Cehennem

Cehennem – Dan Brown

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanDan Brown2013
Karakterler

Robert Langdon: Simgebilim Profesörüdür.

Sienna Brooks: Robert Langdon’u hastaneden ölümden son anda kurtaran doktordur.

Konusu

Botticelli’nin Cehennem Haritası’nı (La Mappe del Inferno) çözmek için tasarlanmıştır. Brown, Dante’nin Cehennem romanında anlatılan ölüm maskesini Floransa’nın tarihi binalarında aramaya odaklanışı ele alınmıştır.

Cehennem Özeti

Amerikalı yazar Dan Brown tarafından yazılan kitabımız gerilim ve bir gizem romanıdır.

Romanın kurgusu, Kahramanı Langdon’ın iki günlük bir hafıza kaybı yaşıyor olduğunu anlatan bölümle başlıyor.

Simge bilim uzmanı olan kahramanımız gözlerini kafasında dikişler ve hafıza kaybıyla İtalya’da bir hastane odasında açıyor. Kendine geldiğinde hangi şehirde olduğunu bilmiyor. Sayıkladığı bir kelime ve zihnindeki o kâbusa benzer görüntüyle ne olduğu anlamaya çalışırken hastanede saldırıya uğruyor ve bu saldırıdan genç bir doktorun Sienna Brooks’un yardımıyla kurtuluyor. Dahası cebinde üzerinde tehlike simgesi olan bir cihaz buluyor. Üzerinden çıkan bu projektör, Langdon’ın çözmesi gereken sırlar ve şifreler dünyasının kapısını aralıyor. Genç ve zeki olan doktor ile işin gerçeğini çözmek için yine simgelerde gizli olan ipuçlarının peşine düşüyorlar.

Dünya nüfusunun üstel olarak büyümesini insanlığın sonu olarak gören Bertrand Zobrist adlı genetik mühendisi, kısırlığa yol açacak bir vektör virüs hazırlamıştır. Böylece virüsün havadan yayılmasını sağlayarak, dünya nüfusunun üçte birinin rastgele seçilecek kişilerle kısır kalmasını planlamakta ve trans hümanist bir kara ölüm yaratmayı amaçlamaktadır. Bu salgına neden olan solublon torbayı da çözünmesi için İstanbul’da Yerebatan Sarnıcı’na yerleştirmiştir. Bunun yanı sıra büyük bir merakla sürülen iz sonrası salgının ne olduğu öğreniliyor, fakat tam dehşete düşmek üzereyken insanlığın bu salgından nasıl kurtulacağı ortada bırakılıyor.

Kitabın tamamı 2 günde geçiyor, farklı mekânlar ve farklı karakterlerin dilini anlayana kadar kitabı yarılıyorsunuz ki zaten kitap 103 bölümden oluşuyor yani uzun uzun sayfalar okunmadan bölüm atlayıp bir sonraki bölümde farklı bir bakış açısı görebiliyorsunuz.

Dan Brown bu kitabı yazarken Dante’nin Cehennem ‘inden esinlendiğini söylemişti. Kitabı okurken de bu etkiyi görebiliyorsunuz; Dante’nin cehennemi sizi içine çekiyor! Alışıldık Dan Brown kitapları gibi bu kitapta da yine sırlar, gizem, şifreler ve tabii sanat tarihi var. Ama Türkiye’deki okuyucular için bu sefer büyük bir fark mevcut. Çünkü cehennemin kapıları aslında İstanbul’a açılıyor! Hikâye Floransa’da başlasa da merkezde İstanbul var! Ve İstanbul’da da öne çıkarılan yerler Yerebatan Sarayı ile Ayasofya!

Yazarımız derdini anlatan ve kendisini kolayca okutan bir roman yazmış. Ama önceki romanlarının üzerine yeni bir şeyler koyduğunu ve bir fark yarattığını söylemek zor…

Cehennem – Kısa Bilgiler

  • Dan Brown tarafından yazılıp 2013’te basılan bir gerilim ve gizem romanıdır ve Robert Langdon serisinin dördüncü kitabıdır.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 7 Ortalama: 5]
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular