Kar Kokusu

Kar Kokusu – Ahmet Ümit

Tür:Polisiye
Yazar:Ahmet Ümit
Yayınlanma Tarihi:1998
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Karakterler

Mehmet: Moskova’da eğitim gördüğü bir akademide öldürülen kişi.

Konusu

Yarı otobiyografik bir roman. Henüz dünya sahnesinden silinmeyen Sovyetler Birliği. Türkiye’de askeri bir dönem var. Türkiye’deki askeri diktatörlüğün en karanlık günleri. Moskova Uluslararası Okulunda eğitim gören Türk devrimcileri. Askeri diktatörlüğün istihbarat ajanları onların peşinde. Ve karda işlenen bir cinayet. Bir cinayet sorgulama ile başlayan iç hesaplama. Sadece Türkiye Komünist Partisi’nin değil, aynı zamanda uluslararası devrimci hareketin bir dönemine farklı bir bakışları konu ediniyor.

TKP de dâhil olmak üzere çeşitli ülkelerin komünist partilerinin bazı üyeleri Moskova’daki Marksizm Enstitüsü’nde okuyor. Sıradan sayılabilecek hayat, TKP üyelerinden birinin öldürülmesiyle değişir. Herkes korku içinde birbirinden şüphelenmeye başlar; enstitü ve TKP grubunu KGB ajanları takip ediyor; Kaygı diğer öğrencilere de yayılır.

Kar Kokusu Özeti

Moskova’da çeşitli ülkelerdeki komünist partilerin gönderdiği öğrencilerin eğitim gördüğü bir akademide Türklerin kaldığı kısımda Mehmet isimli bir öğrenci öldürülür. Zaten bu olaydan olmadan önce,  Türk örgütünün içinde bir köstebek olduğu bilgisini alan Sovyet istihbaratı cinayetin çözümü ile ilgili olaya müdahil olur. Bir yandan katili bulmaya çalışırken,  bir yandan da dört bir yandan ülkelerini terk edip gelen yoldaşların yatılı bir okulda eğitim görürken yaşadığı olaylara ve tartıştığı fikirlere tanıklık ediyor.

Olayın geçtiği mekânın Moskova ve zamanın da kış olması sebebiyle bazı yerlerde hikâyenin kara saplanıp ilerleyemediğini hissediyorsunuz. Roman içerisindeki kahramanların sayısının çok oluşu ve her birinin isimlerinin takma,  geçmişlerinin ayrı bir hikâye oluşu okuyucunun kafasını bulandırıyor. Karakterler çok olunca kimilerinin geçmişi ayrıntılı anlatılırken,  kimilerininki yüzeysel geçilmek zorunda kalınmış ve cinayet olayı kitabın devamında ister istemez belirli kişilerle sınırlandırılmış.

Kitabın polisiye kısmı,  yazarın diğer kitaplarıyla kıyaslanmayacak kadar zayıf düzeyde. Hatta Ahmet Ümit’in bizi alıştırdığı kitabın sonunda ağzımızı açık bırakacak final sahneleri burada yok. Diğer taraftan,  gençlerin idealleri uğruna yaşamlarını bozup dünyanın dört bir yanından,  bilmedikleri bir ülkede eğitim görmeye geldiği bu dönem oldukça ilgimi çekti. Diğer ülkelerden farklı olarak Türkiye’de o dönemde diktatörlük yönetimi hâkimdi ve o gençler yakalandıkları anda işkence altında hapsedilebilir ve öldürebilirdi. Bu sebeple,  sözler dışında hiçbir resmi kayıtta o kişilerin o tarihlerde orada bulunduklarının belli olmaması gerçekten ayrı bir roman konusu. 

Kar Kokusu – Kitap Açıklaması

Ahmet Ümit’in otobiyografik ögelerle yazılmış polisiye romanı Kar Kokusu, Yapı Kredi Yayınları etiketiyle raflarda. Türkiye’de polisiye denince akla ilk gelen yazar Ahmet Ümit, 12 Eylül 1980 darbesinin ardından siyaset bilimi eğitimi için Moskova’ya gider. Bu dönem, Ahmet Ümit’in ileride yazacağı Kar Kokusu romanı için gözlem yapma fırsatı bulduğu bir zaman aralığına denk düşer. Her yanıyla soğuk bu ülkenin büyük şehrini sokak sokak kitabına taşır.

Gönderen: Gülçiçek Çiçek

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Misafir Yazıları
Misafir Yazıları
Bir kitabın ne kadar okuyucusu varsa o kadar değişik çeşidi var demektir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,114TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular