Kayıp Aranıyor

Kayıp Aranıyor – Sait Faik Abasıyanık

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanSait Faik Abasıyanık1953
Karakterler

Cemal: Nevin ile birlikte aynı köyde yaşayan ve pervasız bir balıkçıdır. Nevin ile birlikte bir ara aşk yaşamaktadır.

Nevin: Romanın ana kahramanıdır ve Konsolos Vildan Bey’in kızıdır. Batı ülkelerinde eğitim görmüştür. Serbest ve erkek mizaçlı bir karakterdir. Aynı zamanda iyilik dolu bir kadındır.

Konsolos Vildan Bey: Güzel ve heyecanlı bir gençlik dönemi yaşamış, artık emekli olduğundan her zaman eski günlerin özlemini yaşayan biridir. Son derede geniş düşüncelidir.

Özdemir: Nevin’in kocasıdır. Gazetecilikle geçimini sağlamakta ve eşine sadece cinsel bir nesne gibi davranan biridir. Arzularına son derece düşkündür.

Biletçi Çocuk: Yeni büyümekte olan ve şehir içinde köy kültüründen uzaklaşmamış biridir.

Kamarot İrfan: Zengin ve züppe biri olarak tanımlanmaktadır. Nevin’den yüz göremediği için ona iftira atmaktadır.

Konusu

Yurt dışında büyümüş olan ve serbest davranmaya son derece alışık olan Nevin içinde bulunduğu dünyadan ve dünyanın ikiyüzlü olmasından son derece sıkılmıştır. Dünyanın çıkarcılığından uzaklaşmak istemektedir. Yalansız ve özgür bir dünya hayali kurmaktadır. Serbest yaşamaya alışmış olan Nevin ülkeye döndüğünde genellikle yanlış anlaşılmaktadır. Eşi nevini aldatmıştır. Annesi de fakir bir balıkçı ile evlenmesini istememektedir. Nevin’in her yerinde yalan ve farklı bir sahtekarlık bulunmaktadır.

Kayıp Aranıyor Özeti

Nevin birkaç dil bilen ve Avrupa’da eğitim görmüş biridir. Herkesin derdini dinleyen ve sohbet etmekten hoşlanan bir karakteri vardır. Hemen herkes tarafından çok sevilen bir kadındır. Babası ise eski konsolostur. Bu yüzden Nevin tüm hayatını bolluk ve rahatlık içerisinde geçirmiştir.

Cemal ile nevin bir vapurun dış kısmında oturmakta ve aralarında yer alan uçurumu umursamadan sohbet etmektedirler. Cemal tam bir halk çocuğu olarak nitelendirilmektedir. Kötü insanların Nevin’i çekememesi her zaman ön plana çıkmaktadır. Kamarot İrfan’da Nevin’i çekemeyenler arasında yer almaktadır. Nevin ile Cemal evlenmeyi düşünmektedir. Ancak her ikisi de ailelerinin bu duruma karşı çıkacağından emindir.

Nevin halk tarafından son derece fazla sevilen biridir. Yaptığı tüm hatalar doğrudan aldığı eğitim ile bağdaştırılmaktadır. Nevin, Ankara’da gerçekleştirdiği evliliğine son vermiştir ancak henüz boşanmamıştır. Özgür ruhlu ve rahat yapılı biri olduğu her halinden anlaşılmaktadır. Nevin yaşadığı köyde babasının köşkünde oturmaktadır. Babası yani emekli konsolos olan Vildan Bey, gittiği her ülkeye kızını da götürmüştür. Onunla tüm hayatını paylaşmıştır. Nevin ailesinin yanında yaşamaktan son derece memnundur. Çünkü Özdemir ile mutlu olamamış ve ondan ayrılarak köyüne geri dönmüştür. Köy hayatında kendisini çok daha huzurlu hissetmektedir. Ancak köydeki insanlar onun hakkında farklı düşüncelere sahiptir. Babası tarafından şımartılan bir kız olduğu düşünülmektedir. Nevin’in sürekli olarak başkaları ile görüştüğü dile getirilmektedir. Kocası ise Nevin’i pek sevmemiştir. Nevin’e her zaman bir eşya gibi davranmıştır. Hatta ihanet dahi etmiştir. Bir sabah kocası rahatsız olduğundan nevin onun işini halletmeye gider. Ancak geri döndüğünde kocasının Amerikalı bir kadın ile birlikte yemek yediğine şahit olur ve uygunsuz bir şekilde yakaladığında evi terk eder.

Kocasından ayrılmayı kafaya koyduğundan Cemal ile dolaşmaya başlar. Aradığı şey iyi bir eş ve huzurdur. Gittiği her yerde huzuru aramaktadır. Ancak onun bu samimi hali genellikle yanlış anlaşılmaktadır. Kocasından ayrıldıktan sonra İstanbul’da bir tiyatro kurmak için girişimde bulunur. Fakat başarılı olamaz. Cemal ile ilişkisi giderek ciddileşir ancak annesi bu işe izin vermez. Nevin’de koşulların uygun olmadığını düşünerek Cemal ile dost olarak ayrılır. Nevin sonunda boşanır ancak fazlası ile daralmıştır ve bu halde eve dönesinin imkanı yoktur. Anadolu’ya giden bir trene bilet alarak babasına bir mektup yazar. Artık hayatına Ayşe ismi ile devam edecek ve yeni bir şehirde farklı bir hayata başlayacaktır. Mektupta ne zaman geri döneceğini ya da nereye gideceğini hiçbir şekilde bildirmemektedir. Konsolos Vildan Bey mektubu okuduğu zaman perişan olur. Kızını bulabilmek için gazetelere “Kayıp, Aranıyor” şekilde bir ilan verir. Ancak aradan geçen dört yıla rağmen kızından bir haber alamamaktadır.

Kayıp Aranıyor – Kısa Bilgiler

  • Kayıp Aranıyor adlı romanın uzun hikayemi yoksa roman mı olduğu günümüzde hala tartışılmaktadır.
  • Sait Faik’in Medar-ı Maişet Motoru adlı romanından sonraki ikinci romanıdır.
  • Eser roman karakterinde bir olay dizisine sahiptir. Okunması gereken yüz temel eser arasında yer almaktadır.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 6 Ortalama: 4.7]
Önceki KonuHavada Bulut
Sonraki KonuMedarı Maişet Motoru
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular