Ana SayfaHikayelerMasal Masal İçinde

Masal Masal İçinde

Masal Masal İçinde – Ahmet Ümit

Tür:Hikayeler
Yazar:Ahmet Ümit
Yayınlanma Tarihi:1995
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Karakterler

Padişah ve Vezir: Herkesin hikâyelerini öğrenmek üzere benzersiz bir yolculuğa çıkacaklardır.

Konusu

Bir vezir ve padişahın meraklarına yenik düşerek büyük sırrı olanların sırrını öğrenmeye çalışmaları kitapta konu edinilmiştir. Kitabın ana teması ise insanın aç gözlü olmaması ve her zaman kendine verilen ile yetinmeyi bilmesidir. Yazar bu kitabında çocukken annesinin ona anlattığı masalları derlemiştir. Ancak bu masalların özelliklerini bozmayacak şekilde eklemeler yapmıştır.

Masal Masal İçinde Özeti

Halkı tarafından fazlası ile sevilen bir padişah vardır. Bu padişah övülmeyi o kadar çok seviyordur ki eski dostu olan vezir, onun yaptığı bu hatayı fark ettirmek için başka bir kentte yaşayan kör adamın hikâyesini ona anlatmaya başlamıştır. Hikâyeye inanmayan padişah, vezir ile birlikte kör adamın yanına giderler. Hikâyesini doğrudan kör adamdan dinlemek isterler.  Ancak kör adam oradan 2 gün kadar uzak bir yerde yaşayan kuyumcunun, pazarın ortasında her pazar kurulduğu gün gelip bir altın yumurtayı satmak yerine toz haline getirdiğini ve üstüne altığını söyler. Eğer onlar kuyumcunu hikâyesini öğrenerek ona anlatırlarsa kör adam da kendi hikâyesini onlara anlatacağını söyler.

İkili kuyumcunun yanına vardıkları zaman onun hikâyesini dinlemek isterler. Ancak kuyumcu da 3 gün uzaklıkta bulunan demircinin hikâyesini merak ettiğini ve o hikâyeyi öğrenerek ona anlattıkları zaman onlara kendi hikâyesini anlatacağını söyler. İkili bunu da kabul ederler ve oradan ayrılarak demircinin yanına doğru yola koyulurlar. Demirciye hikâyesini sorarlar, ancak demirci onlara hikâyesini anlatmak yerinde oradan 4 gün uzaklıkta bulunan bir müezzin olduğunu ve onun hikâyesini öğrenerek geri geldiklerinde onlara kendi hikâyesini anlatacağını söyler. İkili yine yola koyulurlar. Müezzinin yanına geldiklerinde ona da diğerlerine sordukları soruyu sorarlar. Müezzin onlara bulunduğu yerden 5 gün uzaklıkta bir şapkacının olduğunu söyler. Eğer onun hikâyesini öğrenirlerse onlara kendi hikâyesini anlatacağını söyler.

İkili bu sefer şapkacıya gelirler ve şapkacı da onlara geri dönüp tüm hikâyeleri şapkacıya anlatacaklarına söz verirlerse hikâyeyi anlatacağını söylerler. İkili hikâyeleri öğrendikçe geri dönerek anlatmaya devam ederler. En sonunda kör adamın hikâyesini öğrendikten sonra şapkacıya geri dönmeleri gerekir. Ancak şapkacı sadece vezirin gelmesini ister. Tüm ülkeye bir ferman ilan etmesini ve sırrını anlatan herkesi saraya çağırmasını söyler. Hepsi tek tek saraya gelir. Padişah yanındaki dalkavukların tamamını kovdurarak onları yanına alır. Onlardan öğreneceği her şeyi sürekli olarak yanında tutmak ister. Bu 5 kişi aç gözlü, paylaşmayan, har vurup harman savuran, sabırsız ve kıskançlığın temsilcileridir ve padişaha bunları hatırlatırlar.

Kısa Bilgiler
  • Yazarın bu kitabının ana kaynağı annesinin ona çocukken anlattığı masallardır. Bu sebepten kitabın adı da masal masal içindedir. Çünkü yazar kitabında yazdığı masalları daha öncesinde annesinden dinlemiş ve bu masallara, masalların özünü ve yapısını bozmadan eklemeler yapmıştır. Bu sayede ortaya masal masal içinde kitabı çıkmıştır.
  • Kitap son derece anlaşılır ve sade bir dil ile ele alınmıştır. Bu özelliği sayesinde hemen her yaş grubundaki okuyucu tarafından okunabilmektedir. İnsana açıkgözlü olmak ve sır saklamak konusu da dersler vermektedir.
  • Ayrıcaı zamanda insanın kendisini övmesi, kendisini yüceltmesi ve yaptığı hataları görmemesi konusunda da birçok farklı fikir ortaya konmaktadır.
  • Kitap başlangıç noktasında okuyucuya biraz sıkıcı gelse de, devam edildiğinde hikâyeler daha anlaşılır bir hal almaktadır. Aynı zamanda her hikâyenin içerisinden farklı bir olayın çıkması okuyucuyu kitaba çeken en önemli özeliklerden bir tanesidir. Bununla birlikte kitap özellikle çocuklar için her gece farklı bir hikâye anlatılabilecek bir yapıdadır. Her yaş grubuna hitap eden yapısı ile birçok okuyucu tarafından tercih edilmektedir.

Masal Masal İçinde – Kitap Açıklaması

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, cinler cirit oynar iken eski hamam içinde, bir varmış bir yokmuş…

Şapkacı’nın büyük bahtsızlığından nefsine karşı girdiği mücadeleyi kaybeden Müezzin’e, ancak gözlerini kaybettiğinde hatasını görebilen Köradam’dan bilge babasının mirasıyla hayata yeniden tutunan Kuyumcu’ya… Hatalar, pişmanlıklar, keder ve elemle örülü masallar ders çıkarmasını bilene huzurun sırrını vaat ediyor, çiğ süt emmiş insanı kendi hatalarında pişmeye çağırıyor.

Aydınlık bir göğü, parıltılı bir denizi, verimli toprakları olan güzel mi güzel bir ülke varmış…

Masal Masal İçinde hep aşikâr olduğumuz Doğu’ya has masal geleneğinin tüm karakteristik öğelerini – kokusunu, rengini, tadını– Batı’nın çok katmanlı kurgu anlayışıyla bir araya getiriyor ve ortaya yerelden beslenen fakat evrensel olarak da kabul görür standartları başarıyla yakalamış bir roman çıkıyor.

Ahmet Ümit aile yadigârı masallarını taşıdığı çıkınını büyük bir cömertlikle seriyor okurlarının huzuruna.

Oldukça iyi bir anlatıcı olan annemin düş dünyasını katarak zenginleştirdiği masalları büyük bir keyifle yazıya döktüğümü belirtmeden geçemeyeceğim.

Resimleyen: Cem Kızıltuğ

Editör: Kerem Oğuz Evrandır

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
12 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Melisa
Melisa
Ziyaretçi
2 yıl önce

Güzel ama daha fazla detay olabilir di

En son 2 yıl önce, Melisa tarafından düzenlendi
Sanane
Sanane
Ziyaretçi
2 yıl önce

Teşekkürler

Lyxbu CKG
Lyxbu CKG
Ziyaretçi
2 yıl önce

Ogretmen bize odev olarak veriyo ins kabul eder bu arada guzeldi ozeti okurken bile guzeldi

mevüt
mevüt
Ziyaretçi
Yanıtla  Lyxbu CKG
1 yıl önce

kabul ettimi

Abdu
Abdu
Ziyaretçi
2 yıl önce

Ben sinav olucam ve burdan bkıyorum

Abdurrezzak
Abdurrezzak
Ziyaretçi
Yanıtla  Abdu
2 yıl önce

Bende:p

suna
suna
Ziyaretçi
Yanıtla  Abdurrezzak
1 yıl önce

destan gibi resmen

MeLLiSaa
MeLLiSaa
Ziyaretçi
1 yıl önce

ellerinize sağlık

Azra
Azra
Ziyaretçi
1 yıl önce

Teşekürler çok yardımcı oldunuz

Sertap Sofia
Sertap Sofia
Ziyaretçi
1 yıl önce

Çok oldu unutalı tekrar hatırlamak iyi oldu şükran 🙏🏿

En son 1 yıl önce, Sertap Sofia tarafından düzenlendi
Miraç
Miraç
Ziyaretçi
1 yıl önce

Çok güzel miş

Miraç
Miraç
Ziyaretçi
1 yıl önce

Bunu yalanlarına hakkını vermemiz lazım helal olsun

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,489TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular