Ahmet Ümit

Doğum: 30 Eylül 1960

Meslek: Şair, Yazar

Tür: Roman, Polisiye

Ahmet Ümit Kimdir?

Yedi çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olarak Gaziantep’te doğdu. Babası kilim tüccarı, annesi terziydi. İlköğreniminin ardından Gaziantep Atatürk Lisesi’ne girdi. 14 yaşından itibaren sol görüşlü bir aktivist oldu. Liseyi Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde bitirdi. 24 arkadaşıyla birlikte milliyetçilerle girdiği kavga nedeniyle Gaziantep dışına sürüldü.

Yüksek öğrenimine 1979 yılında Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde başladı. Öğrencilik yıllarında tanıştığı ve evlendiği Vildan Hanım’la olan evliliğinden Gül adında bir kızı oldu. 1980 darbesinden sonra derneklerde solcu olarak çalıştı. 1982 yılında düzenlenen “Anayasaya Hayır” kampanyasına katıldı. “K. Yalçın” takma adıyla duvarlara afiş yapıştırırken yakalanan arkadaşlarına hikaye şeklinde yazdığı rapor ilk olarak Atılım’da yayınlandı. Dergi ve ardından Prag’da 40 dilde yayınlanan Barış ve Sosyalizm Sorunları Dergisi’nde. Bu rapor / hikaye ile yazmaya başladı. Üniversite eğitimini 1983 yılında tamamladı.

1985 yılında Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyesi olarak Moskova’ya gönderildi. 1985-1986 yılları arasında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde okudu. TKP’nin komünist eğitim almak için Rusya’ya gönderdiği altı gencin deneyimlerini anlatan romanı “Kar Kokusu” (1998), bu dönemde yaşananların izlerini taşıyor. Moskova’da şiir yazmaya başladı. 1989’da aktif siyasetten ayrıldı ve Şiir kitabını yayınladı. Arkadaşı Ali Taygun ile bir reklam ajansı işletmeye başladı.

Ahmet Ümit – Kısa Bilgiler

  • 1992 yılında yayınlanan ilk öykü kitabı Çıplak Ayaklıydı Gece, aynı yıl Ferit Oğuz Bayır Düşün ve Sanat Ödülü’nü aldı.
  • Bu kitap Ahmet Ümit’i yazın dünyamıza tanıtan ilk kitap olma özelliğini de taşır.
  • Arkadaşı tiyatro yönetmeni Ali Taygun’un teşvikiyle polisiye yazmaya ağırlık veren Ahmet Ümit, 1993 yılında ATV için çekilen “Çakalların İzinde” adlı polisiye dizinin öykülerinin ve senaryosunun yazılmasına katkıda bulundu.

Ahmet Ümit Eserleri

Ahmet Ümit Sözlerine ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Ahmet Ümit’in Sözleri ve Alıntıları yer alır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular