Küçük Ağa

Küçük Ağa – Tarık Buğra

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanTarık Buğra1963
Karakterler

Salih: Küçük yaşta dünya Savaşı gazisi olan genç bir adam.

Küçük Ağa: Padişahın zamanında gönderdiği bir hocadır.

Doktor Haydar Bey: Doktor olarak Milli Mücadele’ye destek veren karakterdir.

Niko: Bir yunan gencidir.

Konusu

Küçük Ağa; Milli Mücadele’yi merkezden değil bir kasabadan ele alan, dönemin Türk toplumunun yaşadığı zorluklara, acılara ve ihanetlere değinen ve tüm bu zor şartlar altında kurtuluş mücadelesi veren roman, Tarık Buğra’nın önemli eserleridendir. Bir yandan mazlum İstanbul Hükümeti’ne, bir yandan padişah ve milis güçlerine, diğer yandan işgallerle ve hain çetelerle mücadele eden Kuva-yi Milliye’ye ele alır.

Küçük Ağa Özeti

Savaş yıllarından sonra cepheden yorgun bir şekilde köylerine dönen askerler, gazi olarak evlerine dönerler. Akşehir’deki bu isimlerden biri de Çolak Salih’dir. Kolunu kaybetmiştir. Yunanlılar da onun köyünde yaşıyor ve arkadaşları var. Ancak savaş nedeniyle Yunanlılara düşman olmuştur.

Salih, arkadaşı Niko ile iletişim halindedir. Kesmediği için köy halkı tarafından dışlanıp, Yalnız kalmıştır. Yunan birlikleriyle takılmaya başlar. Hükümet, padişah lehine köye bir öğretmen gönderir. Ve öğüt vermesini söyler. Hoca, padişaha destek olarak vaaz vermeye başlar.

Hoca, Osmanlı İmparatorluğu’nun işgaline ve düşmanlarına karşı çıkan grupların hedefi olmuştur. Kamuoyu oluşur. Hoca kendini sorgular. Bir tavır alması gerekiyor. Köyden uzaklaşır. Salih’i hocanın arkasından gönderip bulmasını isterler. Salih, Hoca’yı bularak onu ikna etmeyi başarıyor. Salih ile Hoca Kuvayı Milliye’ye katılır.

Hoca köyde Küçük Ağa olarak anılmaya başlar. Zaferi böyle devam eder. Öncelikli olarak Çerkez Ethem ile işbirliği yapmaktadır. O zaman tavrından hoşlanmaz, onu engeller. Bu da Ankara Hükümeti’nin dikkatini çekiyor ve Küçük ağaya verilir. Kurtuluş Savaşı kızışıyor. Kuvayı Milliye güçleniyor. Köyler ve şehirler düşman işgalinden sağ çıkmaya başlar ve artı yeni bir devletin temelleri atılmaya başlıyor.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 5 Ortalama: 4.2]
Önceki KonuHalit Hüseyni Sözleri
Sonraki KonuTarık Buğra
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

1 Yorum

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Betül Ayla YURT
Betül Ayla YURT
9 ay önce

Kitabı bir ay anca bitirebildim. Kitabı bitirmeme rağmen tekrar tekrar okumak istemiştim. her bireyin okuyup ders çıkarması gerektiren bir nitelikte kitap.

Tşk ederim. böyle bir paylaşım için

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Hac

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular