Patasana

Patasana – Ahmet Ümit

TürYazarYayınlanma Tarihi
PolisiyeAhmet Ümit2000
Karakterler

Esra: Arkeologların hikâyesinin anlatıldığı bölümün kahramanıdır. Kazıdan sorumlu olan Esra isimli arkeolog, olayları anlatan, yorumlayan ve zaman zaman okuyucuya rehberlik eden karakterdir

Patasana: Tabletlerin yer aldığı bölümlerin başkahramanıdır.

Eserin diğer karakterleri: Bernd, Timothy, Teoman, Murat, Kemal, Elif, Yüzbaşı Eşref, Kara kabir, Cimşit

Konusu

Bu el yazması tarafından gizlice yazılan ve gayri resmi tarihin ilk belgeleri olacak tabletleri bulan arkeologların kazıları sırasında etrafında meydana gelen esrarengiz cinayetler olay örgüsü konu edinmiştir.

Patasana Özeti

Kitap bir cinayet haberiyle başlıyor. Bu arada kazılar devam etmekte ve bazı tabletler ortaya çıkarılmıştır. Cinayet haberi; çeşitli şüphelere neden olmuş, olayı farklı şekillerde yorumlamış ve arkeologlar arasında tedirginliğe neden olmuştur. Ahmet Ümit’in tüm kitaplarında olduğu gibi okuyucu yine yanlış köşeye konur ve katil beklenmedik bir kişidir.

Patasana adlı Hitit saray başkâtibi, çocukluğundan beri yaşadığı başlıca olayları, aşk ve kinini tarihi olaylarla birlikte samimiyetle ve yalan söylemeden tabletlerde anlatır. Tabletleri gizlice yazmasının nedeni, saray kâtiplerinin kralın bilgisi olmadan yazamayacakları ve devleti küçük düşürebilecek olmasıdır.

Esra, arkeologların hikâyesinin anlatıldığı bölümün kahramanıdır. Kazıdan sorumlu olan Esra isimli arkeolog, olayları anlatan, yorumlayan ve zaman zaman okuyucuya rehberlik eden karakterdir. Patasana, tabletlerin yer aldığı bölümlerin başkahramanıdır. Adeta bir günlük tutar gibi yazdığı tabletlerde, onu bulan arkeologlar için çok değerli olayları anlatmış ve yalan söylemeden çok önemli bilgiler vermiştir. Onu tabletleri yazmaya iten suçluluk duygusudur. Kendisini kötü sıfatlarla değerlendirdiği tabletleri yazmasının amacı, kötülüklere, ölümlere ve insanlar arasındaki savaşlara son vermek ve onun barış içinde yaşamasını dilemektir…

Patasana – Kısa Bilgiler

  • Patasana, Ahmet Ümit’in 2000 yılında yayımlanan polisiye romanıdır.
  • Kitap, “Ben zalimler çağında yaşayan bir alçaktım” ile başlamaktadır.
  • Kitabın adı olan Patasana, kitapta adı geçen bir Hitit saray kâtibinin adıdır.

Gönderen: Meliha

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 8 Ortalama: 5]
Önceki Konuİffet
Sonraki KonuDeli Kurt
Misafir Yazıları
Bir kitabın ne kadar okuyucusu varsa o kadar değişik çeşidi var demektir.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Kar

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular