Açlık

Açlık – Knut Hamsun

TürYazarYayınlanma Tarihi
Roman, Psikoloji , FelsefeKnut Hamsun1890
Karakterler

Andreas: Hikayenin baş kahramanı aynı zamanda ismi zikredilmemesine rağmen yazarın kendisidir. Yazar olmak için yaşar ve mücadele verir.

Ylajali: Yazarın kendi hayal dünyasında uydurduğu ve ona aşık olduğu kadındır.

Konusu

Roman yazar olabilmek için açlıkla mücadele eden ve bu uğurda korkunç bir açlıkla mücadele etmeye çalışan yazarın hikayesini anlatıyor.

Açlık Özeti

Kitabın yazarı aynı zamanda kahramanımızdır. Dürüst, namuslu, yardımsever bir gençtir. Yazdığı yazılar popüler olmadığı için çoğu zaman gazeteler kabul etmez ve farklı işlere de başvurur ancak olumlu yanıt alamaz. Parasız kaldıkça daha kötü yerlerde yaşamaya başlar. Açlığı en insafsız şekilde yaşamaya başlar, günlerce aç kalır ve midesi suyu bile almayacak noktaya gelir. Bunun sonucunca vücut direnci düşer. Yaşadığı açlığa rağmen onurundan ve gururundan taviz vermez, çok direnir.

Çaresizlik onu köşeye sıkıştırmıştır. Kendine yakıştıramadığı şeyler aklından geçmeye başlamıştır. Hayatındaki en güzel şey, adını kendisinin koymuş olduğu Ylajali’dir. Bir gün karşısına gönlünü kaptırabileceği bir kadın çıktığında onu Ylajali'nin yerine koymak ve hiç bir dilde bulunmayan bu uydurma isimle hitap etmek ister.Birbirlerini çok severler fakat bedensel açlığını doyuramadığı gibi ruhsal açlığını da doyuramaz. İşler daha kötüye gittikçe dayanamayacak hale gelir ve sonrasında bir gemide çalışmaya karar verir. Yaşadığı şehirden çok daha uzaklarda yaşamaya başlar.

”Geceki ruh sarsıntılarından kafam bir tuhaf durgun, güzel buluşmadan kalbim sarhoş, sabahleyin geç uyandım. Yaşadığım coşkunluk içinde bir zaman uyuyamamış, Ylajali’yi hep yanımda hayal etmiştim; kolumu uzatmış, kendime sarılmış, boşluğu öpmüştüm.”

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 10 Ortalama: 4.7]
Nurhayat Akbulut
İyi kitap okumak geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

Benzer Konular

1 Yorum

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Sidar BIÇAK
Sidar BIÇAK
9 ay önce

Özet gayet bilgilendirici ve güzel çok işiö e yaradı çok teşekkür ederim.

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular