Ana SayfaAraştırma - TarihKayıp Tanrılar Ülkesi

Kayıp Tanrılar Ülkesi

Kayıp Tanrılar Ülkesi – Ahmet Ümit

Tür:Polisiye, Araştırma Tarih
Yazar:Ahmet Ümit
Yayınlanma Tarihi:2021
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Karakterler

Yıldız Karasu: Berlin’de büyümüş bir göçmen bir ailenin kızıdır. Ailesine karşı polis olmuştur ve Berlin cinayet masasının çok önemli polislerinden biridir.

Thomas: Yıldız Karasu’nun yardımcısıdır.

Konusu

Antik bir şehrin bir ailenin hayatını nasıl etkilediğini konu edinen kitap, 1960’larda Bergama’dan Almanya’ya işçi olarak göç eden Ölmez ailesinin katledilen aile ferdi Cemal Ölmez’in evinde vahşice öldürülmesiyle başlar.

Kayıp Tanrılar Ülkesi Özeti

Roman, bir antik kentin ve bir ailenin hayatlarını nasıl etkilediğini ele alıyor. 1960’larda Bergama’dan Almanya’ya işçi olarak göç eden Ölmez ailesinin katledilen aile ferdi Cemal Ölmez’in vahşice öldürülmesiyle başlar. Berlin’de doğup büyüyen Yıldız Karasu, iki kültür arasında kalmış göçmen bir kızdır. Aynı zamanda vahşice katledilen Cemal Ölmez’in cinayetini sorgulayan Baş komiserdir. Berlin Cinayet Bürosu’nun en başarılı isimlerinden Yıldız Karasu, ailesinin tüm itirazlarına rağmen polis olur. Cemal Ölmez’in Yıldız Karasu’nun yardımcısı Tobias Becker ile cinayetinin izini sürerken, bir anda kendini ailenin diğer üyelerinin belirli aralıklarla öldürüldüğü çok karmaşık bir seri cinayet vakasının içinde bulur.

Arkeoloji ve mitolojiden oluşan romanın ana ekseni, Berlin’deki Bergama Müzesi’nde bulunan antik dünyanın sekizinci harikası Zeus Sunağı’dır. Kayıp Tanrılar Ülkesi romanını mitolojik roman haline getiren kahramanlardan biri de Zeus’tur.

Kayıp Tanrılar Ülkesi Bergama’dan alınan ve Berlin’e gitmesine izin verilen Zeus Sunağı ekseninde tarih bilinci üzerine de çeşitli eleştiriler yapılmaktadır. Ayrıca Tanrı savaşlarında yaşanan güç mücadelesi de romanda işlenen konular arasındadır. Okurları etkileyen bir diğer faktör de günümüzde oldukça popüler bir konu olan ırkçılıktır.

Kayıp Tanrılar Ülkesi – Kitap Açıklaması

Ahmet Ümit’ten polisiyeyi arkeoloji ve mitolojiyle harmanlayan usta işi bir roman.

Berlin Emniyet Müdürlüğü’nün cevval baş komiseri Yıldız Karasu ve yardımcısı Tobias Becker, göçmenlerin, işgal evlerinin ve sokak sanatçılarının renklendirdiği Berlin sokaklarından Bergama’ya uzanan bir macerada, hayatı ve insanları yok etmeye muktedir sırların peşinde bir seri cinayetler dizisini çözmeye çalışıyor. Soruşturmanın Türkiye ayağında sürpriz bir ismin olaya dahil olmasıyla heyecanın dozu gitgide artıyor.

Kayıp Tanrılar Ülkesi, Zeus Altarı ve Pergamon Tapınağı’nın gölgesinde mitlere günümüzde yeniden hayat verirken, suçun çağlar ve kültürler boyu değişmeyen doğasını bir tokat gibi yüzümüze çarpıyor.

“O yüzden unuttuk dediğiniz yerden başlayacağım. Unutmanın bedelini ödeyecek unutanlar. Cezaların en şiddetlisiyle ödüllendirilecek saygısızlık yapanlar, kalbi yerinden çıkarılacak beni kalbinden çıkaranların, yüzlerinin derisi yüzülecek benden yüz çevirenlerin…”

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
SELVİ
SELVİ
Ziyaretçi
2 yıl önce

Kayıp Tanrılar Ülkesi için iki yıl beklemeye değdi. İş çok boyutlu. Mitoloji, arkeoloji ve suç üç konu çok profesyonel bir şekilde harmanlanmıştır.

Sezai Kör
Sezai Kör
Ziyaretçi
2 yıl önce

Son zamanların en muhteşem eseri 👍🏻

Nazmi Öztürk
Nazmi Öztürk
Ziyaretçi
2 yıl önce

Başarılı bir özet çalışması olmuş ellerinize sağlık.

Burcu Yazar
Burcu Yazar
Ziyaretçi
2 yıl önce

Konusu çok güzel mis

Buse Solmaz
Buse Solmaz
Ziyaretçi
2 yıl önce

konu çok üzücü, insanların bu denli vahşice öldürülmesi :SSS

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Kar

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular