Cehennem

Cehennem – Dan Brown

Tür:Roman
Yazar:Dan Brown
Yayınlanma Tarihi:2013
Yayınevi:Altın Kitaplar
Karakterler

Robert Langdon: Simgebilim Profesörüdür.

Sienna Brooks: Robert Langdon’u hastaneden ölümden son anda kurtaran doktordur.

Konusu

Botticelli’nin Cehennem Haritası’nı (La Mappe del Inferno) çözmek için tasarlanmıştır. Brown, Dante’nin Cehennem romanında anlatılan ölüm maskesini Floransa’nın tarihi binalarında aramaya odaklanışı ele alınmıştır.

Cehennem Özeti

Amerikalı yazar Dan Brown tarafından yazılan kitabımız gerilim ve bir gizem romanıdır.

Romanın kurgusu, Kahramanı Langdon’ın iki günlük bir hafıza kaybı yaşıyor olduğunu anlatan bölümle başlıyor.

Simge bilim uzmanı olan kahramanımız gözlerini kafasında dikişler ve hafıza kaybıyla İtalya’da bir hastane odasında açıyor. Kendine geldiğinde hangi şehirde olduğunu bilmiyor. Sayıkladığı bir kelime ve zihnindeki o kâbusa benzer görüntüyle ne olduğu anlamaya çalışırken hastanede saldırıya uğruyor ve bu saldırıdan genç bir doktorun Sienna Brooks’un yardımıyla kurtuluyor. Dahası cebinde üzerinde tehlike simgesi olan bir cihaz buluyor. Üzerinden çıkan bu projektör, Langdon’ın çözmesi gereken sırlar ve şifreler dünyasının kapısını aralıyor. Genç ve zeki olan doktor ile işin gerçeğini çözmek için yine simgelerde gizli olan ipuçlarının peşine düşüyorlar.

Dünya nüfusunun üstel olarak büyümesini insanlığın sonu olarak gören Bertrand Zobrist adlı genetik mühendisi, kısırlığa yol açacak bir vektör virüs hazırlamıştır. Böylece virüsün havadan yayılmasını sağlayarak, dünya nüfusunun üçte birinin rastgele seçilecek kişilerle kısır kalmasını planlamakta ve trans hümanist bir kara ölüm yaratmayı amaçlamaktadır. Bu salgına neden olan solublon torbayı da çözünmesi için İstanbul’da Yerebatan Sarnıcı’na yerleştirmiştir. Bunun yanı sıra büyük bir merakla sürülen iz sonrası salgının ne olduğu öğreniliyor, fakat tam dehşete düşmek üzereyken insanlığın bu salgından nasıl kurtulacağı ortada bırakılıyor.

Kitabın tamamı 2 günde geçiyor, farklı mekânlar ve farklı karakterlerin dilini anlayana kadar kitabı yarılıyorsunuz ki zaten kitap 103 bölümden oluşuyor yani uzun uzun sayfalar okunmadan bölüm atlayıp bir sonraki bölümde farklı bir bakış açısı görebiliyorsunuz.

Dan Brown bu kitabı yazarken Dante’nin Cehennem ‘inden esinlendiğini söylemişti. Kitabı okurken de bu etkiyi görebiliyorsunuz; Dante’nin cehennemi sizi içine çekiyor! Alışıldık Dan Brown kitapları gibi bu kitapta da yine sırlar, gizem, şifreler ve tabii sanat tarihi var. Ama Türkiye’deki okuyucular için bu sefer büyük bir fark mevcut. Çünkü cehennemin kapıları aslında İstanbul’a açılıyor! Hikâye Floransa’da başlasa da merkezde İstanbul var! Ve İstanbul’da da öne çıkarılan yerler Yerebatan Sarayı ile Ayasofya!

Yazarımız derdini anlatan ve kendisini kolayca okutan bir roman yazmış. Ama önceki romanlarının üzerine yeni bir şeyler koyduğunu ve bir fark yarattığını söylemek zor…

Kısa Bilgiler
  • Dan Brown tarafından yazılıp 2013’te basılan bir gerilim ve gizem romanıdır ve Robert Langdon serisinin dördüncü kitabıdır.

Cehennem – Kitap Açıklaması

Harvard Üniversitesi Simgebilim Profesörü Robert Langdon başından vurulmuş bir halde hastane odasında gözlerini açar. Ne buraya nasıl geldiğini ne de nasıl vurulduğunu hatırlamaktadır. Camdan gördüğü manzara karşısında altüst olan profesör, evinden binlerce kilometre uzakta, Floransa’da olduğunu anlar. Yaşadığı korkunç baş ağrısına eşlik eden tek şey; sürekli kâbuslarında gördüğü kan kırmızısı bir nehrin karşısından kendisine seslenen gümüş saçlı güzel bir kadın ve toprağa baş aşağı gömülü can çekişen bedenlerdir. Langdon gördüğü kâbusları anlamlandırmaya çalışırken kadın bir suikastçı tarafından takip edildiğini, kendine tedavi uygulayan doktorlardan biri gözlerinin önünde vurulunca anlar. Hastanede görevli diğer doktorlardan biri olan Sienna Brooks’un o ölüm kalım anında yardım etmesiyle hayatta kalır. Simgebilim profesörü kendini bir anda ipuçlarını Dante’nin cehenneminde bularak çözmesi gereken korkunç bir senaryonun içinde bulur. Floransa’nın tarih kokan dar sokaklarından Venedik’in muazzam bazilikalarına uzanan semboller zinciri Langdon’ı insanlık tarihini sonsuza dek değiştirebilecek bir mekâna sürükler. Burası üç imparatorluğun merkezi olmuş, insanlık tarihi kadar eski, dünyanın incisi İstanbul’dur. Ve bu şehirde ya insanlık tarihi baştan sona yeniden yazılacak ya da bunu yazacak hiç kimse kalmayacaktır…

… Diz çök kutsal bilgeliğin yaldızlı mouseion’unda ve kulağını yere daya, dinle suyun şırıltısını.

Batık sarayın derinliklerine in, orada, karanlığın içinde bekler khtonik canavar kan kırmızısı sularına gömülmüştür lagünün ki yansıtmaz yıldızları…

… Dan Brown, dünyanın birçok ülkesinde çok satanlar listesine giren; Kayıp Sembol, Melekler ve Şeytanlar, İhanet Noktası ve Dijital Kale gibi kitaplarının yanı sıra tüm zamanların en çok okunan romanlarından biri olan Da Vinci Şifresi’nin yazarıdır. New England’da eşi ile birlikte yaşamaktadır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

791BeğenenlerBeğen
4,261TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular