Ahmet Ümit

Doğum:1960, Gaziantep
Ölüm:
Meslek:Yazar ve şair

Ahmet Ümit Kimdir?

Yedi çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olarak Gaziantep’te doğdu. Babası kilim tüccarı, annesi terziydi. İlköğreniminin ardından Gaziantep Atatürk Lisesi’ne girdi. 14 yaşından itibaren sol görüşlü bir aktivist oldu. Liseyi Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde bitirdi. 24 arkadaşıyla birlikte milliyetçilerle girdiği kavga nedeniyle Gaziantep dışına sürüldü.

Yüksek öğrenimine 1979 yılında Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde başladı. Öğrencilik yıllarında tanıştığı ve evlendiği Vildan Hanım’la olan evliliğinden Gül adında bir kızı oldu. 1980 darbesinden sonra derneklerde solcu olarak çalıştı. 1982 yılında düzenlenen “Anayasaya Hayır” kampanyasına katıldı. “K. Yalçın” takma adıyla duvarlara afiş yapıştırırken yakalanan arkadaşlarına hikaye şeklinde yazdığı rapor ilk olarak Atılım’da yayınlandı. Dergi ve ardından Prag’da 40 dilde yayınlanan Barış ve Sosyalizm Sorunları Dergisi’nde. Bu rapor / hikaye ile yazmaya başladı. Üniversite eğitimini 1983 yılında tamamladı.

1985 yılında Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyesi olarak Moskova’ya gönderildi. 1985-1986 yılları arasında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde okudu. TKP’nin komünist eğitim almak için Rusya’ya gönderdiği altı gencin deneyimlerini anlatan romanı “Kar Kokusu” (1998), bu dönemde yaşananların izlerini taşıyor. Moskova’da şiir yazmaya başladı. 1989’da aktif siyasetten ayrıldı ve Şiir kitabını yayınladı. Arkadaşı Ali Taygun ile bir reklam ajansı işletmeye başladı.

Kısa Bilgiler
  • 1992 yılında yayınlanan ilk öykü kitabı Çıplak Ayaklıydı Gece, aynı yıl Ferit Oğuz Bayır Düşün ve Sanat Ödülü’nü aldı.
  • Bu kitap Ahmet Ümit’i yazın dünyamıza tanıtan ilk kitap olma özelliğini de taşır.
  • Arkadaşı tiyatro yönetmeni Ali Taygun’un teşvikiyle polisiye yazmaya ağırlık veren Ahmet Ümit, 1993 yılında ATV için çekilen “Çakalların İzinde” adlı polisiye dizinin öykülerinin ve senaryosunun yazılmasına katkıda bulundu.

Ahmet Ümit Eserleri

Ahmet Ümit’in Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Ahmet Ümit’in sözleri ve alıntıları yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,268TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular