Ana SayfaÇocukSaftirik Greg'in Günlüğü

Saftirik Greg’in Günlüğü

Saftirik Greg’in Günlüğü – Jeff Kinney

Tür:Çocuk, Roman
Yazar:Jeff Kinney
Yayınlanma Tarihi:2007
Yayınevi:Epsilon Yayınevi
Karakterler

Gregory Heffley: Ana karaktertir. Ailesi, arkadaşları ve yerel ortaokulu ile sorun yaşar. Okulda ne kadar popüler olduğu konusunda çok endişeli ve büyüdüğünde zengin ve ünlü olmanın hayalini kurar. Okuluna uyum sağlamaya çalışır, ancak genellikle başarılı olmaz. Birçok zorlukla karşılaşan Greg, bunları çok yaratıcı bir şekilde ele almaya çalışır, ancak ne yazık ki tuhaflıkları çoğu zaman ona geri teper.

Rowley Jefferson: Greg’in en iyi arkadaşı ortalamadan daha büyük bir çerçeveye sahiptir. Tehlikeli numaralar da dâhil olmak üzere her zaman Greg’in söylediklerini yapmaya isteklidir. Rowley sürekli tatile çıkar ve bu da Greg’i rahatsız eder. Rowley sadık bir arkadaştır, ancak bazen olgunlaşmamış veya çocukça davranır. Ayrıca alışılmadık bir şekilde giyinir.

Manny heffley: Greg’in “şımarık” küçük kardeşidir. Üç yaşında bir bebektir. Ne olursa olsun, gerçekten hak etse bile asla başı belaya girmez. Manny henüz lazımlık eğitimi almamıştır.

Rodrick Heffley: Rodrick, Greg’in genç erkek kardeşidir ve Greg’e karşı acımasız olma şansını asla kaçırmaz. Sabahları fazla uyuması ve asi tavrıyla tanınır. Rodrick, “Löded Diper” adlı bir bodrum grubunun ( filmlerdeki garaj grubu ) parçasıdır. Rodrick, Greg’i utandırmak için her şeyi yapacak ve hatta Manny’nin herkesin hayatını perişan etmesi için sorunlara neden olacaktır.

Konusu

Kitap, Greg Heffley adında bir çocuk ve ortaokulun ilk yılında popüler olma girişimleri hakkındaki olayları konu ediniyor.

Saftirik Greg’in Günlüğü Özeti

Ortaokul kahramanı Greg Heffley , “bu bir DERGİ, günlük değil” diye açıklıyor. Daha sonra, yalnızca “zengin ve ünlü” olduğu zamanlar için bir tane yazmayı kabul ettiğini ve “şimdilik ortaokulda bir grup moronla sıkışıp kaldım” diye açıklıyor. Greg daha sonra okulundaki eski, kokan, küflü Peynir’den bahseder. Birisinin asfaltta bir parça peynir bırakıp küflenmesiyle başlar. Birisi ona dokunursa, bir başkasına dokunarak aktarana kadar yapıştığı “Peynirli Dokunuş” a sahiptir. Ancak Cheese Touch’ın son kurbanı California’ya taşınır. Ve Greg kimsenin onu tekrar başlatmamasını umuyor. Ayrıca en iyi arkadaşı Rowley Jefferson’dan da bahseder. Greg ünlü olmak istemesine ve Rowley’e popülaritesini açıklamasına rağmen, “onunla birlikte sadece bir kulağından girip diğerinden çıkar.”

Greg daha sonra ailesini tanıtır. Onunla uğraşmayı seven genç bir erkek kardeşi Rodrick ve istediği her şeyi alan ve yanlış yaptığı her şeyden kurtulan Manny adında küçük bir erkek kardeşi var. Greg’in babası, dışarı çıkıp spor yapmak yerine tüm gün video oyunları oynayarak yaşam tarzını teşvik etmez.

Cadılar Bayramı yakınlarında Greg, babasının Cadılar Bayramı gecesinde çalılıklarda saklanmayı ve garaj yolundan geçen gençleri suyla dolu bir çöp kutusuyla ıslatmayı sevdiğini yazar. Greg ve Rowley, Crossland Lisesi’nin perili evinin popülaritesini gördükten sonra perili bir ev yapmaya karar verirler, ancak sonunda sadece iki dolar kazanırlar. Cadılar Bayramı gecesinde Greg ve Rowley şeker mi şaka mı yapar, ancak onlara su dolu bir yangın söndürücü püskürten bir grup genç meydan okur. Eve geldiklerinde, Greg’in babası tarafından suyla dolu bir çöp kutusuna batırılırlar; kim onları gençler için hata yapar.

Greg, Patty Farrell adlı bir kızın öğretmene üzerinde eyalet başkentleri olduğu için Amerika Birleşik Devletleri haritasını indirmesi gerektiğini hatırlatmasından sonra Eyalet Başkentleri testinde başarısız olur. Evde, Greg’in annesi onu okul oyunu için seçmelere katılmaya zorlar (Oz Büyücüsü’nden uyarlanmıştır). Greg bir ağaç rolünü üstlenirken, Patty Farrell romanın kahramanı Dorothy olarak rol alır. Gösterinin performansı sırasında, Greg şarkı söyleyemeyecek kadar gerginleşir ve diğer ağaçları karıştırır. Patty sinirlenir ve Greg ona elma atmaya başlar. Diğer ağaçlar da katılır ve Greg’in annesi hayal kırıklığına uğrarken, Greg Patty’ye geri döndüğü için oyundan zevk alır.

Noel için kötü hediyeler aldıktan sonra, Greg Rowley ile bir oyun oynamaya karar verir; bu oyunda Rowley bir tepeden aşağı Büyük Tekerlek sürmesi gerekirken Greg onu bir futbol topuyla devirmeye çalışır. Greg’in denemelerinden birinde, top ön tekerleğin altına giriyor ve bu da Rowley’nin düşmesine ve sol kolunu kırmasına neden olur. Rowley alçıyla okula gittiğinde, kızlar onunla ilgilenir (kitaplarını taşır, ona yemek yedirir), bu da Greg’i kıskandırır.

Greg, diğer çocukları kontrol edebileceğini umarak okulundaki Güvenlik Devriyelerine katılmaya karar verir. Rowley’i de kaydolmaya ikna ediyor ve ücretsiz sıcak çikolata almak gibi Güvenlik Devriyelerinde olmanın avantajlarından yararlanır. Okulun gazetesinde karikatürist olarak yer almaya çalışır ve Rowley ile iş birliği yapar. Greg, Zoo-Wee Mama adında bir şerit bulur! Sonunda, Greg başka striptizler yapmak istemeye başlar, ancak Rowley Zoo-Wee Mama ile devam etmek ister! Greg çizgi romanlarını öğretmene gönderir ve sonunda karikatüristlik işi alır. Ancak öğretmen, Greg’in çizgi romanını tamamen değiştirir, hatta karakterini bir “akıllı” yerine “meraklı bir öğrenci” yapar.

Greg’in sopada solucan olan bazı anaokulu öğrencilerini kovaladığı ve Rowley ile karıştırıldığı bir olaydan sonra Rowley, Güvenlik Devriyelerinden bir hafta uzaklaştırılır. Ancak, asıl suçlunun Greg olduğu netleştikten sonra, Greg kovulurken Rowley yeniden işe alınır ve terfi ettirilir.

Greg, okul yılının sona erdiğini fark eder ve yıllığın Sınıf Favorileri sayfasına girmeye çalışır. “Sınıf Palyaço” için gitmeyi planlıyor, ancak planları işe yaramıyor. Öğle yemeğinde okul gazetesinin bir sayısını alır ve Rowley’nin Zoo-Wee Mama ile yeni karikatürist olduğunu öğrenir! Şerit değişmeden kalır.

Greg, Rowley’i ortak yaratıcı olarak listelemediği ve tüm şöhreti elinde tuttuğu için yüzleşir. Tartıştıkları gibi, Cadılar Bayramı’nda onları kovalayan gençler ortaya çıkar ve Greg ve Rowley’i Peyniri yemeye zorlar. Greg, olmasa da laktoz intoleransı olduğunu söyleyerek, Rowley her şeyi yemek zorunda kalırken, bundan kurtulur. Ertesi gün, herkes Peynir’in gittiğini fark edince, Greg Rowley’in suçunu üstlenir ve onu çöpe attığını söyleyerek yalan söyler. Greg, Rowley ile uzlaşır ve insanların Peynir Dokunuşuna sahip olduğunu düşünmesini sağlar.

Kitap, Greg’in yıllığını alması, Rowley’i “Sınıf Palyaço” sayfasında görmesi ve onu çöpe atması ile sona erer.

Kısa Bilgiler
  • Kitap, diğer ödüller ve övgülerin yanı sıra New York Times en çok satanlar listesine girdi.
  • Kitap, 19 Mart 2010’da yayınlanan bir canlı aksiyon uzun metrajlı filmine uyarlandı ve 3 Aralık 2021’de Disney+ ‘da bir animasyon film uyarlaması yayınlandı.

Saftirik Greg’in Günlüğü – Kitap Açıklaması

Epsilon Gençlik Kulübü okuyucularını çok eğlendirecek Saftirik Greg’le tanıştırıyor.

Yazar ve illüstratör Jeff Kinney’in kahramanı Greg yazmak zorunda kalınca ortaya hem gençlerin hem de büyüklerin gülerek okuyacakları bir günlük çıkıyor.

Çocuk olmanın ne zordur değil mi? Gelişimini henüz tamamlamamış ufaklıklarla, her gün tıraş olmak zorunda olan azmanların aynı sıralarda oturmak zorunda kaldığı ortaokulda okuyan Saftirik Greg’in Günlüğü bir zamanlar benzer şikâyetlerle dolu olan yetişkin okuyucuları ve halen aynı sıkıntıları çeken gençleri oldukça eğlendirecek.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Eyüp Can Karataş
Eyüp Can Karataş
Ziyaretçi
1 yıl önce

Film ve kitabı arasında farklılıkları gördüm. Sanırım kitabını okumak gerekiyor 😃

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,118TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular