Savaş ve Barış

Savaş ve Barış – Lev Tolstoy

TürYazarYayınlandığı Tarih
RomanLev Tolstoy1968
Karakterler

Prens Nikolai Andreiviç Bolkonski: Orduda başkumandanlık yapmış ve emekli olan biridir.

Adrey Nikolayeviç Bolkonski: Prensin oğlu olarak geçmektedir. Oldukça kabiliyetlidir.

Marya Bolkonski: Prensin kızıdır. Evine düşkündür ve son derece sadık bir kadındır.

Kont Krill Vladimiroviç Bezuhov: Pierre’in babasıdır ve çapkınlığı ile öne çıkmaktadır.

Nataşa Rostov: Rostovların kızıdır.

Anatol Kuragin: Vasili’nin para harcamayı seven oğludur.

Kont Uya Andreiç Rostov: Moskova sosyetesinde öne çıkan bir isimdir .

Nikolai Rostov: Kont Rostov’un oğludur.

Pierre Bezuhov: Kont Bezuhov’un gayrimeşru oğlu olarak geçmektedir

Konusu

Bu kitap Napolyon döneminde geçmektedir. Rusya ve Fransa arasındaki çekişmeli savaşı ele almaktadır. Aynı zamanda saray hayatına da değinmekte ve insanların bulundukları konumlar ile nasıl bir değişim yaşadığını anlatmaktadır. Savaş ile Rusya ve Fransa arasında bitmek bilmeyen bir vahşet söz konusu olmaktadır. Kitapta geçen barış ise insanların yaşadığı aşktır.

Savaş ve Barış Özeti

Prens Nikolai Bolkonski kızı olan Marya ile Smolensk civarında bir malikane içerisinde yaşamaktadır. Oğlu Andry ise evlidir ve Saint Petersburg’da yaşamaktadır. Son derece mutsuz bir evliliği vardır. Hayatın toplum ile birlikte yükseleceği zaman anlam kazanacağına inanmaktadır. 1805 yılında hamile eşini babasının yanına bırakır ve savaşa katılır. Yaralanınca geri döner. Eşi doğum yaparken ölmüştür ancak oğlu sağdır. Andrey hayatına birçok farklı açıdan mutluluk katan Nataşa’nın kendisine ihanet etmesini bir türlü kabul edememektedir. Bunun üzerine tekrar orduya katılır. Marya malikanede yalnız ve savunmasızdır. Nataşa’nın kardeşi ve Andrey’in arkadaşı olan Nikolai ona yardımcı olur. Savaşta yaralanan Andrey Moskova’ya getirilir. Nataşa ve ailesi onu bulur. Bunun üzerine Nataşa ve Adrey barışırlar. Fakat Andrey kısa süre sonra ölür. Oğlunu ise Marya büyütür.

Kont Bezuhov’un gari meşru çocuğu olan Pierre hikayenin başında ölmek üzere olan babasının baş ucundadır. Babası kendisini nüfus kütüğüne geçirmiştir. Bu sayede Pierre son derece yüklü bir mirasın varisi olmuştur. Fakat mirasın ilk varislerinden olan Vasili Kuragin bu durumu ortadan kaldırmaya çalışır. Başarılı olamayınca da kızını Pierre ile evlendirir. Elena, tamamı ile tutkularının esiri ve ahlaksız biridir. Ancak sosyetede son derece öne çıkarn bir karakterdir. Pierre başkaları ile olan ilişkilerini öğrenince ondan ayrılır. Daha sonrasında Pierre mason teşkilatına katılır. Bu akımın etkisine kapılarak malikanesinin bulunduğu yere bir okul birde hastane yaptırmaya karar verir. Fakat masonluk ile ilgili büyük bir hayal kırıklığına uğrar. Pierre aynı zamanda Adrey’in oldukça yakın arkadaşıdır. Onun Nataşa ile birlikte olması için gelinden geleni yapar ancak başarılı olamaz. İki yıl sonra Pierre’nin karısı ölür. Oda Borodino savaşına katılır. Savaştan sonra Pierre kılık değiştirerek Napolyon’u çldüreuye karar verir. Ancak bunu yaparken esir düşer. Esareti boyunca dinine sarılır. Esaret sonrası geri döner ve Nataşa ile evlenir.

Rostov ailesi ise çok daha sıradan insanlardan oluşmaktadır. Bu insanlar oldukça iyi yüreklidir. Ailenin yeğeni olan Sonya küçüklüğünden bu zamana kadar Nikolai’ı sevmiştir. Nikolai 1805 yılında subay olarak Avusturya’ya gider. Bir çarpışma sırasında yaralanır ve savaştan çok korkan bir hale bürünür. Fakat malikaneye döndüğünde ailesi tarafından bir kahraman gibi karşılanır. Bundan sonra birkaç farklı savaşa daha katılık ve harp subayı olur. Moskova yanmıştır ve aile tüm mallarını kaybetmiştir. Sonya bir mektup ile aralarındaki ilişkiyi sonlandırır. Nikolai ise hayatını son derece sıradan bir şekilde sürdürmektedir.

Savaş ve Barış – Kısa Bilgiler

  • Birçok yazar tarafından bu kitap “Dünyanın en büyük romanı” olarak nitelendirilmiştir. Aynı zamanda birçok yazara göre bu kalitede bir kitabın ortaya konulması son derece zordur. 
  • Savaşı konu alan bu eserde neredeyse 500 e yakın kişi bulunmaktadır.
  • Tolsoy romanında Rusya’daki birçok kesimden insanın hayatına değinmiştir ve geleneklerini ortaya koymuştur.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 7 Ortalama: 4]
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular