’ın arkadaşı, kitaptaki komployu başlatan kaçırma olayının rehinesidir.

Katherine Solomon: Noeticologist, Peter Solomon’un kız kardeşi, Zachary Solomon’un halası, Isabel Solomon’un kızı, Robert Langdon’ın piramidi deşifre etmesine yardım eden kişidir.

Trish Dunne: Katherine ile birlikte çalışan metasistem araştırmacısıdır. Etanol bir tank içinde boğularak Mal’akh tarafından öldürülür.

Isabel Solomon: Katherine Solomon ve Peter Solomon’un annesi, Zachary Solomon’un babaannesi. Kitaptaki olaylardan on yıl önce Mal’akh tarafından vurularak, Katherine’in ellerinde ölür.

Warren Bellamy: Kongre Binasının mimarı ve Peter Solomon’un mason arkadaşıdır. Robert, Langdon’ı Inoue Sato’nun Mal’akh’a yardım ettiğine inandığı için Sato tarafından tutuklanmaktan kurtarır.

Inoue Sato: CIA’in başkanıdır.

Trent Anderson: Kongre Binası Güvenlik Şefidir.

Konusu

Masonluğun ve geçmişte kalmış gizlemli sırların arasında kaybolmadan yolunu bulmaya çalışan Profesör Langdon, gizemlerle dolu kayıp bir tarihin kapısını aralayarak gerçeğe ulaşmaya çalışıyor. Antik çağlarda kalmış geleneksel bir ritüelle davet alan profesör, kayıp arkadaşını bulmak için bu daveti mecburen kabul ediyor.

Kayıp Sembol Özeti

Roman, Robert Langdon’ın yakın arkadaşı Peter Solomon tarafından bir konferans vermek üzere ABD Capitol’üne çağrılmasıyla başlıyor. Ancak Robert Langdon Capitol’e gittiğinde oyuna geldiğini fark ediyor. Arkadaşı Peter’ın binanın koridorunun ortasında bulunan kopmuş eli ile Robert’ın, Peter’ı kurtarmak için Masonlar tarafından saklandığı söylenen Antik Gizemleri ortaya çıkarması bekleniyor. Ancak Robert neler olup bittiğini anlamaya çalışırken, CIA devreye girer ve Robert, CIA direktörü Inoue Sato’nun da Capitol’e gelmesiyle durumun ciddiyetini anlamaya başlar.

Robert, Sato ve Trent Anderson, Capitol Güvenlik Şefi; Peter’ın elini incelediklerinde üzerinde birçok dövme ve kod bulurlar. Bu semboller ve kodlar onları Peter’ın Capitol’ün altında bulunan ofisine götürür. Burada Robert, Sato ve Anderson, Masonik Piramit olarak bilinen ve Kadim Gizemlere giden yolu işaretleyen bir piramit bulurlar. Bu sırada Robert’tan şüphelenen Sato, bu piramidin kapak taşının Robert’ın çantasında olduğu haberini alır. Sato daha sonra Anderson’a Robert’ı tutuklamasını emreder. Robert, çantasında bulunan kapak taşından habersiz olduğunu açıklamaya çalışırken, Capitol Binası’nın Mimarı ve Peter’ın yakın bir mason arkadaşı olan Warren Bellamy, Sato ve Anderson’a saldırır, onları bayıltır ve Robert’ı orada bulunan bir kütüphaneye götürür.

Kısa Bilgiler

  • Kayıp Sembol (İngilizce: The Lost Symbol) Amerikan yazar Dan Brown’un 2009’da çıkan kitabıdır.
  • Da Vinci Şifresi kitabından sonra Washington’da geçen bir gerilim romanıdır.
  • Satışı Türkiye’de 8 Aralık 2009 tarihinde başlamıştır ve Brown kitabına Harvard Üniversitesi profesörü sembol bilimci Robert Langdon karakterini de katmıştır.

Kayıp Sembol – Kitap Açıklaması

Dan Brown; Da Vinci Şifresi, Melekler ve Şeytanlar’dan sonra Kayıp Sembol’de insanlığın yüzyıllardır beklediği bir gerçeğin peşinde… Harvard Simgebilim Profesörü Robert Langdon, Kongre Binasında konferans vermesi için yakın bir arkadaşından davet alır. Ancak, Washington’a varır varmaz oldukça garip bir durumla karşı karşıya kalan profesör, kendini korkunç bir oyunun ortasında bulur. Kongre Binas’na bırakılmış olan bir sembolün -yakın arkadaşı Peter Solomon’ın kesik eli- varlığını haber veren bir telefon, Langdon’ı hiç de yabancısı olmadığı bir dünyaya davet etmektedir. Antikçağlarda kullanılan bu sembolik çağrı, daveti alan kişiyi ezoterik bilgeliğin hüküm sürdüğü, çok eskilerde kalmış kayıp bir dünyaya sürükleyecektir. Sonu belli olmayan bu mistik daveti arkadaşını kurtarmak için kabul eden Langdon, bir anda masonik sırların, saklı kalmış tarihin ve o güne dek görmediği yerlerin gizli dünyasında inanılmaz bir gerçekle yüzleşmek zorunda kalır. Artık cevaplanması gereken sorular vardır: İnsanlığın Altın Çağı, açılmaması gereken bir kapının aralığından sırlarıyla birlikte yok mu olacak, yoksa hikmetin ışığında tüm soruların cevapları mı bulunacaktır?

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,485TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular