Yedinci Gün

Yedinci Gün – Orhan Hançerlioğlu

Tür:Roman
Yazar:Orhan Hançerlioğlu
Yayınlanma Tarihi:2012
Yayınevi:Remzi Kitabevi
Karakterler

Ömer: Orta halli bir ailenin oğludur. Üniversiteyi bitirdikten sonra zengin bir albayın kızıyla evlenerek genel müdürlüğe terfi eder. Ancak hayatının monotonluğundan sıkıldığı için intihar etmeye karar verir.

Rezzan: Ömer’in karısıdır. Varlıklı bir ailenin kızı olarak biraz sorumsuz ve maddi hayata düşkündür.

Sevgi: Ömer’in 16 yaşındaki kızıdır.

Işık: Ömer’in 13 yaşındaki oğludur. Yemeğe düşkün, şişman bir çocuktur.

Gönül: Ömer’in gençlik aşkıdır. Bankada çalışan, esmer, kısa boylu. Kırklı yaşlarda olmasına rağmen hiç evlenmez ve Ömer’e sadık kalır.

Necmettin: Ömer’in kaldığı Sirkeci otelindeki garsondur.

Konusu

Kitap farklı bir format kullanılarak yazılmıştır. Eser, Allah’ın dünyayı yarattığı Yedinci Gün ile ilgili Tevrat’tan bölümler aktarmıştır. Bu alıntıların altındaki bölümlerde bir insanın Yedi günlük hayatı konu edinmiştir.

Yedinci Gün Özeti

Ömer, kendini genç ve güçlü hisseden kırk üç yaşında bir adamdır. Bir bankada genel müdür olarak çalışıyor. Rezzan adında akraba olmayan bir eşi, Işık adında bir oğlu ve Sevgi adında bir kızı vardır. Ömer, kızının âşıklarını bilmesine rağmen bu duruma sessiz kalır. Annesi çocuklarına ilgi göstermediği için bu durumlardan habersizdir. Rezzan sabahları kahvaltıya inmiyor. Kahvaltıyı hep Fatma adında bir hizmetçi hazırlar. O gün her şeyden habersiz işe giden Ömer, iş yerinde talihsiz bir olay yaşayacaktır. İşe geldiğinde müsteşar onu arar ve belgelerle ilgili sorular sorar. Ömer bir an kendisine yapılan delice hakareti kabul edemez ve müsteşara yumruk atar. Yumruk yedikten sonra panikler ve ani bir karar verir. Bu kararla Ankara’dan İstanbul’a tek yön bilet alır. Hatta bu olayla Ömer’in yıllardır biriktirdiği yorgunluğun yerini cesaret alır. Ailesinden ayrılan Ömer, işten kovulmanın stresiyle uçağa atlar ve İstanbul’a gider.

Uçakta düşünme fırsatı bulur. Bir karısı ve iki çocuğu var. Ama aynı şeyi aynı anda tekrar tekrar yapmak onu yoruyordu. Üstelik iş stresi onu İstanbul’a iter. Buraya gelmesinin bir diğer amacı da kendi hayatına son vermek istemesidir. Sirkeci Otel’e gelir. Otelde oda ayırtmak istediklerinde adını ve soyadını sorarlar. Kendi adını vermez, farklı bir isim verir. Bundan böyle orada Hasan Tükenmez olarak anılacaktır. Otel odasına geldiğinde kendini öldürmeyi erteler ve uykuya dalar. Sabah hesabındaki parayı dilediği gibi harcamak ister. Ancak daha sonra tekrar anlamsız bulur. Bir kafeye gider ve bir gazete alır. Eksik notunu görür. Yanında oturan adam gelişigüzel gündemi soruyor. Ömer, gündemde kaçırılan bir genel müdür olduğunu söyler. Yanındaki adam Ömer’in elinden gazeteyi alır ve haberi okur.

Bu adam, kaybolan adamın zengin bir adama benzediğini söylüyor. Yanındaki Ömer, başkalarının onun hakkında düşündüklerine şaşırır. Ancak, anlaşıyor. Kahve dükkânından sonra bir bankaya gider ve kâtiple para çekmesi için konuşur. Banka memuru, Ankara şubesinden para çekileceği için biraz beklemesini söyler. Ömer de tanınma ve aranma korkusuyla paradan vazgeçer ve tam kapıdan çıkmak üzereyken bir banka memuru onu görür. Daha yakından baktığında, bu kadın subayın üniversite yıllarını süsleyen aşk olduğunu fark eder. O gün pek konuşmasalar da Ömer’in üzerine bir umut ışığı yayılır. Gönül’le yeniden karşılaşma hayali onu sarar. Gönül, Ömer’e kızgındır. Bu yüzden ona kısa cevaplar veriyor. Ömer askere gidince Gönül ile sözleşme yaparlar. Ama Ömer sözünü tutamaz ve Rezzan ile evlenir. Daha sonra Ömer otele gelir. Bu durum bir şeyi değiştirdi. Geçen gün onu telefonla arar ama Gönül onunla konuşmayı reddeder. Tam Ömer her şeyden vazgeçip kendini öldürecekken Kiraz Teyze adında yaşlı bir kadın gelir. Silahı elinden alıyor. Ölümden başka her şeyin çaresi olduğunu söylüyor. Ömer ağzından çıkan her şeyi sabırla dinler. Birkaç gün önce biri ona böyle bir öğüt verse dinlemez hatta kızmaz. Kiraz Teyze Gönül’den mektup almasını ister. Kiraz Teyze mektubu alır. Gönül’ün mektubuyla birlikte gelir. Mektupta Gönül görüşmeyi kabul eder. Ömer bu duruma çok sevinir. Yarın saat birde Gönül ile görüşecek. Uyur ve bu rüyayla uyanır. Sabah Kiraz Teyze hazırlıklara başlar. Saat geçtiğinde kalp gelir. İki eski sevgili konuşur ve tartışırlar. Gönül isterse bir ev bulabileceğini söyler ve onu evine davet eder. Ömer, Gönül’ün annesiyle birlikte yaşadığı evine gelir. Burada Gönül’ün odasına gönderdiği mektupları okur. O gece Gönül’ün evinde kalır. Ömer için yeni bir hayatın kapıları aranır.

Yedinci Gün – Kitap Açıklaması

MEB tarafından (Ortaöğretim okullarında okutulacak)100 Temel Eser olarak seçildi.

İnsan olmanın erdemine vurgu yapan bu roman, en zor koşullarda bile bireyin ufkunda beliren yaşama sevinci ve umudun yeşermesi konusunda bir başyapıt özelliğine sahip.

Felsefe alanında kalıcı eserlere imza atmış olan ünlü düşünür ve yazar Orhan Hançerlioğlu’nun MEB 100 Temel Eser arasında yer alan romanı Yedinci Gün’ü yeni bir kapak tasarımı ve tek kitap olarak sunuyoruz.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular