Masal Masal İçinde

Masal Masal İçinde – Ahmet Ümit

TürYazarYayınlanma Tarihi
HikayeAhmet Ümit1995
Karakterler

Padişah ve Vezir: Herkesin hikâyelerini öğrenmek üzere benzersiz bir yolculuğa çıkacaklardır.

Konusu

Bir vezir ve padişahın meraklarına yenik düşerek büyük sırrı olanların sırrını öğrenmeye çalışmaları kitapta konu edinilmiştir. Kitabın ana teması ise insanın aç gözlü olmaması ve her zaman kendine verilen ile yetinmeyi bilmesidir. Yazar bu kitabında çocukken annesinin ona anlattığı masalları derlemiştir. Ancak bu masalların özelliklerini bozmayacak şekilde eklemeler yapmıştır.

Masal Masal İçinde Özeti

Halkı tarafından fazlası ile sevilen bir padişah vardır. Bu padişah övülmeyi o kadar çok seviyordur ki eski dostu olan vezir, onun yaptığı bu hatayı fark ettirmek için başka bir kentte yaşayan kör adamın hikâyesini ona anlatmaya başlamıştır. Hikâyeye inanmayan padişah, vezir ile birlikte kör adamın yanına giderler. Hikâyesini doğrudan kör adamdan dinlemek isterler.  Ancak kör adam oradan 2 gün kadar uzak bir yerde yaşayan kuyumcunun, pazarın ortasında her pazar kurulduğu gün gelip bir altın yumurtayı satmak yerine toz haline getirdiğini ve üstüne altığını söyler. Eğer onlar kuyumcunu hikâyesini öğrenerek ona anlatırlarsa kör adam da kendi hikâyesini onlara anlatacağını söyler.

İkili kuyumcunun yanına vardıkları zaman onun hikâyesini dinlemek isterler. Ancak kuyumcu da 3 gün uzaklıkta bulunan demircinin hikâyesini merak ettiğini ve o hikâyeyi öğrenerek ona anlattıkları zaman onlara kendi hikâyesini anlatacağını söyler. İkili bunu da kabul ederler ve oradan ayrılarak demircinin yanına doğru yola koyulurlar. Demirciye hikâyesini sorarlar, ancak demirci onlara hikâyesini anlatmak yerinde oradan 4 gün uzaklıkta bulunan bir müezzin olduğunu ve onun hikâyesini öğrenerek geri geldiklerinde onlara kendi hikâyesini anlatacağını söyler. İkili yine yola koyulurlar. Müezzinin yanına geldiklerinde ona da diğerlerine sordukları soruyu sorarlar. Müezzin onlara bulunduğu yerden 5 gün uzaklıkta bir şapkacının olduğunu söyler. Eğer onun hikâyesini öğrenirlerse onlara kendi hikâyesini anlatacağını söyler.

İkili bu sefer şapkacıya gelirler ve şapkacı da onlara geri dönüp tüm hikâyeleri şapkacıya anlatacaklarına söz verirlerse hikâyeyi anlatacağını söylerler. İkili hikâyeleri öğrendikçe geri dönerek anlatmaya devam ederler. En sonunda kör adamın hikâyesini öğrendikten sonra şapkacıya geri dönmeleri gerekir. Ancak şapkacı sadece vezirin gelmesini ister. Tüm ülkeye bir ferman ilan etmesini ve sırrını anlatan herkesi saraya çağırmasını söyler. Hepsi tek tek saraya gelir. Padişah yanındaki dalkavukların tamamını kovdurarak onları yanına alır. Onlardan öğreneceği her şeyi sürekli olarak yanında tutmak ister. Bu 5 kişi aç gözlü, paylaşmayan, har vurup harman savuran, sabırsız ve kıskançlığın temsilcileridir ve padişaha bunları hatırlatırlar.

Masal Masal İçinde – Kısa Bilgiler

  • Yazarın bu kitabının ana kaynağı annesinin ona çocukken anlattığı masallardır. Bu sebepten kitabın adı da masal masal içindedir. Çünkü yazar kitabında yazdığı masalları daha öncesinde annesinden dinlemiş ve bu masallara, masalların özünü ve yapısını bozmadan eklemeler yapmıştır. Bu sayede ortaya masal masal içinde kitabı çıkmıştır.
  • Kitap son derece anlaşılır ve sade bir dil ile ele alınmıştır. Bu özelliği sayesinde hemen her yaş grubundaki okuyucu tarafından okunabilmektedir. İnsana açıkgözlü olmak ve sır saklamak konusu da dersler vermektedir.
  • Ayrıcaı zamanda insanın kendisini övmesi, kendisini yüceltmesi ve yaptığı hataları görmemesi konusunda da birçok farklı fikir ortaya konmaktadır.
  • Kitap başlangıç noktasında okuyucuya biraz sıkıcı gelse de, devam edildiğinde hikâyeler daha anlaşılır bir hal almaktadır. Aynı zamanda her hikâyenin içerisinden farklı bir olayın çıkması okuyucuyu kitaba çeken en önemli özeliklerden bir tanesidir. Bununla birlikte kitap özellikle çocuklar için her gece farklı bir hikâye anlatılabilecek bir yapıdadır. Her yaş grubuna hitap eden yapısı ile birçok okuyucu tarafından tercih edilmektedir.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 9 Ortalama: 4.2]
Önceki Konuİtiraflarım
Sonraki KonuBir Ses Böler Geceyi

Benzer Konular

1 Yorum

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Melisa
Melisa
8 gün önce

Güzel ama daha fazla detay olabilir di

En son 8 gün önce, Melisa tarafından düzenlendi

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular