Ana Sayfa100 Temel EserKuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç – Hüseyin Rahmi Gürpınar

Tür:Roman
Yazar:Hüseyin Rahmi Gürpınar
Yayınlanma Tarihi:1910
Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları
Karakterler

İrfan Galib: Yaratıcı zekâsını iyi kullanan insanları kolayca etkileyebilen, Batı eğitimli, tuhaf, yakışıklı bir gençtir.

Lütfiye: İrfan’ın evlendiği zeki, güzel, eğitimli kadındır.

Ev Halkı: Her şeye çok kolay inanabilen, sevdiklerine derinden bağlı cahil insanlardır.

Esnaf: Her duyduğunuza çok çabuk inanır, araştırmayı sevmeyen cahil insanlar.

Konusu

Romanda, Halley Kuyruklu Yıldızı’nın 5 Mayıs 1910’da İstanbul’da dünyaya çarpacağı söylentisinin ardından bu durumla eğlenmek için konferanslar yapan İrfan Galip ile mektuplaştığı, evliliğe giden gizemli bir kadının serüveni konu edinmiştir.

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Özeti

Mayıs 1910’da Halley Kuyruklu Yıldızı’nın dünyaya çarpacağı söylentileri yayılmıştır. Bu haber dünyada olduğu gibi İstanbul’da da panik yaratmaya başlar. Gece kondulardaki cahil kadınlar da bu eseri kendi anlayışlarına göre yorumlamaktadır. Romanın kahramanı İrfan Galib de bu mahallede yaşamaktadır. Varlıklı bir ailenin oğlu olan İrfan, batı bilimleri okumuş, ancak tuhaflıkları olan geniş görüşlü bir gençtir. Yolda peçeli bir kadın görür. Onun çok güzel ve bilgili bir genç kız olduğunu hayal ederek peşinden koşar. Birçok tesadüften sonra bu güzelliğin hayalini kurar. Beceriksiz bir konuşma girişiminden sonra kadın tarafından reddedilir. Bu olay onu büyük bir kadın düşmanı yapar. Kadınların zayıflığı üzerine makaleler yazıyor. Kadınları korkutmak ve aşağılamak için Halley Kuyruklu Yıldızı hakkında konferanslar düzenlemeye karar verir. Garip anatomi, astronomi ve fizik konferansına ve bir kuyruklu yıldız çarpmasıyla noktalanan korkunç kıyamet rüyasını ekliyor. Bir süre sonra maceraperest bir kadından bir mektup alır.

İrfan, bu mektuba coşkulu ve duygusal bir yanıt yazdıktan sonra konferansının ikinci bölümünü hazırlıyor. Ev halkını ve mahalle esnafını kıyametin kopacağına inandırdı. Herkes itiraflarda bulunarak birbirine veda eder. İkinci konferansta İrfan kıyamet sahnesini anlatırken daha önce hazırladığı küçük oyun sahnelendi. Etrafta patlayan çatlaklar ve havai fişekler, üst katlarda devrilen masalar ve dolaplar kadınları çıldırtıyor. Bu sırada tanımadığı bir hayranıyla yazışmaları devam eder. Hakkında çok kötü şeyler öğrenmesine rağmen ona evlenme teklif eder. Kadının bu evlilik için bir şartı vardır. Kuyruklu yıldız çarpmadan yüzünü İrfan’a göstermeyecek. Düğün, Halley’nin ortaya çıkacağı gün gerçekleşir. Evin çatısında dürbünle gökyüzünü arayan gelin ve damat arasında bilimsel, felsefi ve uzun sohbetler gerçekleşir. Evliliğinin ilk gününden itibaren genç gelin, bilgeliğini ve bilgisini kocasına kanıtladı ve eşit şartlarda sürecek bir birlikteliğin temellerini attı. Gelin, kadınların intikamını almak için İrfan’dan bir oyun yaptı ve bu oyunun sonunda İrfan’ın kendisine iyi bir koca olacağını anlar.

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç – Kitap Açıklaması

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç ‘ta 1910 Halley kuyruklu yıldızının dünyaya yaklaşmasıyla bu olayın İstanbul’da yarattığı heyecan anlatılır.

Yazar bu olayı eğlendirici bir anlatımla verirken, bilimin ve düşüncenin savunmasını da yapmaktadır.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular